До книги увійшли історії людей про символи боротьби проти окупації. Як відбулась презентація збірки «20 речей з Херсона»

3 недели назад 0

До дня міста у Херсоні презентували збірку "20 речей з Херсона", створену у рамках проєкту "Херсон. Визволення пам’яті", який реалізує громадська організація "Центр культурного розвитку "Тотем". До книги увійшли історії 20 речей – символів боротьби жителів міста та області проти російської окупації. Усі предмети є частиною колекції херсонського Музею спротиву.

"За вами прибуде човен ЗСУ. Чекайте!", — текст записки, яку передали журналістці  Ксенії Келебєрді жінки, врятовані з тимчасово окупованого лівого берега українськими військовими. Записка стала експонатом музею спротиву, а історія увійшла до збірки "20 речей з Херсона".

"Це були жінки 70 і 90 років, які врятувалися під час теракту на Каховській ГЕС. Вони сім місяців як Робінзони прожили на острові. А потім, коли пішла вода, вони відв’язали човен. І в тому човні припнули себе до дерева, сиділи та чекали. Над ними літав дрон. Вони думали, що це російський дрон, а це виявився наш дрон. Вони скинули їм пляшку. В пляшці була записка, що чекайте, вас заберуть зараз наші військові. Коли я побачила ту записку і сказала, це ж воно. Для нас, для гостей сьогоднішнього заходу, вони напекли печива, яке вони відправляють теж військовим", — говорить Ксенія Келеберда.

До книги увійшла також історія фотожурналіста  Олександра Корнякова . До музею спротиву він передав свій фотоапарат.

"Під час мітингів я саме цим фотоапаратом знімав, що відбувалося. І, ну, взагалі, це розповідь про те, як журналісти працювали в окупації. Я сам історик за освітою, я добре розумію, що цінність саме цих фото, те, що вони показали, що відбувалося, це документальне фото. Тому я сподіваюсь, що це згодиться і нашим нащадкам, які будуть дивитись, і розуміти, що відбувалось в місті", — каже він.

Політолог та голова Комітету виборців України у Херсонській області  Дементій Білий говорить, свою роботу і дослідження з колегами не припиняли під час окупації. Історія того, як намагалися убезпечити себе, увійшла до презентованої збірки.

"У мене на випадок, якщо раптово хтось прийде, біля мого робочого столу стояв такий тазик з водою. І я знав, що один телефон, який не повинен був попасти (в мене було кілька телефонів), а один, щоб не було, я його скинув би у воду. Я про це розповів пані Афанасієвій, це дуже сподобалось. З її слів подібна історія також повинна бути в музеї Спротиву",  — говорить Дементій Білий.

Ідея створити Музей спротиву виникла після деокупації Херсона у листопаді 2022 року, розповідає начальниця міського управління культури  Світлана Думинська .

"Народилася ідея, в принципі, з того, що ми почали говорити, що нам необхідно в Херсоні створювати музей херсонського спротиву. Коли ми про це проговорили, це процес не одного дня. І збирали інформацію, і спогади, і матеріали, які для цього музею потрібні, та і взагалі, щоб порядкувати, де він має бути розташований, в якому він має бути вигляді. То поки цей процес пішов, то Олена, як творча особистість, знайшла можливості, зацікавила людей, які допомогли створити саме цю книгу",  — каже Світлана Думинська.

Упорядниця книги  Олена Афанасьєва , яка зараз у Тернополі, долучилась до презентації в онлайн-режимі. За її словами, історії до книги обирали такі, щоб максимально презентувати Херсон та його жителів на міжнародному рівні.

"Ми розуміємо, що особливо у дипломатів, у політиків, у них не має дуже багато часу читати. Тому з нашого такого вже зібраного банку історій ми відібрали саме 20. І зробили це видання українською та англійською мовами. І там відібрані історії, які дозволяють, і такі артефакти, які дозволяють розказати історію вчителів, історію лікарів. Тобто ми намагалися охопити різні сфери, але ми ще довго будемо працювати", — говорить Олена Афанасьєва.

Примірники збірки "20 речей з Херсона" передадуть до місцевих бібліотек, розказала Афанасьєва.