Херсонський суд не виправдав нападницю на журналістку: деталі справи

3 года назад 0

11 жовтня 2021 року відбулось чергове судове засідання у справі нападу на журналістку Євгенію Вірлич — головну редакторку Кавун.City. На неї скоїли напад 10 липня 2018 року у приміщенні Херсонської міської ради — на 5-му поверсі. Справа після трирічного розгляду дійшла до завершення однієї зі стадій. Спойлер: справа не завершилась, а нападницю не виправдали.

Коротко про суть 10 липня 2018 року після засідання депутатської комісії, де Євгенія Вірлич була присутня в якості журналіста, в приміщенні Херсонської ради на неї напала Лілія Якубсон. Після нанесення кількох ударів від Якубсон Євгенія опинилась у лікарні, де у неї діагностували струс мозку середньої тяжкості та легкі тілесні ушкодження. В результаті, відкрили провадження за двома статтями ККУ: 171 (перешкодження законній діяльності журналіста) та 125 (нанесення легких тілесних ушкоджень).  Під час нападу Якубсон вигукувала «Будешь открывать свій рот — будешь получать каждый раз». Євгенія пов'язує цей напад із низкою публікацій, які вона здійснювала в період з початку 2018 року, і які мали стосунок до Якубсон, її чоловіка Олександра Власова та депутатки Херсонської міської ради Ірини Ценкер.Лілія Якубсон (в центрі), Ірина Ценкер (праворуч) та Катерина Гандзюк (ліворуч) Автор: Фото з соціальної мережі Перше засідання суду відбулось 18 лютого 2019 року: це була підготовча стадія. Під час засідання з'ясувалось, що обвинувальний акт був складений слідчим та затверджений прокурором 31.10.2018 року, а направлений (отриманий) судом тільки 05.11.2018, тобто поза межами строку досудового розслідування, що є неприпустимим порушенням норм кримінально процесуального закону при його складанні. На підставі цього суддя Олександр Зубов  повернув обвинувальний акт до прокуратури.

Апеляція, строки, третій склад суду Прокуратура подала апеляцію, яку виграла 05 вересня 2019 року. Тобто справу повернули до суду першої інстанції, де вона розглядалась фактично наново. Нагадаємо, від першого засідання до апеляції минуло 7 місяців.

Дивіться репортаж наших колег про засідання в апеляції Іще майже за місяць відбулось перше підготовче засідання — вже у Григорія Смирнова.  Проте засідання часто відкладались то через хвороби Якубсон, то через зайнятість її адвокаток (у неї їх дві), то за інших обставин. Протидіяти цьому в законодавчому полі не виявлялось можливим. Зрештою, у 2020 році відбулось перше засідання по суті, а у 2021-му Григорій Смирнов пішов у відставку за віком — фактично вийшов на пенсію. 

Далі справа опиняється у Людмили Валігурської —  це вже третій склад суду. І знову по суті відбулось лише одне засідання — на ньому встигли опитати потерпілих: Євгенію Вірлич та Олену Бідулю . Потім не була присутня одна з адвокаток обвинуваченої. Зрештою суддя зауважила, що це скидається на затягування справи з боку обвинуваченої і попросила обрати ту дату, на яку будуть присутні обидві адвокатки. Такою датою, зручною для всіх, виявилось 11 жовтня. 

Що було 11 жовтня 11 жовтня адвокатка обвинуваченої Якубсон озвучила клопотання про закриття справи у зв'язку із завершенням строків притягнення до відповідальності — три роки. Якубсон проти цього не заперечувала. Тобто не визнала своєї провини і не заперечувала проти закриття провадження. Не запропонувала разом із адвокатками довести справу до кінця, як це з високою імовірністю зробила б невинна людина для очищення власного імені, а не заперечила проти закриття. Це зокрема може свідчити про те, що для дійсно винної особи такий вихід — єдиний спосіб уникнути покарання.

Суддя зауважила під час засідання, що обвинувачена не визнається невинною, її не виправдовують а просто вона звільняється від відповідальності та поточнила, чи знає обвинувачена наслідки такої ухвали. Якубсон запевнила, що знає. 

Це сімейне На початку вересня 2021 року чоловік Якубсон Олександр Власов — депутат Херсонської районної ради від «Блоку Володимира Сальдо» — в ході чергового судового засідання так само погодився зі звільненням від відповідальності через те, що спливли строки притягнення. Йшлось про те, що Власова затримала поліція за порушення правил водіння автомобіля. Пройти обстеження на місці Власов відмовився, а згодом йому начебто видали довідку про те, що за кермом він був тверезий.

В ході судового розгляду виявилось, що лікарка, зазначена в довідці, не могла її видати, бо перебувала у відпустці: вона про це повідомила відеозв’язком під час судового засідання.

Власову так само суддя пояснив, що звільнення від відповідальності — це не виправдальний вирок. Це не прибирає факту того, що за кермом Власов міг бути дійсно нетверезим і цим наражав на небезпеку інших учасників дорожнього руху.

Наразі Олександр Власов та Лілія Якубсон — фігуранти справи про напад на громадську діячку Наталю Вотеічкіну Наступний розгляд цієї справи має відбутись 20 жовтня 2021 року об 11.00 та об 11.30. 

Звернення до Президента України — не подіяло 6 грудня 2019 року у Верховній Раді України підтримали запит народного депутата Олексія Ковальова до Президента України щодо належного розслідування та розгляду кримінальних проваджень, який стосується саме діяльності Власова і Якубсон. Але далі звернення справа не рушила.

Що далі? Закон визначає подальші дії в такому випадку (апеляція, цивільний позов, звернення до Європейського суду з прав людини), однак, наразі Євгенія Вірлич та її представник їх не озвучують та інших коментарів не надають, окрім озвучених під час засідання. 

Кавун.City