Як херсонське підприємство бореться з тоннами пластикових відходів

3 недели назад 0

Тонни пластикових відходів щодня забруднюють екосистему. Попри тривалий час розкладання, різні види пластику містять токсичні сполуки, що вивільняються в навколишнє середовище. У КП «Екополіс», що обслуговує полігон твердих побутових відходів, вирішили боротися з цією проблемою шляхом переробки. Днями першу партію пластику з Херсона вже відправили до Дніпра. 

Як розповів «Гривні» керівник КП «Екополіс» Сергій Мелашич, за сприяння Херсонської міської військової адміністрації вони розширили КВЕДи, тобто види діяльності. І тепер можуть збирати пластик, який сортуватимуть, а потім здаватимуть на переробку. 

Зазначимо, що на території Херсона запровадили сталу систему роздільного збирання побутових відходів. Так, фахівці «Екополіса» встановили по місту близько 100 сіток для збору пластику на території підприємств і медичних закладів. Також сітки стоять у Чорнобаївці та Зеленівці. 

Водночас Сергій Мелашич наголошує, що людей потрібно вчити сортувати сміття, запускати соціальні ролики, як це працює в Європі. Оскільки ще багато херсонців цим просто нехтують. А починати, вважає він, потрібно з дітей – майбутнього нації. Адже сортування, а далі переробка виробів з пластику допомагає зменшити кількість відходів, що потрапляють на полігон, та зменшує негативний вплив на довкілля. 

Першу партію пластику з Херсона відвезли на переробку до Дніпра, оскільки звідти отримали найбільш вигідну пропозицію, говорить пан Сергій: 

«Підписали угоду, відсортували, відвезли, зважили, у нас все прийняли. На цей момент ми здали 2 тонни 300 кілограмів. І це всього 2 людини працювало. Ми отримали на рахунок 37 тисяч гривень. Якщо порахувати витрати, то заробили від 7 до 9 тисяч, враховуючи заробітну плату сортувальників, виїзди машини, що збирала сітки, поїздку до Дніпра. Це вигідно. І це треба ставити на потік. Потрібен потужний прес, а для цього полігону необхідна електроенергія, над чим ми зараз працюємо. Ми вже написали потребу в спеціальному обладнанні. Питання на розгляді в міській адміністрації» .

Він наголошує, що великий плюс сортування у тому, що ці відходи просто не закопали, як це було раніше, і наша земля не взяла на себе черговий потужний пластиковий удар. Це важливий крок до екологічного майбутнього нашого міста.За словами Сергія Мелашича, зараз підприємство працює лише з пластиком, але у планах – розширення можливостей: 

«Поки що ми заточені під пластик. Але алюмінієві бляшанки, скло, папір – це все можна приймати, переробляти, а не просто закопувати. Переробляти в гроші і берегти нашу природу»

Планів у підприємства чимало, зокрема в перспективі розглядають побудову переробного заводу та виробництво палива. 

«В перспективі – побудова переробного заводу. Ми подаємо заявки на участь у грантах. Насамперед потрібна сортувальна лінія. Із зеленого господарства можна зробити паливне підприємство і забезпечити Херсонщину відносно недорогим паливом» , – наголошує керівник КП «Екополіс». 

Цього місяця підприємство очікує обладнання від японської міжнародної компанії «Джайка». Японська техніка дозволить дати раду тим великим обсягам будівельного сміття, що з’являється після російських обстрілів. За словами Сергія Мелашича, йдеться про спеціальні ваги та дробарки: 

«Вони настільки потужні, що ми охопимо всю Херсонську область, а також Миколаїв та Одесу, якщо буде потреба. Це все можна не просто дробити, а сортувати, окремо метал, гравій, цементні суміші»

Звичайно, все це можна буде реалізувати тільки після того, як Херсон вийде з зони активних бойових дій. Оскільки зараз, говорить Сергій Мелашич, розбирати будівлі ніхто не буде.

Головне фото ілюстративне, фото REUTERS, у тексті – Херсонська МВА