Як в Залізному Порту дорослі малечу дурили

1 год назад 0

Усе краще — дітям?
Помпезне відкриття нового дитсадка «Морська перлинка» у курортному селищі Залізний Порт виявилося звичайним піар-заходом передвиборного процесу.
Скринька з сюрпризами
У жовтні минулого року, саме перед виборами до органів місцевого самоврядування, у селищі Залізний Порт Голопристанського району вирувало свято. Тут із неабиякою помпою відкривали дитячий садок «Морська перлинка». Його зводили 5 років, і обійшовся проект у 11,5 мільйона бюджетних гривень.
Ігрова кімната у дитсадку Морська перлинка
Було перерізання червоної стрічки та святковий коровай, були аніматори і задоволені фізіономії «переможців» — чиновників з Новофедорівської сільської ради (до її складу входив тоді курорт). Та найбільший захват виявляли задоволені родини з малечею — адже власного дитсадка у Залізному Порту років із двадцять не було, а тепер з’явився нарешті.
Спальня у дитсадку марно чекає малечу
Та відгриміли фанфари, а в до­шкільному закладі на 45 місць дзвінких голосів хлопчиків та дівчат і сьогодні не чути. «Морська перлинка» не працює, оскільки урочисте відкриття садочка було чистісінькою перед­виборною показухою та окозамилюванням: справді красива двоповер­хівка виявилася скринькою з суціль­ними сюрпризами. До того ж, сюрпризами не вельми втішними.
До початку роботи дошкільного закладу його обстежили фахівці з Голопристанського районного управ­ління Держпродспоживслужби. І схопилися за голови: для нормального функціонування дитсадку не вистачало буквально всього — від дитячих унітазів (!) до меблів і постільної білизни. Дефіцит інвентарю обра­ховувався вражаючою сумою у 307,4 тисячі гривень. Причому купувати його виявилося нікому, бо на той час Новофедорівську сільраду ліквідували, а село Новофедорівка та курорт Залізний Порт в ході адмін­реформи влилися до складу Бехтерської територіальної громади.
Перелік будівельних недоліків зачитує голова Бехтерської ОТГ Михайло Бурак
Виконувач обов’язків завідуючої дитсадка «Морська перлинка» Аліна Ліонова одразу поставила до відома про ситуацію голову Бехтерської сільської ради Михайла Бурака. Та сесія, на якій дитсадок та інші об’єкти прийняли до комунальної власності громади, відбулася тільки 12 січня. Працівники сільради, старости сіл, які входять до новоствореної територіальної громади, депутати, експерти технагляду терміново обстежили об’єкт. Але їхні висновки були ще песимістичнішими: на думку учасників обстеження, недоліків — купа!
Колекція недоробок за бюджетні мільйони
З акта обстеження дитсадка «Морська перлинка» від 16 січня 2021 року. «Відсутня огорожа на покрівлі даху, відсутній другий вихід на покрівлю. Не встановлений захист на повітропроводах, що призвело до потрапляння атмосферних опадів у систему повітро­проводів та вентиляції, замочування утеплювача горища та дерев’яних конструкцій. Не виконана герметизація стику покриття покрівлі з повітропроводами. В частині приміщення виявлені волосяні тріщини по поверхні стін. Деформовані металопластикові рами та склопакети з тріщинами. Виявлене просідання відмощення по всьому периметру будівлі». Загалом у акті фігурує набір порушень та недоробок аж за 14 пунктами!
— Попросили увімкнути в будівлі опалення, і виявилося, що з 56 батарей 19 залишилися холодними. Кажуть, до системи повітря потрапило. Спустили воду, закачали її знову, але батареї чомусь не гріють. Підлога в дитсадку теж має бути теплою, а вона холодна. Намагалися вимкнути лампочку у коридорі, а вона як світила, так і світить. Пояснюють — електрик щось у коробках наплутав. Вентиляція вже у плямах від протічок дощової води. Але ж вибачте: за такі гроші у новому садочку все має працювати бездоганно, — наполягає депутат Бехтерської сільської ради Володимир Камінський.
Депутат Бехтерської ОТГ Володимир Камінський
— Система пожежної безпеки у дитсадку «Морська перлинка» укомплектована пов­ністю, претензій до її роботи немає. Але непокоїть поява тріщин у стінах та склопакетах. Це може бути наслідком просідання фундаменту й найбільшою небезпекою для життя та здоров’я дітей. Є й ще зауваження. Приміром, у кухні холодильники для зберігання продуктів встановили, а розеток, куди мають їх підключати, немає, — дивується заступник начальника Голопристанського райвідділу Головного управління ДСНС підполковник Ірина Мезенцева.
Коли обіцянки не гріють
Директор підрядної організації (Голопристанської ПМК-132) Роман Рибалко запевнив учасників обстеження, що усі вказані ними недоліки можна усунути впродовж 7—10 днів. Родини залізнопортівської малечі дуже хотіли б у це вірити — адже просто втомилися чекати, коли «Морська перлинка» відкриється насправді, а не заради передвиборного шоу. На 45 місць вже є 60 дітей, чиї батьки бажають віддати їх у садочок. Та поки що обіцянки не гріють ані родини мешканців курортного селища, ані будівлю садочка. Адже опалення тут навіть у розпал січневих холодів у постійному режимі досі не увімкнули.
Збори дорослих у дитсадку Морська перлинка
Проте навіть якщо будівельних огріхів і справді швидко позбудуться, це геть не означає, що дошкільний заклад після цього моментально запрацює. Згідно зі штатним розписом, сюди треба набрати 22 працівники, починаючи від вихователів та їхніх помічників і закінчуючи сторожами та двірником. А їх поки що немає зовсім, оскільки невідомо, з яких саме коштів працівникам платитимуть зар­плату. Начальник фінансового відділу виконкому Бехтерської сільради Оксана Басенко на зустрічі у дитсадку повідомила: Новофедо­рівська сільрада ще минулого року мала надати інформацію про свої видатки для формування  бюджету  територіальної громади на 2021 рік. Але не надала нічого, і фінансування «Морської перлинки» у бюджеті сільради через це не передбачили. Втім, голова Бехтерської громади Михайло Бурак сподівається, що дефіцит (а потрібно 5 мільйонів гривень) вдасться компенсувати за рахунок вільного залишку коштів та позапланових доходів. Та чи будуть ці надходження, чи ні, і коли конкретно, наразі невідомо. А дітям потрібно ходити в садочок уже зараз.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новий день Полина Светлова


Подписывайтесь на "Новости Херсонщины" в Telegram!
Каждый день мы составляем рейтинг самых читаемых новостей для тех, у кого нет времени читать всё подряд.