
Які пенсії призначатимуть українцям: як проіндексують, у кого більші та яку формулу має знати кожен
3 часа назад 0
В Україні пенсії призначають за різними законами. Усі платять внесок зі своїх зарплат у розмірі 22% ЄСВ, однак мають кардинально різні умови. Так, судді для того, щоб отримати пенсію в розмірі 90% зарплати, треба мати 40 років стажу. Водночас звичайному українцю отримати таку виплату просто неможливо . За кожен рік стажу дають навіть менше 1% звичного заробітку. Тобто з 40 роками стажу пенсія у пересічного українця буде значно меншою за 40% зарплати.
Про те, як та кому призначають виплати і що варто знати кожному українцю, читайте в матеріалі .
Звичайні пенсіонери В Україні пенсію за віком отримують 7,5 млн з 10,3 млн пенсіонерів. У середньому розмір виплати пересічного українця на заслуженому відпочинку становить 6085,7 грн. Для порівняння: середня зарплата, за останніми даними ПФУ, складає 19 430 грн. Тобто середня пенсія дорівнює 31,3% середньої зарплати . Зазначимо, достатньою вважається пенсія за умови, якщо її розмір становить не менше 40% звичного заробітку.
Як порахують розмір пенсії? Звичайні українці для виходу на пенсію мають виконати вимогу щодо стажу (мінімальна вимога – 15 років, пенсію можна буде отримувати з 65 років. Вимога для пенсії в 63 та 60 років поступово зростає від 25 та від 35 років стажу відповідно). Детальніше про це можна прочитати тут.
Важливо зазначити, що йдеться саме про період сплати внесків із зарплати. Зараз у стаж уже не враховують навчання або період, коли ви були оформлені на підприємстві, однак зарплату не отримували. Для розрахунку пенсії застосовують таку формулу:
- середня зарплата за три попередні роки * ваш стаж у роках * співвідношення вашої зарплати до середньої * 1%
Зараз середня зарплата за три попередні роки становить 15 057,09 грн. Це і є база, на основі якої рахується розмір пенсії. Розберемо кілька прикладів. Припустимо, ви все життя працюєте на мінімальну зарплату, однак до свого 60-річчя встигли набути повний стаж (35 років). Мінімальна зарплата складає 8000 грн, це 41,17% середньої. Допустимо, що таке співвідношення між мінімальною та середньою зарплатою зберігалося впродовж усіх 35 років. У такому випадку пенсію порахують так:
- 15 057,09 * 41,17% * 35 * 1% = 2169,6 грн.
Ця сума менша за мінімальну пенсію. Тому Пенсійний фонд платитиме такому пенсіонеру 2361 грн (встановлена законом мінімальна пенсія на 2025 рік).
Якщо цей пенсіонер з 35 роками стажу впродовж всього життя отримував середню зарплату, то розмір його виплати буде в кілька разів вищим. Пенсію порахують так: 15 057,09 * 100% * 35 * 1% = 5269,9 грн. А якщо зарплата була вдвічі вищою за середню, то пенсія, відповідно, складатиме вже 10 539,9 грн.
Якщо вам здається, що це занизька пенсія, насправді з часом ситуація для пенсіонерів буде погіршуватись. Перші кілька років після призначення пенсії її повноцінно не індексують (Верховний суд вважає це незаконним). У результаті інфляція "з'їдає" реальний розмір пенсій щороку, і з часом виплати стають ще меншими.
Загалом пенсії можуть перераховувати через набуття додаткового стажу (якщо продовжити працювати), у разі досягнення певного віку (вікові доплати) або в межах щорічної індексації (розмір залежить від зростання зарплат та інфляції). Однак щорічна індексація також не дає змогу утримувати розмір пенсій на одному рівні. Купівельна спроможність пенсіонера стрімко падає з кожним роком.
Також для пенсіонерів є обмеження – розмір пенсії не може бути більшим за 10 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність. Станом на 2025-й це 23 610 грн.
Прокурорські пенсії Систему розрахунку прокурорських пенсій тільки планують змінювати (законопроєкт тільки в першому читанні). Однак навіть якщо Рада і вирішить погіршити пенсійні умови прокурорів, вони все ще матимуть можливість через суд підвищувати свої виплати за тими законами, які діяли, наприклад, на момент їх працевлаштування.
Наприклад, прокурор відділу Офісу генерального прокурора Олег Гунько минулого року отримував середню пенсію в розмірі 79 774,3 грн на місяць . Фактично це ще одна зарплата, яку можна отримувати впродовж всього життя. При тому середня зарплата минулого року складала 69 984,3 грн (щоправда, цього прокурора НАБУ і САП підозрюють в одержанні 170 тисяч доларів неправомірної вигоди за закриття кримінального провадження, і через це його відсторонювали від роботи).
Прокурори в окремих випадках можуть отримувати пенсію, розмір якої буде більшим за актуальну зарплату. Гунько отримав таку пенсію не за чинним законом. Прокурори, коли виходять на пенсію, користуються нормами Закону "Про прокуратуру", а не загальними правилами. Зараз цей закон (ст. 86) передбачає, що прокурори можуть розраховувати на пенсію в розмірі 60% зарплати і за умови, якщо вони мають 25 років стажу, з яких стаж роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури складає не менше 15 років.
Гунько в Харківському окружному адміністративному суді домігся застосування щодо нього тих норм закону, які вже не діють. У результаті йому замість 60% від зарплати нарахували аж 90%. У такий спосіб прокурор, ще будучи молодим чоловіком, зміг отримати велику виплату.
Заступник прокурора Харківської області Станіслав Муратов у своїй декларації за минулий рік показав середньомісячну пенсію в розмірі 112 076,9 грн на місяць. Це чи не найбільша прокурорська пенсія в Україні. Зараз Муратову 44 роки. Пенсію йому призначили з 20 січня 2020 року. Тоді йому було 39 років.
Через суд він не тільки, як його колега Гунько, збільшив виплату з 60% до 90% зарплати. Він також домігся, щоб у його "прокурорський стаж" зарахували час навчання у вищому юридичному навчальному закладі, а також період роботи охоронцем.
Військові та судді Військову пенсію отримують 582,4 тис. осіб, повідомили OBOZ.UA у ПФУ у відповідь на офіційний запит. Середній вік таких пенсіонерів – менше 52 років. На пенсію за вислугою років мають право кадрові військові (тобто мобілізовані українці, які не є кадровими військовослужбовцями, скористатись такими правилами не мають права).
Військові мають право виходити на пенсію в 45 років за умови, якщо мають 25 років вислуги, з яких 12,5 років – військова служба. Розмір пенсії – від 50% зарплати військового. За кожен наступний рік вислуги після 25 років розмір пенсії зростає на 3%. Максимальна пенсія – 70% зарплати.
Значно краща ситуація у суддів на пенсії. Щоправда, зараз таку пенсію отримують усього 3929 осіб. При цьому в Україні з січня 2022-го до квітня 2025-го середня пенсія судді (довічне грошове утримання) зросла з 90 822 до 108 321,6 грн. За останні п'ять років пенсія судді зросла більш ніж удвічі.
Більшість суддів отримують значно вищі виплати. На відміну від звичайних пенсіонерів, судді на заслуженому відпочинку не мають обмеження розміру виплати. Найбільша виплата – у колишньої голови КСУ Наталі Шаптали. Вона щомісячно отримує від ПФУ 390 184 грн.
Окремі правила призначення пенсій також є для "чорнобильців". Варто зазначити, що хоча українці й отримують пенсії за різними правилами, розмір єдиного внеску для всіх однаковий – 22%. Тобто і суддя, і простий робітник платять із зарплати близько 22% ЄСВ. При тому якщо простий робітник отримуватиме пенсію в розмірі близько 30% звичного доходу, то суддя має право на виплату в розмірі до 90% зарплати (залежно від стажу суддя отримує від 50% до 90% зарплати).