
Який сьогодні, 26 квітня, день — важливі події, кого вшановує церква, що не можна робити
6 часов назад 0
Сьогодні, 26 квітня, Міжнародний день пам’яті Чорнобиля. Віряни вшановують пам’ять святого священномученика Василія, єпископа Амасійського. До Нового року залишилося 249 днів.26 квітня 2025 року — субота. 1158-й день війни в Україні.
Кого сьогодні вшановує церква за новим календарем Сьогодні, 26 квітня, віряни святкують день пам’яті святого священномученика Василія, єпископа Амасійського. Він був християнським святим і мучеником, що жив у часи правління імператора Максиміана (початок IV століття). Він належав до числа відомих священиків, які мужньо витримали переслідування християн при римських імператорах.
Святий Василій був єпископом міста Амасії, яке знаходилося на території сучасної Туреччини, в районі Понту. Відомо, що він був видатним проповідником і активно поширював християнство серед населення. Його служіння відзначалося глибокою вірою і ревністю в релігійних справах.
Під час римських гонінь на християн святого Василія заарештували за відмову поклонятися язичницьким богам і визнавати імператора богом. Його ув’язнили і піддали тяжким мукам, але він залишався непохитним у своїй вірі. Незважаючи на всі тортури, Василій залишався вірним Христу. Він зазнав мученицької смерті, яку він прийняв з гідністю та без страху.
Що не можна робити 26 квітня
- Не варто проводити гучні святкування — цей день вважається днем жалоби й пам’яті.
- Не можна сваритися, лаятися — день має важку, навіть «токсичну» енергетику. Конфлікти, образи, негативні думки можуть мати посилений вплив і навіть «зачепити» карму.
- Забороняється не зважати на емоційний стан — день може «піднімати» старі емоційні травми, викликати тривожність або смуток.
- Народні прикмети і традиції на 26 квітня Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- якщо 26 квітня тепло й ясно — літо буде сухим і гарячим;
- якщо дощить цього дня — буде добрий врожай жита та інших зернових;
- грім 26 квітня — на тепле й дощове літо;
- багато павутиння у повітрі — літо обіцяє бути спекотним;
- якщо на деревах уже розпускається листя — заморозків більше не буде;
- зозуля закувала — ще 12 днів не буде стійкого тепла;
- сонце встало в серпанку — до сирої й похмурої погоди.
26 квітня в Україні і світі Міжнародний день пам’яті Чорнобиля . Він присвячений найбільшій техногенній катастрофі в історії, що сталася на Чорнобильській атомній електростанції в Україні 1986 року. У цей день увесь світ згадує трагічні події, коли вибух на четвертому енергоблоці АЕС призвів до масштабного викиду радіації в атмосферу. Наслідки цього катаклізму відчуваються і досі.
Під час вибуху та подальшої пожежі, радіація розповсюдилася на тисячі квадратних кілометрів, охопивши частини України, Білорусі, Росії та навіть деякі регіони Європи. Тисячі людей зазнали шкоди, багато з яких були змушені покинути свої домівки, а частина стала жертвами серйозних радіаційних захворювань. Досі тривають дослідження щодо впливу радіації на здоров’я людей та навколишнє середовище.
Цей день є нагадуванням про трагедію та закликом до спільних зусиль у забезпеченні ядерної безпеки, щоб подібне більше не повторилося. Він також є вшануванням тих, хто боровся з наслідками катастрофи — ліквідаторів аварії, багатьох з яких не попередили про небезпеку. Їхня самопожертва і героїзм стали символом боротьби за життя мільйонів людей.
Також 26 квітня Міжнародний день пам’яті загиблих у радіаційних аваріях і катастрофах. Покликаний вшанувати жертв катастроф, пов’язаних із радіацією, та підвищити обізнаність про небезпеки, що виникають через такі техногенні лиха. Цей день приурочений до роковин Чорнобильської катастрофи 1986 року — однієї з найбільших ядерних аварій в історії, що залишила глибокий слід у пам’яті людства.
А ще 26 квітня Міжнародний день лісових дитячих садків . Має на меті привернути увагу до унікальної форми освіти, де основною складовою є активне перебування дітей на свіжому повітрі, зокрема в природних умовах лісу або іншого природного середовища. У таких садках навчання відбувається через безпосередній контакт із природою, де діти отримують не лише теоретичні знання, а й практичні навички через дослідження навколишнього світу.
26 квітня Міжнародний день фламінго . Присвячений цим дивовижним птахам, що вирізняються своєю елегантністю та неповторним виглядом. Це свято має на меті привернути увагу до важливості охорони фламінго і їхніх природних середовищ, а також до проблем збереження біорізноманіття загалом.
Також 26 квітня День видимості лесбійок . Він має на меті привернути увагу до прав і боротьби лесбійок, сприяючи їхній видимості в суспільстві. Це свято створене для того, щоб дати голос лесбійкам, допомогти їм бути почутими, а також підвищити обізнаність про їхні проблеми та боротьбу за рівність і прийняття.
А ще 26 квітня Всесвітній день зцілення . Створений для того, щоб наголосити на важливості фізичного, емоційного та духовного здоров’я кожної людини. Цей день спонукає до самовдосконалення, відновлення і зцілення від внутрішніх і зовнішніх травм, а також до досягнення гармонії між тілом і душею.
26 квітня Всесвітній день пілотів . Свято започатковане 2013 року Міжнародною федерацією асоціацій пілотів цивільної авіації (IFALPA). Ця дата була обрана на честь першого польоту турецького пілота Феси Евренсева, який 26 квітня 1912 року здійснив свій перший політ. Відзначення цього дня має на меті привернути увагу до ролі пілотів у забезпеченні безпеки авіаперевезень і підвищити усвідомлення важливості присутності двох пілотів в кабіні літака для гарантування максимальної безпеки.
Також 26 квітня Всесвітній день інтелектуальної власності . Ця дата була вибрана через те, що саме 26 квітня 1970 року почала діяти Конвенція, яка заснувала Всесвітню організацію інтелектуальної власності (ВОІВ) — спеціалізовану агенцію ООН, яка займається підтримкою прав на інтелектуальну власність по всьому світу.
А ще 26 квітня Всесвітній день ветеринара . Святкується кожного року в останню суботу квітня. Цю подію започаткувала Всесвітня ветеринарна асоціація 2000 року. В Україні аналогічне свято — День працівників ветеринарної медицини, що припадає на другу неділю серпня.