Кожна робота — особиста історія. Як мистецький проєкт «Небо над Херсоном» об’єднав жителів міста та переселенців
12 часов назад 0
Громадські організації "Центр культурного розвитку "Тотем" та "Інформаційний ресурсний центр "Правовий простір" ініціювали мистецький проєкт під назвою "Небо над Херсоном". Він об'єднав херсонців, які залишаються вдома, та тих, які стали вимушеними переселенцями. Його мета — нагадати світу про сьогодення міста та людей, які в ньому живуть.
У рамках проєкту "Небо над Херсоном" в одній із бібліотек міста відбувся майстерклас для дітей та їхніх батьків. Захід відвідала Діана Слободянюк . На папері вона втілила свої мрії про мир.
"Я дуже сподіваюсь, що небо буде мирним, щоб там літали літаки — не ворожі, а вже наші. Щоб реконструювали "Мрію". Щоб діти могли бігати, радіти та показувати: "Дивись, мамо! Літак!" — поділилася дівчина. Початок майстер-класу в рамках проєкту "Небо над Херсоном" в одній з бібліотек. Херсон, липень 2025 року. Суспільне Херсон
Своє небо над Херсоном зобразила й 15-річна Поліна . За основу вона взяла фото зруйнованої обласної державної адміністрації.
"Воно буде чистим і мирним. Це буде нам дуже дорого коштувати, але я впевнена, що ми зможемо його очистити від ворогів, дронів та бомб. Я обрала будівлю ОДА, бо мені здається, що вона дуже важлива" , — пояснила Поліна.
Майстер-клас в рамках проєкту "Небо над Херсоном". Херсон, липень 2025 року. Суспільне ХерсонБібліотекарка з масової роботи Тетяна Коваленко розповіла, що учасникам майстеркласу запропонували різні світлини Херсона. На деяких з них зображенні руйнування після обстрілів. Задача — відобразити на другій, чистій половині аркуша свої мрії. Втілити фантазію можна за допомогою усього доступного приладдя: олівці, стрічки, блискітки, наліпки тощо.
"У нас дуже творчі діти. Більшість з них не покидали Херсон у період окупації. Я думаю, сьогодні їм є про що розказати за допомогою цих малюнків. Висловити свої почуття, мрії, сподівання", — вважає Тетяна. Бібліотекарка з масової роботи Тетяна Коваленко. Херсон, липень 2025 року. Суспільне Херсон
Проєкт "Небо над Херсоном" ініціювали інформаційно-ресурсний центр "Правовий простір" і Центр культурного розвитку "Тотем". Майстеркласи проводять у декількох хабах на території Херсона. Серед них — ГО "Молодіжний простір", або просто "Молодіжка". Тут подібний захід відбувається втретє, розповів художник Володимир Рейнхарт .
"Основою для малюнків стали чорно-білі фотографії Херсона. Здебільшого вони зроблені після початку повномасштабного вторгнення. Сенс у тому, щоб про Херсон не забули, щоб про нього почули ще гучніше. Тому ми на цих фотографіях сьогодення малюємо свої мрії, свої спогади. Щось позитивне, що зіграє на контрасті та передасть оцей меседж у світ. Тому що цей проєкт, у першу чергу, спрямований назовні й демонструє, що ми є, ми залишаємось у Херсоні та живемо", — сказав художник. Художник Володимир Рейнхарт. Херсон, липень 2025 року. Суспільне Херсон
Алла Тягай малювала своє небо в іншому просторі — у хабі "На розі". Для роботи жінка обрала знакове для себе фото. На ньому зображений залізничний вокзал, біля якого вона живе.
"Зараз ми переживаємо тяжкі часи, горе, біль. На цьому фото шматочок неба чорний, але наше херсонське небо не таке. Воно синє, яскраве, гарне та чисте. Тому я зробила його блакитним, а далі воно переходить у веселку. Тут і птахи летять, як символ незламності, бо вони в нашому місті поруч з людьми. У нас гарний вокзал. Він такий невеличкий, компактний, затишний. Це символ домівки, бо сюди приїжджають люди, коли повертаються додому", — сказала жінка. Майстер-клас в рамках проєкту "Небо над Херсоном" у хабі "На розі". Херсон, липень 2025 року. Суспільне Херсон
Учасниця проєкту Валерія Мартинова взяла фото Херсонської морської академії, в якій навчались багато відомих людей.
"Мій чоловік три роки служив у Литві. Тому з одного боку я зобразила український прапор, а з іншого — литовський. Це чудовий проєкт. Люди вкладають душу у свої роботи. Боляче дивитись на всі руйнування" , — говорить Валерія.
Світлана Василенко малює гусака у вишиваній сорочці. Каже, ще додасть біля нього малечу й це стане своєрідним символом відродження.
"На фото історичний будинок. Видно, що у людей зруйнована домівка. Але своїм малюнком я хочу сказати, що життя буде продовжуватись. Ми маємо плекати надії на те, що люди повернуться, будинок відновлять і все буде добре", — пояснила вона. Світлана Василенко (перша в ряду) під час майстер-класу у хабі "На розі". Херсон, липень 2025 року. Суспільне Херсон
За словами майстрині Світлани Русин , "Небо над Херсоном" дає можливість херсонцям висловити свої емоції та зберегти пам'ять про зруйновану спадщину.
"Кожна будівля — це символ. Місце, де хтось працював, або просто проходив поруч і милувався видом. Тому ми з нашими відвідувачами хабу вирішили, що кожній фотографії треба додати життя для того, щоб воно тривало" , — сказала майстриня.
Кожна робота учасника — його особиста історія. Малюнки часто містять символи, які асоціюються з добробутом чи світлими споминами. Як, наприклад, лелеки над світлиною Антонівського мосту. Майстриня Світлана Русин. Херсон, липень 2025 року. Суспільне Херсон
"Навіть у цей час, коли все розбито, птахи все одно прилітають, шукають чи будують собі гнізда. Так само і люди у Херсоні — повертаються до своїх домівок, навіть розбитих і напівзруйнованих, щоб відновити їх та продовжувати жити", — говорить Світлана Русин.
Кураторка мистецької складової та голова Центру культурного розвитку "Тотем" Олена Афанасьєва вважає, що проєкт "Небо над Херсоном" — це розповідь про сьогодення міста. Не лише про те, як зараз у ньому важко, скільки всього зруйновано, а й, у першу чергу, про людей, які зберігають надію та підтримують його життя.
"На сьогодні нашій наймолодшій учасниці три рочки. Це Дуся Терещенко, яка народилася в окупації 13 березня. Вона вже малює, бо батьки художники. І вона зробила дві роботи, які точно будуть у книзі, тому що вони дуже класні. А найстаршій учасниці 79 років" , — розповіла Афанасьєва. Ескізи для майтер-класу в рамках проєкту "Небо над Херсоном". Херсон, липень 2025 року. Суспільне Херсон
За основу проєкту взяли 100 фотографій будівель Херсона, пошкоджених обстрілами під час повномасштабного вторгнення. Небо над ними можна було заповнити малюнком, колажем, віршами.
"Наприклад, зараз ми говоримо з директором Херсонської музичної школи Євгеном Губанем про те, щоб він у небі над своєю рідною музичною школою написав нотами музику, присвячену Херсону. Багато авторів обирають фотографії з морською академією, тому що, виявляється, у когось там діти навчалися, або працював хтось із родини. Тобто люди, звісно, шукають те, що їх пов'язує з Херсоном" , — сказала голова Центру "Тотем". Роботи учасників майстер-класу. Херсон, липень 2025 року. Суспільне Херсон
До проєкту також можна долучитись онлайн. Усі роботи будуть представлені на сайті. Крім того, організатори готують виставку та книгу на 150 сторінок. Вже зараз у задумі беруть участь люди не лише з України, а й з-за кордону: з Естонії, Німеччини, Швеції, Італії, Болгарії, Швейцарії.
"Буде переклад на англійську мову. Все ж таки це інструмент культурної дипломатії для наших партнерів, для європейців, які будуть долучатися і вже долучаються до відновлення міста. Відмінність книги від сайту полягає у тому, що ми просимо людей сказати кілька слів про місця, які вони вибрали для своїх робіт, або про свої відчуття та емоції. У книзі будуть роботи та тексти, які їх розкривають з погляду особистої історії автора", — пояснила Олена Афанасьєва. Робота учасника майстер класу в рамках проєкту "Небо над Херсоном". Херсон, липень 2025 року. Суспільне Херсон
Ще проєкт покликаний налагодити співпрацю і взаємодію з різними хабами та безпечними локаціями, в яких сьогодні збираються херсонці, вважає його керівниця, директорка Інформаційно-ресурсного центру "Правовий простір" Наталя Бімбірайте .
"Південні люди дуже активні, але зараз ми маємо багато обмежень. Руху бракує як на фізичному, так і на психоемоційному рівні. Тому ми хотіли в такий креативний спосіб запустити хвилю нашої південної, херсонської тусовки. Ми спостерігаємо, що спочатку і сльози бувають, коли люди дивляться на ті фото. А потім вони отримують можливість вивільнити свої думки, мрії — те, чим хочуть поділитися емоційно, словами, чи в будь-який інший спосіб", — сказала вона. Одна з робіт учасників майстер-класу в рамках проєкту "Небо над Херсоном". Херсон, липень 2025 року. Суспільне Херсон
Проєкт мистецький, але він документує події та емоції у різних формах для майбутніх поколінь, додала Наталя Бімбірайте. На виставку робіт уже чекають у Німеччині та Італії, але, в першу чергу, її планують організувати у Херсоні. Майстеркласи та лекції будуть відбуватися до грудня включно.