Консультує юрист: щеплення — не обов’язковий захід
7 лет назад 0
До Виноградівського центру надання безоплатної первинної правової допомоги звернулась жителька Виноградівської ОТГ Любов, мати хлопчика та дівчинки, яка дуже піклується про здоров’я своїх діточок, тому відмовляється робити обов’язкові профілактичні щеплення.
Звернувшись до юриста Виноградівського Центру, жінка надати консультацію та пояснення згідно законодавства України, про правомірність її дій.
Консультація юриста:
Щеплення, як й інші процедури (такі, як проба Манту, флюорограма, аналізи крові й т.і.), є видом медичної допомоги, від якої можна відмовитися. А саме, по-перше : згідно Цивільного кодексу України: Ст.284. Надання медичної допомоги фізичній особі, яка досягла чотирнадцяти років, провадиться за її згодою. Повнолітня дієздатна фізична особа має право відмовитися від лікування.
По-друге , щеплення є методом профілактики, і притім досить ризикованим, про що говориться в Законі України „Основи законодавства України про охорону здоров'я":
•Ст.42. Ризиковані методи … профілактики … визнаються допустимими, якщо вони … застосовуються за згодою інформованого про їх можливі шкідливі наслідки пацієнта
•Ст.43. Згода інформованого пацієнта необхідна для застосування методів … профілактики … Щодо пацієнта, який не досяг віку 15 років, медичне втручання здійснюється за згодою їх законних представників.
По-третє, можливість відмови від щеплень безпосередньо обговорена законом України „Про захист населення від інфекційних хвороб":
•Ст.12. Повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться за їх згодою… Особам, які не досягли п'ятнадцятирічного віку…, щеплення проводяться за згодою їх батьків. Особам віком від п'ятнадцяти до вісімнадцяти років профілактичні щеплення проводяться за їх згодою та за згодою батьків…
•Відомості про … відмову від обов'язкових профілактичних щеплень підлягають статистичному обліку.
•Якщо особа та (або) її законні представники відмовляються від обов'язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження.
Відмова від щеплення виконується у довільній формі. Згідно Закона України „Про захист населення від інфекційних хвороб" (Ст.12), якщо особа та (або) її законні представники відмовляються від обов'язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження, а в разі відмови дати таке підтвердження — засвідчити це актом у присутності свідків.
Якщо ж відмова оформляється при надходженні в пологовий будинок, дитсадок або школу, то необхідно копію відмови вручити під розпис керівникові установи, а також іншим особам, які можуть приймати яку-небудь участь у передбачуваній вакцинації: акушерові, шкільній медсестрі, учителеві й т.д. Окремий екземпляр відмови необхідно вкласти дитині в шкільний щоденник (для швидкого пред'явлення при необхідності), а саму дитину — проінструктувати відповідним чином.
Виноградівський центр надання безоплатної первинної правової допомоги є філіалом херсонського офісу Мережі правового розвитку, що функціонує за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».