
Ми не маємо обмежуватися лише перейменуванням вулиць та площ — краєзнавець
9 часов назад 0
Херсонці створили довідник нових геонімів Херсонської міської громади «Звільнена карта Херсона». Краєзнавці вважають, що лише перейменуванням вулиць та площ процес не має завершуватися — повинна тривати просвітницька робота.
Про це кореспонденту розповів херсонський краєзнавець, який увійшов до складу комісії з перейменувань при Херсонській міській військовій адміністрації, до робочої групи експертів, що працювала при цій комісії, політолог, керівник обласної організації Комітету виборців України (КВУ) Дементій Білий.
«Ідея створення довідника «» виникла ще минулого року, коли ми завершили масштабне перейменування у громаді. Ми дискутували: а що далі? І в робочої групи експертів виникла пропозиція: підсумувати цю роботу тим, щоб випустити довідник старих та нових назв — з поясненнями» , — сказав Білий.
Як наголосив краєзнавець, взагалі не можна завершувати процес лише самим перейменуванням геонімів, це має бути лише початок великої роз’яснювальної, просвітницької роботи. Бо чому ці вулиці були перейменовані — про це говорили багато, але треба розповідати — на честь кого вони були перейменовані, чому саме цим подіям чи людям така увага.
Білий розповів, що власне довідник складається з розділу про старі та нові назви (перейменування 2023 — 2024 років з посиланням на рішення влади), другого розділу — з біографічними та інформаційними даними по нових назвах. Далі створили ще третій розділ — в ньому відомості по кожному геоніму громади, в якому районі та історичному мікрорайоні він знаходиться, всі відомі назви, які носив цей геонім, дати або роки перейменування чи перелік геонімів, в якому вперше зустрічається ця назва.
«Бо є такі закиди, які нам робили, що лише у сучасній Україні, мовляв, постійно перейменовують вулиці. І ми вирішили дати по кожному геоніму — які в нього були назви. Ми з’ясували, що перейменування розпочалися за імперії, ми знайшли карту 1845 року, де були вказані всі вулиці Херсона, а вже через десять років з’явилася нова карта під назвою «Проєктований план губернського міста Херсон», і на ній були зафіксовані перші перейменування — так виникло багато назв з імперськими наративами. Прибрали назви, такі як Нижня Успенська, Верхня Успенська, Нижня Привозна, Верхня Привозна і поставили «правильні» назви імперські. Це було перше масове перейменування. Потім було ще кілька за російської імперії, зокрема, коли розпочалася Перша світова війна, то також змінювали, наприклад, перейменували Лютеранську — продовживши вулицю Суворовську» , — розповів краєзнавець.
За його словами, наймасовіше і постійно перейменовувала геоніми радянська влада — назви змінювали по кілька разів.
Також у довіднику є дані про відомі «народні» назви — як геонім називали чи називають самі мешканці.
Білий розповів, що довідник є у двох версіях — друкованій та електронній. Електронна версія об’ємніша, у ній є додатки: наукові статті та результати соціологічних опитувань щодо перейменування.
У Херсоні, наголосив краєзнавець, наразі немає можливості спокійно працювати в архівах, а ще є велика втрата, бо російські окупанти вивезли газети, книги, архівні документи, позбавивши містян багатьох джерел інформації.
Білий додав, що автори хочуть у майбутньому підготувати друге видання довідника. Адже якщо зараз дали біографічні та інформаційні дані про перейменовані геоніми, то можна такі ж пояснення дати загалом про всі назви. Це привід розповісти, хто мешкав на цих вулицях, це можливість доторкнутися до історії міста, громади.
В якості ілюстрацій в довіднику розміщені поштові марки з іменами відомих особистостей, на честь яких названі херсонські вулиці та зразки вуличних ліхтарів і вуличних табличок, які розміщувалися на херсонських будинках у 20 — 21 сторіччі.
Довідник підготувала група істориків, соціологів та краєзнавців — Дементій Білий, Микола Гоманюк, Сергій Дяченко, Наталя Кузовова, Олексій Макієнко та Вадим Яровий. Макет — авторства відомого херсонського дизайнера Максима Афанасьєва.
Довідник пройшов рецензування та був рекомендований до друку Вченою радою Херсонського державного університету.
Як повідомляв Укрінформ, у Херсонській громаді на кінець квітня 2024 року повністю завершено процес перейменування топонімів.