Мобілізація медиків: хто підпадає під призов та у кого відстрочка

2 года назад 0

На фоні повномасштабної російсько-української війни в Україні триває загальна мобілізація населення. Мобілізація медпрацівників в умовах військового стану проводиться на таких же умовах і в такому порядку, як і мобілізація всіх інших категорій населення.

Про деталі  "Медична справа".

Чи призовуть жінок-медиків Медичні працівники – жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути мобілізовані на військову службу у воєнний час.

Відповідно до ч. 11 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ на військовий облік приймають жінок, які:

 • мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною у переліку, затвердженому Міноборони України
 • придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком

Українок, які перебувають на військовому обліку, можуть призвати на військову службу або залучати до виконання робіт із забезпечення оборони країни у воєнний час (ч. 12 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу»).

Які медики не підлягають мобілізації Є випадки, коли медики військовозобов'язані не підлягають призову. Призивати в період військового стану не будуть:

 • заброньованих на період мобілізації та воєнний час у порядку, встановленому Кабміном
 • визнаних відповідно до висновку ВЛК тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на період до шести місяців
 • тих, які мають на утриманні трьох і більше дітей віком до 18 років; дитину з інвалідністю підгрупи А віком до 18 років; дитину з інвалідністю, яка має будь-які види порушень функцій організму ІІІ-ІV ступеня їх вираження та обмеження життєдіяльності будь-якої категорії ІІ-ІІІ ступеня їх вираження відповідно до критеріїв встановлення інвалідності дітям, затвердженим Кабінетом Міністрів України, або дитини з інвалідністю, яка має функціональні порушення у організмі та обмеження життєдіяльності, що відповідають критеріям для встановлення І чи ІІ групи інвалідності для повнолітньої особи згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, повнолітньої дитини, яка є особою з інвалідністю І чи ІІ групи, до досягнення нею 23 років; дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, віком до 18 років; самостійно виховують дитину (дітей) молодше 18 років,
 • зайнятих постійним доглядом за особами, які цього потребують, відповідно до законодавства нашої країни, у разі відсутності інших осіб, які можуть доглядати за ними.

Мобілізація медиків: алгоритм Медичний працівник, який отримав повістку, зобов'язаний:

 • з'явитися у військову частину або на збірні пункти територіального центру комплектування та соцпідтримки у строки, зазначені у отриманих документах; взяти необхідні документи,
 • повідомити про призов на військову службу керівника охорони здоров'я: надати заяву та мобілізаційний документ для оформлення наказу про звільнення від роботи у зв'язку із закликом на військову службу під час мобілізації
 • Неявка у військкомат – адміністративне правопорушення!

  За мобілізованими медпрацівниками в Україні зберігається і місце роботи, і посада. Раніше також зберігалася середня зарплата, але після набрання чинності закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352-ІХ роботодавці більше не зобов'язані зберігати середній заробіток за працівниками, які проходять військову службу.

  Чи мобілізують медиків, які здобувають освіту Не призовуть на військову службу під час військового стану та загальної мобілізації медпрацівників, які:

 • є здобувачами професійної вищої та вищої освіти, асистентами-стажерами, аспірантами та докторантами, які навчаються за денною чи дуальною формами здобуття освіти;
 • є науковими та науково-педагогічними працівниками установ вищої та професійної вищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, та педагогічними працівниками загальноосвітніх установ за основним місцем роботи не менше ніж на 0,75 ставки.