На Херсонщині ввели карантин через метелика: причини появи та що допомагає боротися зі шкідником
3 года назад 0
Знищує однорічні і послаблює багаторічні рослини. На Херсонщині через білого американського метелика ввели карантинні зони.
Марія Олексієнко живе у Херсоні, та їздить на дачу поблизу Голої Пристані. Жінка розповіла, що їй подзвонили сусіди і сказали, що дерева їсть гусінь.
На своїй дачі Марія Василівна вирощує плодові дерева та квіти. Займається садівництвом все життя, приїжджає сюди і взимку, якщо не замерзає річка. Сад ростили разом з чоловіком, говорить пенсіонерка, тому засмучується, коли пропадають від шкідників рослини.
«Приїхала на дачу і бачу, що гусінь уже обліпила дерева. Ось на цій яблуні, вона дуже гарна, великі яблука були, цього року вони ніякі, а гусені уже багато. Бачите, зверху уже заплело верх яблуні.«, — показує жінка.
Верхівку яблуні заплела гусінь білого американського метелика
Оксана займається ландшафтним дизайном, вирощує декоративні рослини. Від гусені — великі збитки, розповідає жінка, знищені самшити та хости.
«Ще тиждень тому я приїжджала на дачу, все добре було. Цього разу приїхала, усі мої самшити поїла клята гусінь. Дуже шкода, тому що деякі з них я вирощувала майже 5 років, вистригала форми, кульки дуже гарні були. Думала, сад буде мати гарний вигляд, але, на жаль, ось така ситуація. Я поприскала їх перед тим, але не допомогло, на жаль. Зіпсовано і настрій, і ландшафтний дизайн«, — ділиться жінка.
Сусід Марії Олексієнко Сергій на своїй дачі вирощує екзотичні види рослин, зокрема хурму, інжир, гранат. Чоловік розповідає, гусінь знищила цілі дерева. Проблема у тому, що вона швидко розповсюджується, говорить чоловік.
«Погоди спочатку спекотні, а потім у червні холоди пішли. Затримався ріст винограду, усього іншого теж – персики, груші. Потім все ніби почало відходити, а тут серпень і гусінь пішла. Дуже сильно. Ось це дерево вчора підходив – нічого. А наступного дня купа вати від гусені. Ледве встигаєш обрізати ці гілки. У мене хурма ніколи не хворіла. Завжди жива була. Цього року три чи чотири гілки довелося зрізати прямо з плодами. Винесли ці гілки на берег, ледве встигали виносити, щоб позбутися цієї гусені. Її мільйони. Винесли на берег, а вона перелізла на обліпиху. Усе дерево майже загинуло«, — розповів Сергій Шевченко.
«Проти гусені, проти тлі треба використовувати хімікати, а хімікати, ось на персиках, на інжирі, можуть бути отруйними для людини. Цього року треба особливо ретельно все мити, щоб не отруїтися«, — каже Сергій Шевченко.
«Я взагалі оприскую не хімією, а питною содою, настоюю чистотіл, а ще часником, лушпинням цибулі. Тому що в мене внуки, правнуки, щоб вони не їли хімію«, — говорить Марія Олексієнко.
Осередки зараження виявили у Голопристанській та Білозерській територіальних громадах, а також у самій Голій Пристані та Херсоні.
Маргарита Степанова, виконувачка обов`язків директора департаменту розвитку сільського господарства та зрошення облдержадміністрації, говорить, що це — білий американський метелик, який, у першу чергу, шкодить плодові дерева.
«У нас є два підприємства, які працюють на території Херсонської області. Вони виробляють біологічні препарати, які можуть боротися із цим метеликом, із цією гусінню. І ми маємо, якщо брати первинний обробіток, то ті гілочки, які пошкоджені невеличкими, скажемо так, такими локальними моментами, то ми можемо їх обрізати. Якщо вже дерево повністю засмічене цими метеликами, безумовно, треба обробляти. Але на самому початку той, хто займається промисловим виробництвом садів, і ягід, і плодів, то, безумовно, відстежує ситуацію і проводить такі обробки«, — каже Степанова.
Пошкоджені гусінню дерева у карантинній зоні
Оксана Рудь, заступниця начальника відділу карантину рослин управління фітосанітарної безпеки пояснила, що процес появи гусені циклічний, за сім років вона повертається на місця колишнього харчування.
«Погодні кліматичні умови цього року сприяли більшому розвитку генерації, більшому поколінню, тому вони змогли у нас харчуватися і заподіяти таку шкоду. У кожному районі області запроваджений карантинний режим через американського білого метелика. Великий спалах був минулого року у місті Скадовськ. Там важка ситуація і карантинний режим запроваджений на 812 га», — каже Рудь.
У дерев є шанс вижити, а на урожай однорічних рослин метелик вплине, розповів завідувач кафедри ботаніки Херсонського державного університету Іван Мойсеінко.
«Дерева це не вбиває, але значно послаблює. Дерева виживуть, навіть якщо всі крона об’їдені. Єдине, що вони входять у зиму ослаблені. Вони не змогли накопичити необхідну кількість речовин. Можливо, вони будуть більш уразливі до хвороб та морозів, але дерева виживуть«, — пояснив науковець.