На Херсонщині гусінь знищує дерева — новости херсона

2 года назад 0

Уже декілька тижнів у соцмережах обговорюють стан Олешківського лісу та плодових дерев у різних населених пунктах. Там навала гусені.
Зокрема в Олешківському лісі від шкідників дерева стоять жовті, хвоя обсипається. Наразі в лісі проявляє активність звичайний сосновий пильщик, який об’їдає хвою. Ще 5 липня на сторінці ДП «Олешківський лісомисливгосп» у Фейсбук з’явилося повідомлення про результати інвентаризації осередків шкідників і хвороб лісу. Під час обстеження в лісових масивах були помічені пошкодження глиці (голка хвої) личинками соснового пильщика.
Як розповіла начальниця Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства Тетяна Касіч , зараз іде друга хвиля звичайного пильщика, він знаходиться в активній фазі. Вона відзначила, що кожного року спеціалісти слідкують за динамікою розвитку шкідника та його виходу з діапаузи (стан фізіологічного гальмування обміну речовин і зупинки формоутворюючих процесів у тварин і комах) і прогнозують певну загрозу насадженням. Пильщик виходить із неї кожен рік, але в нього є й роки масового розмноження, коли одночасно з’являється багато особин. Цього року навали шкідника не очікували, але в зв’язку з погодними умовами (затяжна прохолодна весна, спекотне літо) пильщик почав активно розмножуватися та об’їдати ліс.
ГУСІНЬ – РІЗНА
Також, за словами Тетяни Касіч, важливо розмежувати дві активні фази шкідників, які на сьогоднішній день ідуть в області. Адже люди плутають звичайного соснового пильщика та американського метелика, який також зараз активно об’їдає дерева в населених пунктах. «Це два різних види: пильщик (див. фото) не шкодить іншим деревам, він об’їдає тільки один вид – сосну, а метелик пошкоджує плодові дерева та квіти», – підкреслює начальниця.
Як повідомляє управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області, на території Херсонщини через розповсюдження американського білого метелика запроваджено карантинний режим. Інспектори вже провели моніторинг багаторічних насаджень на площі майже 3,6 тисячі гектарів. Підтверджено наявність карантинного шкідника в старих осередках, а також виявлено нові осередки американського метелика (Велика Лепетиха, Берислав і Корабельний район Херсона). Cпеціалістами управління фітосанітарної безпеки проведено наради з фермерами, представниками ОТГ щодо необхідності боротьби зі шкідником.
Щодо постраждалого лісу, то масово пильщик обгризає дерева саме навколо Олешок, а також вздовж дороги (Мелітопольська та Кримська траси). Вглиб насаджень, де вони густіші, шкідника набагато менше. Гусінь переважно пошкоджує дерева середнього та старшого віку (від 30 до 50 років) і віддає перевагу ослабленим, хворим деревам, які відстають у рості й мають понижений імунітет до шкідника.
«Пильщик пошкоджує приріст хвої поточного року: він об’їдає хвоїнку з двох боків, залишаючи центральну жилку. Тому ми бачимо цей ефект жовтизни. Звісно, це вплине на приріст деревини: сила, я кусосна мала б витратити на збільшення річного кільця, буде витрачена на відновлення хвої наступного року. Для насаджень це великий стрес», – розповідає Тетяна Касіч.
За її словами, це об’їдання одноразове й не призводить до стовідсоткової загибелі насаджень. Безперечно, можуть загинути окремі сосни, які були вже хворі чи пошкоджені стовбуровими шкідниками. Більшість дерев також хворітимуть, але будуть боротися й відновлюватися, бо не буде хвої, а як наслідок – і шкідника.
ОБРОБЛЯТИ НІЧИМ…
Що стосується обробки дерев для захисту від шкідника, то препарату, який використовувався раніше, «Вірін-ЗСП» наразі немає, його перестали виготовляти ще в 2016 році.
Це був повністю біологічний препарат, він не шкодив ні людям, ні іншим комахам і рослинам, діяв безпосередньо на конкретного шкідника, адже там був мікроштам вірусу соснового пильщика – шкідник хворів і гинув природним шляхом.
«Остання обробка дерев в області проводилася ще в 2015 році. Адже аналога цьому препарату, такого, щоб був дозволений для використання в лісовому господарстві, в Україні на сьогоднішній день немає», – відзначає начальниця облуправління лісомисливського господарства.
Звичайно, є хімічний препарат, який знешкоджує соснового пильщика. Але відповідно до санітарних вимог, обробку хімікатами поблизу населених пунктів і об’єктів природно-заповідного фонду проводити не можна, а пошкоджені дерева знаходяться саме поряд із Олешками. Проте на наступний рік за наявності всіх дозвільних документів лісові господарства все ж запланували провести хімічну обробку дерев у глибині насаджень. Проводитимуть її за гроші, які підприємства зможуть заробити самі, адже з 2016 року держава перестала виділяти кошти на захист лісу. Фінансування з місцевих громад також немає.
Прокоментував ситуацію й Олешківський міський голова Євген Рищук. На своїй сторінці в «Фейсбуці» він написав, що ліс знаходиться на балансі Лісового господарства України, тож держава повинна фінансувати розмноження, догляд і захист насаджень, а ОТГ не може витрачати кошти на утримання лісових масивів. Проте з боку місцевої влади він пообіцяв стукати в усі інстанції та зробити все можливе, аби врятувати Олешківський ліс. Хоча, якщо чиновники дійсно переживають за долю лісу, то могли б і виділити на його захист частку зі своїх численних премій або залучити благодійників-бізнесменів.
Варто відзначити, що шкідники вжепошкодили майже 3 тисячі гектарів лісу. Загалом же лісовий фонд Херсонської області становить 172 тисячі гектарів земель, які перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, із них вкриті лісом 78 тисяч гектарів.
Анастасія МАТЮХІНА Гривна