На Херсонщині міська рада зобов’язала партійні осередки, що розміщують агітаційні намети, укласти договори з КП «Очисні споруди»

4 года назад 0

Скадовська міська рада Херсонської області опублікувала рішення виконавчого комітету про визначення місць проведення передвиборчої агітації та розміщення агітаційних листівок. Влада міста зобов’язує осередки політичних партій укладати угоди з комунальним підприємством.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Скадовської міської ради  від 17 серпня 2020 року №163 у місті затверджено перелік місць розташування агітаційних наметів. Також цим рішенням визначено, що «партійним осередкам, що розміщують агітаційні намети в місті, необхідно буде укласти угоди з КП «Очисні споруди» на користування послугами з прибирання та вивезення твердих побутових відходів із займаних територій».

Така ситуація трапляється не вперше. У 2019 році до спостерігача Громадянської мережі ОПОРА звертався представник Скадовської районної організації однієї з партій. Він зазначив, що окрім вимоги укладати договори з КП, міська рада наполягає на встановлені агітаційних наметів тільки в місцях, визначених її рішенням.

Секретарка виконавчого комітету Скадовської міської ради  Лілія Козел  прокоментувала рішення: «М и визначили чотири-п’ять місць для розміщення агітаційних наметів, щоб це було більш згруповано та контрольовано…». Також вона зазначає, що намети завжди ставлять у цих місцях, адже саме тут найбільше скупчення населення.  «Аналогічне рішення приймалося і раніше. Люди до цього звикли: встановлюють намети, сплачують комунальному підприємству за вивіз сміття,»  – зауважила пані Лілія.

Голова районної організації політичної партії «Самопоміч»  Олександр Яковлєв на питання, чи буде рішення виконавчого комітету обмежувати діяльність партії, відповів так:  «Місця, які визначені цим рішенням, завжди використовуються для агітації та є популярними… Єдине нововведення – це необхідність укладання договору з «Очисними спорудами» про вивезення сміття з місць агітацій».

« Це нас ніяк не обмежує, ми не заключаємо договір з комунальними підприємствами. Але виконавчий комітет завжди приймає таке рішення… Договір з комунальним підприємством може заключати організація, яка є юридичною особою. Люди, які агітують у наметах часто є волонтерами. Вони не здійснюють господарську та підприємницьку діяльність, і не залишають за собою тверді побутові відходи,»  – коментує член місцевої організації політичної партії «Європейська солідарність»  Олег Лиховид .

Як зазначив радник ОПОРИ з юридичних питань  Павло Романюк , ч. 3 ст. 53 Виборчого кодексу передбачає, що місцеві органи виконавчої влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування не пізніш як у перший день виборчого процесу відповідних виборів відводять місця та обладнують стенди, дошки оголошень у людних місцях для розміщення матеріалів передвиборної агітації, зокрема друкованих агітаційних матеріалів. Агітаційний намет може бути матеріалом передвиборної агітації. Однак серед форм передвиборної агітації значиться не сам намет, а його встановлення, що передбачає залученість до цього процесу громадян, які здійснюють агітацію. З огляду на це, в разі встановлення намету громадянами для безпосереднього здійснення передвиборної агітації за умови належного повідомлення органів місцевого самоврядування може розглядатися як мирне зібрання. У випадку незгоди зі встановленням наметів, за допомогою яких громадяни здійснюють передвиборну агітацію, за наявності передбачених Конституцією підстав для обмеження реалізації права на мирні зібрання органам місцевого самоврядування слід звернутися до суду. Якщо ж намет використовується виключно як конструкція для політичної реклами, він має бути встановлений у місцях визначених органами місцевого самоврядування й на нього поширюються вимоги ч. 3 ст. 53 Виборчого кодексу. Аналізуючи рішення зазначеного органу місцевого самоврядування, потребує додаткової уваги незначна кількість місць визначених для встановлення агітаційних наметів, що може певною мірою обмежувати реалізацію пасивного виборчого права у формі здійснення передвиборної агітації в тих районах міста, в яких таке розміщення не передбачено. Крім того, умова щодо обов’язкового укладення угоди з комунальним підприємством з прибирання та вивезення твердих побутових відходів із займаних територій порушує право на свободу здійснення агітації. Полина Светлова