Операційні та палати в укриттях. Як працюють підземні лікарні на Херсонщині

6 часов назад 0

За даними ОВА, станом на кінець квітня 2025 року повністю обладнали та відремонтували укриття у дев'яти закладах охорони здоров’я на Херсонщині. На ремонти та облаштування підземних лікарень витратили понад 160 мільйонів гривень державної субвенції, також 30 % коштів для фінансування проєктів залучили з місцевого бюджету.

Перинатальний центр Херсонський перинатальний центр ім. Зої Клименко один із закладів, який працює під землею. Ремонт тривав пів року. Вартість будівельних робіт та обладнання — 105 мільйонів гривень. Розпочали працювати у переобладнаному сховищі у січні 2025 року.

"Тут пологовий зал. Якщо все добре, немовля з’являється тут. Якщо не дай Боже, є якісь ускладнення – навпроти операційна, допомагаємо там. Вона має сучасне обладнання й повністю укомплектована",  — говорить директор перинатального центру  Євген Гнилицький . Директор міського перинатального центру Євген Гнилицький, Херсон, квітень 2025 рік. Суспільне Херсон/Олександр Корняков. 
У підземній лікарні п’ять виходів, автономне живлення, запас води, їжі, вентиляція. Під землю довелось переміститись через постійні російські обстріли.

"У нас були випадки, коли після обстрілу Херсон був знеструмлений, а ми у сховищі навіть цього не помітили. Тобто, там автономне живлення, стоять батареї, генератори. Це все працює автономно. Люди навіть не чули й не бачили, що був обстріл і немає світла в частині міста", — розповів Гнилицький.

Під землею розгорнули акушерське та гінекологічне відділення, в яких одночасно можуть отримувати медичну допомогу 40 жінок. У разі оголошення повітряної тривоги сховище може вмістити також медичний персонал і мешканців навколишніх будинків. Лікарі у операційній в укритті перинатального центру. Херсон, квітень 2025 рік. Суспільне Херсон/Олександр Корняков
"Після того, як були славнозвісні "прильоти" по нашому акушерському корпусу, ми спустились на перший поверх, але цього було недостатньо для повної безпеки персоналу та наших пацієнтів. Тому уряд та наша адміністрація запропонували переобладнати наш перинатальний центр. Так ми спустились вниз", — розповів завідувач акушерського відділення  Петро Маринковський . Перинатальний центр в укритті, Херсон, 23 квітня 2025 року. Суспільне Херсон/Олександр Корняков
За його словами, тут є все необхідне, щоб пацієнтки почувалися комфортно: достатньо ліжок, сучасне обладнання, запас їжі та одноразовий посуд.

Одна з тих, хто очікує на народження дитини  Дар’я Боднар . Жінка каже, що у цьому центрі почувається у безпеці.

"В мене вже просто термін народжувати, але не народила. Ось лягаю на збереження. Є туалет, душ, можна де помитися. Все є. Добре, гарно і головне — не страшно", — поділилась Дар'я. Херсонка Дар’я Бондар очікує на народження дитини. Перинатальний центр в укритті. Херсон, 2025 рік. Суспільне Херсон/Олександр Корняков Лікарня для дітей У дитячому медичному закладі обладнали сховище, де можуть одночасно перебувати 60 дітей та 20 співробітників.

"Є спортивна зала для реабілітаційних потреб, а також для дітей, які у нас в укритті. Буває таке, що діти добу тут перебувають. І для того, щоб вони кудись дівали свою енергію, в теніс грають, займаються. Частково проводимо тут реабілітаційні процедури", — розповідає заступник директора з медичної частини  Станіслав Бумбу . Заступник директора дитячої обласної клінічної лікарні з медичної частини Станіслав Бумбу. Херсон, квітень 2025 рік. Суспільне Херсон
Також в укритті обладнана операційна та реанімаційна палата. Кисень подається кисневими концентраторами, є апарати штучної вентиляції легень.

"Є палата для новонароджених дітей. Тут є сповивальний столик, люльки. Також якщо дитина маловагова, та не може тримати температуру, то є інкубатор з підтримкою температури всередині. Є монітори, є тепло", — говорить Бумбу. Кювез для новонароджених в палаті укриття обласної дитячої лікарні. Херсон, квітень 2025 рік. Суспільне Херсон
Наразі під землею є 10 палат, в яких можуть перебувати пацієнти. Всі вони постійно ночують в укритті.

"Тут є душ, туалет, ігрова кімната, спортзал, кімната ментального здоров’я та кухня. Тому наразі тут можуть знаходитись всі діти, які приходять до нас. Місця вистачає. Батьки також з ними й співробітники також лишаються" , — розповів лікар. Спортивний зал в укритті обласної дитячої клінічної лікарні. Херсон, квітень, 2025 рік. Суспільне Херсон Загальна ситуація На облаштування ще однієї підземної лікарні у Херсоні витратили 19 мільйонів гривень. У медичному закладі обладнали 24 ліжко-місця, операційну, палату інтенсивної терапії, маніпуляційний кабінет, лабораторію, кабінет психолога. Є запас води та їжі на три доби, душові, туалети й генератор, розповіла директорка обласного департаменту здоров’я  Тетяна Карчевич .
Палата в одному з укриттів медичного закладу на Херсонщині. Херсон, квітень 2025 рік. Суспільне Херсон

"На сьогодні є сформований повноцінний перинатальний центр. Ще два заклади охорони здоров'я, дві лікарні під землею націлені на надання допомоги пацієнтам з ургентною хірургічною патологією. Створені операційні зали, палати інтенсивної терапії й після хірургічні палати для пацієнтів, які йдуть на одужання. У нас є інфекційні пацієнти. Ми звертаємо увагу і створюємо також безпекові умови й для надання допомоги пацієнтам із соціально значущими інфекціями", — каже Карчевич.

За її словами, також повноцінно діє екстрена медична допомога. Для цього створили безпечні умови для цілодобового прийому дзвінків та перебування фельдшерських бригад. Директорка обласного департаменту здоров’я Тетяна Карчевич під час інтерв'ю Суспільному. Херсон, квітень 2025 рік . Суспільне Херсон
Карчевич каже, що підземні лікарні облаштували за принципом безбар’єрності. Вони мають всі для цього необхідні конструкції.

"Є горизонтальні спуски. Дехто має вертикальний електричний спуск для людей в кріслах колісних, щоб вони мали можливість звертатись за допомогою. Практично в усіх спорудах цивільного захисту, які на сьогодні створюються, вони мають мнемосхеми. Це для того, щоб пацієнти могли розуміти які й де розміщені кабінети в укриттях. Вони мають на кожному приміщенні відповідні таблички зі шрифтом Брайля", — розповіла чиновниця. Реанімаційна палата в укритті обласної дитячої клінічної лікарні. Херсон, квітень 2025 рік. Суспільне Херсон
На обладнання підземних лікарень використали понад 160 мільйонів гривень державної субвенції. З них 105 — на створення перинатального центру, ще 50 мільйонів — для підземного медзакладу хірургічного профілю. 30 відсотків грошей для фінансування проєктів залучили з місцевого бюджету. Загальна сума, витрачена на три підземні лікарні до 180 мільйонів гривень. Станом на кінець квітня 2025 року повністю обладнали та відремонтували укриття у дев'яти закладах охорони здоров’я.Лабораторія в укритті медичного закладу. Херсон, квітень 2025 рік. Суспільне Херсон
"На сьогодні в декількох закладах охорони здоров'я продовжуються ремонтні роботи. Буде створено в ряді закладів, де є соціально-значущі інфекції. На сьогодні нам активно допомагають наші спонсори, наші донори. Серед яких і Міжнародний Комітет Червоного Хреста, який повноцінно фінансує проведення ремонтних робіт у двох закладах охорони здоров'я. Також до цієї ініціативи активно долучився наш Національний комітет Червоного Хреста в Україні.Також активно долучилася до створення безпечних умов і до цієї ініціативи наша громадська організація Товариство Регіонального Червоного Хреста в Україні" , — розповіла Карчевич.