Переселенці з повсталого села жили на Херсонщині
7 лет назад 0
Історик, громадський та політичний діяч Олександр Шумей віднайшов на Херсонщині сліди двох давніх революційних подій.
Олександр Шумей На Херсонщині мешканців Каланчака, Чаплинки та Виноградове (Чалбаси) жартома називають — турбаївцями.
В ці поселення, а ще в майже зникле село Чорна Долина, розподілили в 1795 році по 25 родин з повсталого на Полтавщині села Турбаї. Є версія, що ніби Потьомкін перекупив у держави покараних за повстання 1789 року співучасників.
А то було таки особливе повстання, спровоковане затяжним зловживанням виїзного суду з розгляду протиріч між громадою і паном. Коли терпець урвався: вбили власника та вигнали спадкоємців, захопили панський будинок та юридичну й судову документацію, створили з навколишніми селами власну ОТГ, обрали гетьмана та чотири роки жили через рішення "збірної громадської хати".
За чотири роки, зрозуміло, пересварилися між собою.
Але щось таки привезли і на Херсонщину.)
Ось, наприклад, дивлюсь фото Частника Сергія Петровича (1874-1906) з Чалбас. Турбаївець вилитий.
В двадцять років почав працювати вчителем молодших класів у сусідньому селі. В 1895 році пішов на військовий флот, така традиція навколишніх сіл "вільних матросів" була. Так само як і "вільні матроси", після строкової служби залишився кондуктором на флоті, потім баталером (молодшим офіцером) на крейсері Очаків.
В 1905 році матроси повсталого "Очакова" обрали його командиром крейсера. Перед розстрілом, разом з лейтенантом Шмідтом на острові Березань, написав листа матросам Чорноморського флоту.
Ось тепер і думаю, що формувала традиція "вільних матросів" та "турбаївців" на Херсонщині.
Чи змінилась би доля Частника, наприклад, зі вступом до морехідних класів в Олешках, Бериславі, Голій Пристані чи Херсоні.
Думаю, все рівно потрапив би до Чорноморського флоту.
ЧИТАЙТЕ: Степной рай Херсонщины – Буркуты (фото)
Фото: Олександра Шумея