Першій школі в селищі Асканія-Нова – 194 роки: чи витримає пам’ятка окупацію
3 дня назад 0
На початку січня найстарішій будівлі селища Асканія-Нова виповниться 194 роки! Це школа, яку збудували німецькі колоністи. Та чи витримає архітектурна пам’ятка окупацію?
Через повномасштабне вторгнення РФ Херсонщина вже втратила численну кількість пам’яток архітектури, і продовжує втрачати. На жаль, навіть міжнародні організації – такі, як ЮНЕСКО, – не можуть зупинити терор, що вчиняє Росія.
Біосферний заповідник «Асканія-Нова», який зараз перебуває в російській окупації, має статус об’єкта з попереднього списку Світової спадщини ЮНЕСКО.
Попередній список – це перелік важливих культурних і природних об’єктів, які запропоновано включити до Списку всесвітньої спадщини. Станом на 2023 рік український уряд запропонував внести до переліку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО ще 16 об’єктів. Серед них – і «Асканія-Нова».
За словами херсонського краєзнавця та історика Сергія Дяченка, це комплексна пам’ятка – не тільки заповідник і степ. У комплекс входить також архітектурна та археологічна спадщина.
Асканію-Нову як постійне поселення заснували німецькі колоністи у 1828 році. Серед перших їхніх будівель тут була школа. На сьогодні – це єдина споруда, що вціліла від заснування селища.
Про забудову першопоселенців Асканії-Нової Дяченко розповів у коментарі «Новинам Приазов’я»:
«Асканія-Нова – один із неймовірно цікавих населених пунктів, які були засновані Ангальт-Кетенськими герцогами. І ця територія входила, попри законодавство Російської імперії, до складу Кетенського герцогства. Це такий анклав. Там лінії характерні тільки для архітектури Кетена. Там була використана так звана квадратна архітектура. Стиль квадратних конструкцій він називався. Там будівлі були квадратні в архітектурі, пірамідального типу. Із тієї кількості, що було, на сьогодні збереглася лише одна – у дуже поганому стані. Тривали перемовини з німецькою стороною, щоб спільними зусиллями відновити цю пам’ятку. Це будівля Кетенської школи в Асканії-Новій».
5 січня будівлі першої школи селища виповниться 194 роки! Історію її виникнення розповідали у 2021 році, до 190-річчя, на біосферного заповідника.
Колоністи з Кетена (Саксонія) спочатку зводили тут господарські будівлі, будинки для переселенців та бараки для найманих робітників. Та господар наказав збудувати й школу на 20-30 місць для дітей колоністів, що прибули з Кетена.
Вона урочисто була відкрита 5 січня 1831 року. Колонія виділялася серед інших, що існували тоді, наявністю в ній фахівців, зокрема вчителя, якого теж привезли з Кетена. Він щоденно проводив по 5 уроків для учнів переселенців.
Ця школа мала величезне значення для регіону, адже найближча знаходилася в Перекопі. Будівля, зведена архітектором Велсом в ангальтському стилі, з використанням квадратних конструкцій, збереглася й до нині.
Тож на сьогодні це – найстаріша будівля селища, неповторний архітектурний старожил. Відповідно, шкільній освіті в селищі Асканія-Нова нині виповнюється 194 роки.
Перед самим повномасштабним вторгненням РФ були плани відновити будівлю школи й відкрити в ній Міжнародний молодіжний екологічний центр.
Планам завадила велика війна. Але чи переживе окупацію архітектурна пам’ятка, яка й до того була в поганому стані, – складне питання.