Сезонна алергія на Херсонщині і її справжні причини

2 недели назад 0

Несподіваний нежить та чхання, набряк та почервоніння повік, сльозотеча та свербіж… Що це, інфекційне захворювання чи алергічна реакція? На перший погляд, дуже схожі симптоми, і тому багато кого з херсонців це збиває з пантелику. Взимку начебто все ясно, а от з настанням весни… Що ж так потужно впливає на стан нашого здоров’я? Питання, питання. І тому поширюються різні чутки, плітки та “легенди”.

Чи є тополя проблемою? “У всьому винна тополя і ті, хто її свого часу сюди завіз і висадив понад дорогами. Її пух викликає алергію, тому треба всі тополі знищити!” – емоційно доказує мені водій таксі. Справді, на початку 60-х років дороги Херсонщини масово обсадили тополями. Під час суботників, які так полюбляли в СРСР. У цьому дійстві брала участь неймовірна кількість людей – від школярів до держслужбовців. Через кілька років, коли дерева піднялися, хтось  пов’язав тополиний пух з алергією, на яку начебто масово почали страждати люди, та ще й підкріпив байкою про те, що задля економії на найвищому рівні прийняли рішення посадити “не ту” тополю. Начебто “правильна” тополя не дає пуху. Як не дивно, ця “легенда” ходить і досі. Насправді тополя – дводомна рослина, яка має одностатеві чоловічі (тичинкові) і жіночі (маточкові) квітки розташовані на різних особинах. Але розрізнити “чоловічі” і “жіночі” особини на стадії саджанця практично неможливо, та й ніхто б такою безглуздою роботою не займався. А чому саме тополя?

“Тому, що вона невибаглива, дуже швидко росте і добре поглинає шкідливі сполуки, які є у вихлопних газах. Тополі називають рекордсменами з віддачі кисню у середовище”, – каже ботанік, доктор біологічних наук, професор ХДУ Іван Мойсієнко. Та й “гостею” тополю буде неправильним назвати: ще Тарас Шевченко оспівав її у своїх поезіях. Осокір, або чорна тополя, теж добре відомий у наших краях із давніх-давен…

Чинники, що провокують виникнення алергії А щодо алергії – її видів існує велика кількість. Прояви алергічних реакцій залежать як від генетики, так і від стресу, загального виснаження, стану імунної системи, чистоти довкілля. Стрес ставлять на особливе чільне місце. Оскільки зараз мова саме про сезонну алергію, викликану цвітінням рослин, – ми звернулися за коментарем до спеціалістки з аеробіології. Вікторія Родінкова, докторка біологічних наук, професорка Вінницького національного медичного університету та завідувачка лабораторії вивчення алергенних факторів довкілля:

“Якщо говорити про алергію, то те, що зараз відбувається в Херсоні, пов’язане з активним цвітінням злаків. Це – не тополя. Вона відцвіла два місяці тому. Якщо говорити про пух, то мова йде вже про насіння”.  Спеціалістка зауважує, що алергію викликає саме пилок рослин – чоловічий біологічний матеріал, який летить, проникає нам до носа, чіпляється за слизову оболонку, розбухає, і всі алергени потрапляють через слизову до крові, викликають сенсибілізацію, а вже потім алергію. (СЕНСИБІЛІЗАЦІЯ – біологічний процес, унаслідок якого підвищується чутливість організму щодо повторної дії на нього чужорідних речовин.) “І хоча цей летючий пилок абсолютно безпечний, але в структурі білка є такі епітопи, які нагадують бактерії чи віруси, тому наша імунна система помилково їх сприймає за негативні агенти й реагує на них неправильно. Саме пилок і спори грибів у нашому довкіллі можуть викликати таку реакцію”.  Професорка наголосила, що це ще може бути і котяча шерсть, чи лупа, може бути їжа, тобто перелік алергенів доволі широкий. Пилок тополі – невеликий алерген і на нього реакції немає, або майже немає. Тополя відцвіла 2-3 місяці тому, а коли летить пух – в цей саме час відбувається активне пилкування березових – берези і її родичів, а це дуже сильний алерген. І через такий збіг люди помилково можуть вважати, що в них алергія на тополю, бо бачать пух, а насправді в них алергія, наприклад, на березу, або на вільху. А ще зацвіли злакові трави. Люди їх теж бачать, але не можуть уявити, що зелена непоказна волоть чи колосок – і є квітка злакової трави, яка виділяє небезпечні пилкові зерна, на які у людини алергія.

У всьому винні злаки? Наша співбесідниця розповіла, що злаки – дуже значний алерген, і 40% людей з алергією в Україні, може і більше, реагують саме на пилок злаків. Дослідження показали, що у всіх регіонах вже домінує чутливість до тропічних злаків. Тобто тропічні злаки у зв'язку зі зміною клімату і зацвітають раніше, і є більш агресивними. За даними карти сенсибілізації населення саме в Херсонській області переважає чутливість до тропічного злаку цинодону (свинорий пальчатий). На Херсонщині ще є пажитниця багаторічна, є тимофіївка, причому тимофіївка має два різні алергени. “Південна область, у вас багато алергенів, бо в пилку є відомих 12 чи 13 алергенів у злаках, в цій групі. Тобто зараз цвіте у вас пажитниця, пізніше  цвістиме тимофіївка, і на неї теж я бачу, що населення Херсона реагує гостро. Потім ще зацвіте цинодон”.  Вікторія пояснює, що через тривале цвітіння різних злаків симптоми в людей, які чутливі до їхнього пилку, спостерігаються, як правило, довго. А у зв'язку з глобальним потеплінням пилкування продовжується, і воно може тривати до вересня, і симптоми також. І ще проблема в тому, що, наприклад, якщо пилку дерев потрібно вдихнути 25 зерен, чи 50, щоб у людини почалися симптоми, то злаків це може бути всього 1-2 зерна.

Пух таки може становити загрозу, якщо він потрапив до носа, і перед тим встиг політати у повітрі й позбирати пилок злаків, що, в принципі, залежить також від локації. Якщо вам просто потрапляє до носа пух і лоскоче, то це механічне подразнення, ви теж чхаєте, і  думаєте, що це алергія.

Небезпечні рослини з родини айстрових Ще дві небезпечні рослини – амброзія і циклахена – зацвітуть через місяць-два. Вони перехресно реактивні, тому що структура пилкових зерен і амброзії, і циклахени приблизно однакова, в них шипуваті зерна, і вони добре прикріплюються до слизової оболонки. Айстрові, в принципі, алергенні, як група рослин. До речі, кульбаба теж належить до айстрових, і люди, у яких алергія до амброзії, можуть мати алергію до кульбаби.

Яка має бути профілактика алергічних захворювань? 
При появі симптомів треба йти до лікаря, щоб десенсибілізуватися, щоб не спровокувати збільшення цих симптомів у наступному році. Зі слів Вікторії Родінкової, така алергія інгаляційна, вона лікується методом алергенної імунотерапії.

Від автора:  Як фахівець, який свого часу вивчав ці питання в аграрному ВУЗі, хочу зазначити, що ідеально – це вчасно обкошувати території до початку цвітіння злаків. Амброзію і циклахену бажано видаляти з коренем, також до початку цвітіння.

Олександр Андрющенко,
Автор усіх фото у матеріалі Олександр Андрющенко