Субсидії та комунальні пільги по-новому: як українцям нараховують допомогу із січня
3 дня назад 0
З січня 2025 року запроваджується нова уніфікована система надання комунальних пільг та субсидій
В Україні субсидії та комунальні пільги з січня почали рахувати по-новому.
Як передає прес-служба Мінсоцполітики.
З січня 2025 року запроваджується нова уніфікована система надання комунальних пільг та субсидій. Головний критерій отримання допомоги – рівень доходу сім'ї. Якщо сім'я не може самостійно оплачувати комунальні послуги через низький доход, вона має право на підтримку.
Важлива зміна полягає в тому, що тепер майже всі категорії громадян оцінюватимуться за єдиним принципом через перевірку доходів сім'ї. Раніше деякі пільговики отримували допомогу автоматично незалежно від свого матеріального становища.
Єдиний виняток із нового правила зроблено для двох категорій:
- учасників бойових дій
- людей, які отримали інвалідність внаслідок війни
Ці зміни будуть впроваджуватись протягом усього 2025 року.
Ці зміни закріплені законодавчо — вони включені до Закону "Про державний бюджет на 2025 рік". При цьому важливо розуміти, що такий підхід не є цілком новим для України.
Починаючи з 2015 року, велика частина пільговиків вже отримувала комунальні пільги на основі оцінки доходів своїх сімей. Проте досі існували особливі категорії громадян, яким пільги надавалися автоматично, без перевірки матеріального становища їхніх сімей.
"З огляду на обмежені війною можливості Державного бюджету України та з урахуванням того, що держава має забезпечити підтримкою тих українців, які її більше потребують, передбачено норму, що протягом 2025 року пільги на ЖКП мають надаватися для всіх за єдиним підходом та критеріями: з урахуванням доходу сім'ї та можливості оплачувати комунальні послуги самостійно. Якщо сім'я звернулася за призначенням пільг з 1 січня 2025 року. р., її право на отримання пільги з урахуванням сукупного доходу сім'ї також визначатиметься з 1 січня 2025 р. Але якщо сім'я отримувала пільги ще до 31 грудня 2024 р. включно, зміни за призначенням будуть застосовуватись після закінчення опалювального сезону 2024/2025 рр.", — йдеться у Мінсоці.
Для двох категорій громадян система пільг залишається без змін:
- учасники бойових дій
- особи, які отримали інвалідність внаслідок війни
Їх зберігається колишній порядок надання пільг, без прив'язки до доходів сім'ї.
Також з'явилося важливе нововведення – 17 січня 2025 року уряд схвалив законопроект про монетизовані пільги. Його мета – створити механізми, які мотивуватимуть людей використовувати грошові пільги за їх прямим призначенням – для оплати житлово-комунальних послуг. Це стосується тих громадян, які отримують пільги у грошовій формі, а не у вигляді знижки на послуги.
"Поки що, на жаль, не всі споживачі, які отримують пільги, дотримуються цього принципу. Зокрема, з 01.08.2024 до Пенсійного фонду України за наданням пільг на оплату ЖКП звернулося понад 17 тисяч пільговиків, які вже накопичили борг у розмірі 52,7 млн гривень. Тобто, люди отримували кошти на оплату житлово-комунальних послуг, проте витрачали їх на інші потреби. Це спричинило збільшення боргів перед підприємствами критичної інфраструктури", – йдеться у повідомленні.