«Таких нервозних виборів у нас ще не було»

3 года назад 0

      Рекордно низька явка, великі черги на багатьох дільницях, підкупи виборців і непідготовленість членів виборчих комісій стали головними ознаками місцевих виборів-2020 на Херсонщині.  

«Зіпсований бюлетень» претендує на перемогу

Від 200 до 300 грн обіцяли сплатити за голос окремі кандидати на посаду міського голови в Каховці. Про це розповіли спостерігачі на виборчій дільниці у місцевій гімназії, яка виявилася однією з «найгарячіших» у день виборів 25 жовтня. — У нас справді неспокійно. Ці вибори стали найбільш негативними і нервозними в моїй практиці. Були провокації, намагалися винести бюлетені. Враження негативні. Ще й явка виборців дуже мала,  — розповіла голова розташованої в гімназії дільничної виборчої комісії Лариса Чамайдар.

Попри низьку явку, на окремих дільницях були величезні черги. За словами каховчанки Тетяни, щоб проголосувати на дільниці в Центрі дитячої творчості, їй довелося витратити майже годину.

— Багато людей підходили, розверталися і йшли геть. Тож більше не поверталися , — сказала вона.На окремих дільницях люди намагалися заповнити виборчі бюлетені не в кабінках, а на підвіконнях та скриньках для голосування, аби тільки не стояти в черзі до кабінки. Не розуміли вони і як саме потрібно голосувати, оскільки вперше їм довелося віддавати свій голос не лише за партію, а й за конкретного кандидата в депутати кожної з місцевих рад. Тому велика кількість бюлетенів виявились недійсними.

— Партія «Зіпсований бюлетень» претендує на перемогу у виборах, — невесело жартує кандидат у депутати Каховської міськради Януш Панченко.

Не підготовленими до нових правил голосування виявилися і члени дільничних виборчих комісій. Через це підрахунок голосів на деяких із них у Каховці затягнувся майже на добу. Зробити все без помилок з першого разу не вдалося навіть маленьким дільницям, наприклад, на 20 виборців, де примудрилися з кожного заповненого бюлетеня зарахувати по два голоси одночасно.  13 адмінпротоколів і кримінальне провадження

Недостатня кількість виборчих скриньок та кабінок для голосування, агітація в день виборів та недотримання карантинних вимог стали найбільш поширеними порушеннями під час виборів на Херсонщині.

Як поінформував заступник голови облдержадміністрації Вадим Чабан, найбільше повідомлень про порушення було по Херсону.

—13 із них стосувалися незаконної агітації, 6 — підвозу виборців та конфліктних ситуацій на дільницях, 4 — пошкодження або винесення бюлетенів, 3 — підкупу виборців,  — сказав Вадим Чабан під час селекторної наради в ОДА 26 жовтня.Явка виборців в області, за попередніми даними, становила 32,4%. За словами першого заступника голови ОДА Дмитра Бутрія, найбільший відсоток виборців, які проголосували, попередньо зафіксовано у Голопристанському та Верхньорогачицькому районах — 47% і 46% відповідно. Найменше проголосувало виборців у Херсоні, Голій Пристані, Таврійську і Білозерському районі — не більше 30%.

 Хто стане вашим мером

Найпростіше дільничним комісіям виявилося підрахувати голоси за голів ОТГ. Станом на ранок 27 жовтня ще не було остаточних даних по жодній з громад області. Однак попередньо лідери перегонів уже відомі.В Олешках вітання з перемогою на посаду міського голови приймає екс-заступник голови Херсонської ОДА, самовисуванець, 43-річний Євген Рищук. У Скадовську попередньо переміг останній обраний тут міський голова, 49-річний Олександр Яковлєв («Самопоміч»), котрого в 2017 році відсторонили від посади за рішенням суду.

Чинні міські голови попередньо перемогли: у Голій Пристані — 52-річний Олександр Бабич («Батьківщина»), у Таврійську — самовисуванець, 62-річний Микола Різак, у Бериславі — 63-річний Олександр Шаповалов («Нам тут жити!»), у Генічеську — 48-річний Олександр Тулупов («ОПЗЖ»).Висуванці президентської партії «Слуга народу» перемогли лише в двох містах Херсонщини. У Новій Каховці вчетверте міським головою став 64-річний Володимир Коваленко. А в Каховці мером обрали 45-річного екс-начальника Каховського відділу поліції Віталія Немерця, який на минулих виборах у 2015 році набрав найменшу кількість голосів. Крім «Слуги народу», на останніх виборах його активно підтримували партії «ОПЗЖ» і «Батьківщина».

А ось у Херсоні переможця перегонів визначить другий тур, оскільки жоден із 17 кандидатів не набрав більше 50% голосів. До нього вийшли лідер першого туру, чинний народний депутат України, висуванець від партії «Нам тут жити!», 49-річний Ігор Колихаєв та екс-мер, 64-річний Володимир Сальдо, висуванець «Блоку Володимира Сальдо».

Олег БАТУРІН, Новый день
Фото автора.