«Там люди сильні духом»: як громада на Рівненщині планує співпрацювати з деокупованою громадою Херсонщини

3 дня назад 0

На Рівненщині навесні чекають дітей з Кочубеївської громади, що на Херсонщині. Представники Клеванської тергромади Рівненської області побували там у межах проєкту "Пліч-о-пліч: згуртовані громади".
Про поїздку та співпрацю громад розповів Суспільному заступник Клеванської селищної голови — Віталій Ваколюк.
Чиновник 15 лютого повернувся з Кочубеївської громади, куди їздив з робочим візитом. Там з начальницею Кочубеївської сільської військової адміністрації Людмилою Костюк він оглянув наслідки військових дій.

"Вразило, які там люди сильні духом. Видно, що вони психологічно втомлені, виснажені, але живуть, ведуть фермерське господарство, роблять заготовки їжі, плетуть сітки. Розуміють, що ніхто так не допоможе Збройним силам України, як ми самі — прості українці. Такі поїздки, спілкування з людьми, дають краще уявлення про ситуацію на сході країни, про наслідки окупації. Фото і відео в інтернеті всього не передають" , — поділився Віталій Ваколюк.Село Кочубеївка російські війська окупували 24 лютого 2022 року. ЗСУ звільнили населений пункт від окупації того ж року 31 березня. Зі слів заступника, багато людей повиїжджали з громади, натомість там прихистили переселенців з інших населених пунктів. За його інформацією, у Кочубеївській громаді, до якої входить 14 населених пунктів, до початку повномасштабного вторгнення жили понад три тисячі людей, тепер — орієнтовно 1900:

"Коли люди починали нам розповідати та пригадувати окупацію, то в них аж губи тряслися, очі наповнювалися сльозами. Але вони тримаються. Люди там сильні. Нас возили по закладах освіти, культури, показали, як вже перекрили дахи, поставили нові вікна та двері в приватних будинках. Відремонтували адмінбудівлю Кочубеївської громади. Там в січні 2023 року був приліт і загинула одна людина. Також відновили центральну вулицю" .
Віталій Ваколюк зауважив, що тепер у Кочубеївській громаді шукають можливості фінансування укриттів, щоб відновити офлайн навчання.

З-поміж спільних планів двох громад — під час весняних канікул організувати приїзд дітей віком 12-16 років на Рівненщину у межах проєкту "Всеукраїнські шкільні ліги".

"Плануємо що приїде орієнтовно 15 дітей, для яких організуємо культурно-пізнавальну програму, зокрема покажемо у Клевані замок, костел, тунель кохання. Познайомимо їх з дітьми-однолітками з нашої громади, проведемо для них спортивні змагання. Зараз вирішуємо питання проживання та харчування дітей" , — додав чиновник.За його інформацією, домовилися з представниками місцевого самоврядування в Кочубеївці, що періодично будуть спілкуватися онлайн:

"Є чому повчитися не тільки їм у нас, але нам у них. Якщо будуть якісь питання в соціальній, культурній, гуманітарній, спортивній та відновлюваній сферах, то ми в форматі відеоконференції будемо проводити консультаційні онлайн-наради" .

Меморандум про співпрацю голови двох громад підписали 16 грудня 2024 року в межах проєкту "Пліч-о-пліч: згуртовані громади". Раніше, у 2023 році громади Рівненщини, в тому числі і Клеванська, надавали з місцевих бюджетів субвенції, які спрямовували на відновлювальні роботи в населених пунктах Кочубеївської громади.