Таємні видатки «Муніципальної варти»

3 года назад 0

На останньому засіданні сесії Херсонської міськради, третього вересня, депутати проголосували за внесення змін до Програми економічного й соціального розвитку на 2019–2021 роки. Поміж іншого зміни стосувались і надання чергової фінансової підтримки для нещодавно створеного комунального підприємства «Муніципальна варта»

В одному з минулих номерів «Гривна» вже детально розповідала про це КП, створене в квітні 2021 року. Згідно зі статутом підприємства серед обов’язків, покладених на КП: захист майна; забезпечення прав i законних інтересів підприємців, фізичних ociб, державної влади, органів місцевого самоврядування, установ і закладів; контроль за благоустроєм міської територіальної громади; охорона громадського порядку; організація паркування автотранспорту.

Також «Гривна» наводила приклади міст, де «Муніципальна варта» працює й не тільки слідкує за порядком, а й поповнює міський бюджет. Наприклад, у Дніпрі. Але водночас ми згадували й інші українські міста, в яких подібне КП підмочило свою репутацію через побиття журналістів (Одеса), тендерні махінації (Харків), зберігання незаконної зброї (Київ). Недарма багато хто з експертів висловлювали побоювання щодо ризиків створення локальних «армій» під контролем мерів замість охоронців порядку та контролерів благоустрою, якою й має бути «Муніципальна варта».

Незважаючи на те, що наших херсонських муніципальних вартових у спеціальній формі, як в інших містах, поки що на вулицях обласного центру ніхто не бачив, підприємству з бюджету виділяють кошти. Так, 11 серпня на сесії міськради депутати проголосували за виділення 1 мільйона гривень. Як тоді зазначили в прес-службі мерії, ці гроші КП отримало як фінансову підтримку.

Пройшло небагато часу, й на черговому засіданні міськради, 3 вересня, «Муніципальна варта» знову з’явилась у проектах, які розглядали депутати. Тоді місцеві обранці проголосували за внесення змін до Програми економічного й соціального розвитку на 2019–2021 роки. В ній так само говориться про надання фінансової підтримки та збільшення статутного фонду КП «Муніципальна варта». Так, на 2021 рік для «варти» передбачено 5 мільйонів 995 тисяч гривень. Як сказано в додатку до рішення сесії, ці гроші КП потрібні для «забезпечення ефективної та сталої роботи».

Та ці кошти поки лише «забиті» в бюджеті для підприємства на цей рік. А як щодо тих грошей, які вже виділили, вищезгаданий 1 мільйон? Нещодавно на сайті міськради опублікували рішення виконкому «Про затвердження Плану використання КП «Муніципальна варта» фінансової підтримки на 2021 рік», в якому є відповідь на це питання.

Згідно з цим рішенням на оплату праці за серпень–вересень 2021 року К Потримало 407 445 гривень, а нарахування на оплату праці за цей же період склали 89 638 гривень. Ще 416 617 гривень за серпень– вересень пішли на придбання «предметів, матеріалів, обладнання та інвентарю». Передбачені для КП і витрати на підвищення кваліфікації та відрядження – 43 тис. грн. За комунальні послуги та енергоносії за ці ж два місяці сплатили 10 000 (!) гривень, хоча за документами знаходиться КП у будівлі міськради. І остання стаття витрат взагалі дивна – «Оплата послуг (крім комунальних)» – за серпень–вересень склала 33 300 гривень. В рішенні виконкому не уточнюється, які саме послуги маються на увазі…

Досвід інших українських міст, а також виділення бюджетних коштів для херсонської «Муніципальної варти» заохотив «Гривну» дізнатись більше про це КП. Серед питань, які нас цікавили: скільки співробітників у штаті підприємства? Скільки з них саме інспекторів? Чим займаються? Чи встигли щось зробити з часу заснування КП? Проте відповіді на ці запитання в прес-службі мерії, на жаль, нам не надали. Мовляв, вони завчасні, КП ще в стані організації.

Це все зрозуміло – для відкриття нової структури дійсно потрібні й час, і гроші. Та співробітникам КП (скільки б їх не було) вже виплачують зарплату, а отже вони щось роблять? Може, зараз ще не за профілем, а десь займаються благоустроєм разом із комунальниками (якийсь же інвентар їм купували)? Залишається лише здогадуватись.

Альона МЕЛЬНИЧЕНКО, Гривна