Традиції та прикмети на Вербну неділю

2 года назад 0

Вербну неділю 2022 року православні в Україні та інших країнах відзначають 17 квітня. Це одне з найважливіших церковних свят присвячене спогаду про урочисте прибуття Ісуса Христа до Єрусалиму. Так, офіційна назва торжества – Вхід Господній до Єрусалиму.
Історія Вербної неділі
Символ свята Вербної неділі – верба – нагадує про пальмові гілки, якими Ісуса Христа вітали в Єрусалимі. Цю подію описують усі чотири Євангелія. Так, Спаситель в’їжджав до столиці Юдеї верхи на віслюку.
Люди обсипали Його шлях квітами, гілками пальми та одягом, як годилося зустрічати царів. Але Син Божий прибув туди не для земної влади, а на мученицьку смерть заради спокути гріхів людства. Оскільки в Україні пальми не ростуть, їх замінила верба, яка стала символом нового життя та пробудження.
Що потрібно зробити на Вербну неділю – традиції
У суботу перед Вербною неділею храми служать святкове богослужіння, на яке віряни приносять гілочки верби. Освячену вербу зберігають біля ікон цілий рік. У деяких місцевостях освячення відбувається вранці в день самого свята.
У церкві можна поставити свічку та помолитися за близьких. Також існує традиція бити освяченою вербою одне одного, примовляючи: “Не я б’ю, верба б’є!”, або з’їсти дев’ять вербових бруньок – це віщує здоров’я та благополуччя.
Що не можна робити на Вербну неділю
У свято категорично не можна займатися фізичною працею, пранням, прибиранням, рукоділлям, ремонтом, а також злитися, бажати зла будь-кому та лихословити.
Шумні застілля, розваги, весілля, вінчання та хрещення дітей також під забороною. У Вербну неділю триває Великий піст, проте на честь свята вірянам дозволено вживати рибу і трохи червоного вина.
Народні традиції
Народні та церковні традиції Вербної неділі все-таки перетинаються, але деякі важливі відмінності існують. Наприклад, люди намагалися ще в Лазарову суботу на світанку добути гілочки верби. Їм вдавалося знайти молоді дерева і зрізали їх. Але не можна було робити це у кладовища і чіпати дерева, у яких були дупла. А гілки, які встигли освятити ставили вдома, як прикрасу.
Вважалося, що вони будуть оберігати будинок і всіх, хто в ньому живе.Крім цього, народ любив і веселитися в Вербну неділю, але не дуже шумно і голосно. Головною подією після церкви на свято був великий базар, де продавали все, що завгодно, починаючи від уже обрізаних гілок і закінчуючи різними дрібничками.
Працювати і прибирати в будинку було суворо заборонено, тому люди намагалися закінчити всі справи хоча б за день до самого торжества.
На столі у Вербну неділю повинні були стояти горіхи з тіста і давали їх для здоров’я всім домочадцям, включаючи тварин. Але все-таки Вербна неділя – це сімейне свято, яке зустрічали в колі найближчих людей. Але особливих веселощів не було, тому що так само, це досить сумне торжество. Адже ті, хто зустрічав Ісуса, як героя, через кілька днів кидались в нього камінням.
Прикмети на Вербну неділю
— Якщо на Вербну неділю хороша погода – буде гарний урожай фруктів. — Вітряно у цей святковий день – до прохолодного літа. — Щоб отримати гарний урожай, початком сезону польових робіт слід увіткнути в землю гілочки верби. — Несподівано вдарив мороз – цього року як ніколи вродить пшениця.
Перший регіональний