Третина населення виїхала, а ті, хто залишилися, живуть, як у кайданах: начальниця Голопристанської МВА – про ситуацію в громаді

1 месяц назад 0

Ситуація в Голопристанській міській територіальній громаді, що вже понад два роки перебуває під російською окупацією, надскладна. Про це   розповіла  начальниця Голопристанської МВА Світлана Лінник.

Зазначимо, що до складу Голопристанської міської територіальної громади входить 14 населених пунктів: 5 старостинських округів – Великокардашинський, Гладківський, Малокопанівський, Новозбур’ївський та Старозбур’ївський, а також місто Гола Пристань і село Білогрудове.

За два роки окупації населення громади скоротилося майже втричі. Якщо до початку повномасштабного вторгнення Росії там проживало 34 400 жителів, то наразі – до 10 000. І це переважно сільське населення. Щодо Голої Пристані, то нині в місті залишилося до 2 000 людей із 14 400, які проживали до великої війни.

Начальниця Голопристанської міської військової адміністрації Світлана Лінник зазначає, що триває міграція місцевих жителів, оскільки хтось виїжджає, а хтось, навпаки, повертається:

«Люди, які після підриву Каховської ГЕС виїхали у віддалені населені пункти, там де було безпечно, продовжують повертатися. Хтось мав можливість повернутися, бо не так сильно затопило будинок, а хтось виїхав і не повернувся, хтось взагалі виїхав за межі окупованої території. Міграція таким чином продовжується» .

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ В ГРОМАДІ – НАДСКЛАДНА Магазини, аптеки, продовольчі магазини, ринки в більшості сіл громади не функціонують. Люди рятуються тим, що вирощують на городах, а також намагаються здійснювати хоч якийсь товарообмін. Однак російські окупанти періодично розганяють навіть ті стихійні ринки, які людям вдається облаштувати. Світлана Лінник наголошує, що окупанти пояснюють свої дії безпековою ситуацією, а насправді ж таким чином тиснуть на людей, аби вони не мали можливості купувати продукти для свого проживання, а точніше – виживання. «Ціни – захмарні. Загалом у громаді немає ні роботи, ні заробітків. Так, деякі магазини працюють, але придбати товар треба за щось, кошти мають бути. А в людей цих коштів немає, оскільки немає роботи. Сільськогосподарські фермерські господарства не здійснюють свою діяльність. Зараз почалася весна, і люди займаються обробкою своїх городів, аби мати можливість вижити та десь якусь продукцію свою мати» , – розповідає вона.

Є серйозні проблеми з електропостачанням. Наприклад, у Кардашинці воно відсутнє зовсім. У Старій Збур’ївці відновили нещодавно, до цього не було місяць. Періодично зникає і в Голій Пристані.

Трохи краща ситуація з водопостачанням.

«У нас приватні садиби, у людей є свої свердловини, то як таких проблем з водопостачанням немає. Однак є проблеми в жителів багатоповерхівок. У Голій Пристані якщо відсутнє електропостачання, то  відповідно немає і водопостачання. Люди в таких випадках самостійно доставляють воду з приватних садиб, один одному допомагають», – прокоментувала начальниця Голопристанської МВА.

МЕДИЦИНА  –  НА НАЙНИЖЧОМУ РІВНІ Лікарні закриті або ж затоплені. Крім того, після потопу окупанти вивезли решту обладнання, що ще залишилося. У деяких населених пунктах працюють аптеки, зокрема в місті та Новій Збур’ївці, і щось на кшталт аптечного кіоску в Гладківці.

Ліки, звісно, завозять з окупованого Криму. Але, за словами Світлани Лінник, вони дуже дорогі та ще й дуже низької якості:

«Медицина – на найнижчому рівні. Ліки мало того що дуже дороговартісні, так ще й не підходять нашим хворим із хронічними хворобами. Це, як правило, діабетики та люди, які мають серцево-судинні захворювання. Тому смертність зросла у зв’язку з тим, що сьогодні населення, яке має хронічні захворювання, не має можливості отримати ті ліки, до яких вони звикли і які їм лікарі виписували» .

НАЙВАЖЧА СИТУАЦІЯ  –  У КАРДАШИНЦІ Наразі в Кардашинці проживає близько 50 людей, які перебувають під постійними обстрілами. У селі немає жодного магазина, який би працював. Також уже рік відсутнє електропостачання.

«Після підриву Каховської ГЕС його (електропостачання, – ред.) не стало, так його й не відновили. Окупанти навіть не соромляться говорити, що його робити не будуть. А газопостачання окупанти спромоглися відновити лише в листопаді, ближче до грудня» , – говорить Лінник.

Також за її словами, був випадок, що місцевим жителям окупанти відмовили в соціальній допомозі, аргументуючи це тим, що начебто такого населеного пункту не існує. І взагалі сказали виїжджати, якщо хочуть щось отримати.

ОКУПАНТИ НЕ СПРОМОГЛИСЯ ЗАПУСТИТИ ОСВІТНІЙ ПРОЦЕС За понад два роки окупаційній владі так і не вдалося запустити в громаді освітній процес.

«Окупанти не спромоглися запустити освітній процес за російським законодавством. Намагалися, але так і не запустили. Жодна школа, жодний дошкільний навчальний заклад не працює» , – зазначає начальниця Голопристанської МВА. ЛЮДИ ЖИВУТЬ, ЯК У КАЙДАНАХ Люди в громаді не живуть, а виживають. Практично без зайвої потреби не виходять на вулицю. Адже окупанти постійно чинять тиск на місцевих.

«Там люди живуть, як у кайданах. Морально-психологічно люди там виживають, справді. Намагаються уникати будь-яких контактів з окупантами та окупаційною владою у зв’язку з тим, що вони намагаються здійснювати тиск на отримання цих російських паспортів, при контакті з окупаційними представниками щоразу піддаються перевірці документів та телефонів. Над тими, хто не має окупаційного паспорту, морально знущаються та погрожують підвалом. А той, хто отримав, – мусив отримати у зв’язку з тим, що будь-яка медична допомога у тому ж Скадовську, до якого їхати 50 кілометрів, надається за умови наявності російського паспорта» .

Крім того, росіяни проводять фільтраційні заходи щодо людей, які повертаються до громади. А якщо їм, наприклад, щось не сподобається, зокрема публікації в соцмережах, – застосовують до людей погрози та штрафні санкції.

Продовжується мародерство будинків місцевих, які мусили покинути свої домівки та виїхати на підконтрольну територію, у безпечне місце. Також забирають легкові транспортні засоби.

НАСЛІДКИ ПІДРИВУ КАХОВСЬКОЇ ГЕС ВІДЧУТНІ Й ДОСІ Також громада й досі не оговталася від наслідків підриву Каховської ГЕС та підтоплення, що відбулося в результаті. На центральних вулицях Голої Пристані, розповідає Світлана Лінник, нині руїни, усюди будівельне сміття, що залишилося після підтоплення, адже його ніхто не прибирає. На декількох вулицях міста й досі стоїть вода, що не сходить.

«Під завалами ще, ймовірно, є тіла людей, які загинули після підриву Каховської ГЕС. Їх ніхто не діставав, і завали ніхто не розбирав» , – зазначає очільниця громади. На відео — одна з вулиць міста Гола Пристань. Джерело: Фейсбук/Голопристанська МВА Як вона повідомила, за неофіційними даними, у результаті підтоплення загинуло близько 50 людей, але насправді цифра може бути більшою.

Світлана Лінник говорить, що зі свого боку керівництво громади намагається по можливості підтримувати населення, максимально доносити інформацію, що необхідна для жителів громади в цілому.

Головне фото ілюстративне, з відкритих джерел, у матеріалі — фото з фейсбук-сторінки Голопристанської МВА