В Олешках догосподарювалися до надзвичайної ситуації

3 года назад 0

Міська комісія ТЕБ та НС рекомендувала оголосити в Олешках надзвичайну ситуацію місцевого масштабу. Все через те, що частина міста опинилася без тепла. Комунальне підприємство «Олешки-сервіс» не здатне опалювати ввірені багатоповерхівки, адже його довели до банкрутства. У КП велетенські борги. При цьому випливають махінації попередньої влади Олешок: замість підготовки до опалювального сезону городянам просто замилювали очі перед виборами… 

На дверях під’їзду висотки, що в мікрорайоні Житлоселище, висить оголошення. Чорним по білому: за розпорядженням міського голови опалювальний сезон у м. Олешки починається 10 листопада. Тільки на ділі протилежне: батареї у квартирах холодні. Мешканці обігріваються електроприладами. Камін і дуйку в своїй «однушці» показує пенсіонерка Наталя Малая. Жінка з острахом очікує платіжок за листопад.
«Новий прилад хоч час від часу відключається, а от ця штука мотатиме й мотатиме. А вимкнеш — стає холодно. А я живу одна, і в мене лише маленька пенсія. Влада обіцяла нам опалення, а тепер — ані тієї влади, ані опалення», — у розпачі говорить пенсіонерка.
В аналогічній ситуації опинилися жителі 29 багатоповерхівок у Житлоселищі, які під’єднані до центральної системи теплопостачання. Не всі з них розуміють, чому холодні батареї, як і того, що цей опалювальний сезон у них закінчився, так і не розпочавшись… Бо в Олешках догосподарювалися. У Херсонському господарському суді наразі слухається справа про банкрутство КП «Олешки-сервіс». Підприємство, яке завжди постачало тепло в мікрорайон Житлоселище, накопичило понад 10 мільйонів боргу. Більшість із цієї суми — це претензії НАК «Нафтогаз». Через заборгованість перед державною компанією КП «Олешки-сервіс» було відмовлено в номінаціях на газ. Цікаво, що цієї весни, одразу після закінчення попереднього опалювального сезону, НАК «Нафтогаз» пропонував Олешківській міській раді компроміс: погасити хоча б мільйон гривень із загальної суми заборгованості. І тоді б КП «Олешки-сервіс» включили до реєстру споживачів газу на цю опалювальну компанію. Але місцева влада таку пропозицію проігнорувала. Чим думали, як збиралися обігрівати Житлоселище?

У ситуації розбирається вже нова влада, яку призначили у зв’язку з результатами виборів до об’єднаної територіальної громади. Заступник міського голови Сергій Єложенко показує журналістам один цікавий документ від 18 вересня 2019 року. Це рішення міськради. Депутатська більшість, яка тоді була за чинним міським головою Дмитром Вороновим, проголосувала про припинення теплопостачання в багатоповерхівки Житлоселища з центральної системи. Після завершення сезону дані будинки мали переводити на автономне опалення. Питання дуже серйозне, якщо не сказати болюче. Якщо частині власників квартир можна було виділити матеріальну допомогу на встановлення оснащення, як малозабезпечним, то решта людей індивідуальне опалення мала робити власним коштом.
«Зараз ми дізнавалися, що «автономка» затягне десь на 40 тисяч гривень. Нашій родині, де двоє дітей, це явно не по кишені. Компенсація ж із бюджету для таких, як ми, не передбачена. Бо ми з чоловіком працюємо. Тому й мерзнемо тепер», — розповідає жителька Олешків Олександра Кондратюк.
Але ж з людьми треба було проводити роботу, проводити громадські слухання й пояснювати: перехід на автономне опалення — це єдиний вихід у ситуації, що склалася. Багато років поспіль частина населення не сплачувала за тепло, через це в місцевого комунального підприємства й виникли шалені борги. І якщо повертати гроші жителі не збираються, а в бюджеті теж немає можливості покрити борг, людям можуть допомогти  хоча б кредити взяти, на встановлення автономного опалення. Але таку роботу з городянами ніхто не вів. Натомість влада просто обіцяла, що все буде добре. Буквально перед виборами, у вересні цього року, та ж промерська депутатська більшість прийняла рішення про демонтаж котлів у трьох котельних КП «Олешки-сервіс». Офіційна причина — у зв’язку з технічним переоснащення об’єктів.

Так, з легкої руки обранців громада залишилася без частини газових котлів, які завжди опалювали Житлоселище. Оснащення просто здали як лом. У котельнях не приховують: приїхали люди з місцевої фірми, яка приймає металобрухт. І оскільки старі добротні котли були надто важкі і великі, їх просто на місці розрізали… Замість газового оснащення влада придбала два твердопаливні котли. Ніякої апробації не було, привезли й поставили в котельню № 7. Її оператори вже згодом вжахнулися — нова техніка не може у повному обсязі забезпечити теплом. Котли виявилися потужністю  по 500 мВт, що майже вдвічі менше, ніж було у старих газових. Така потужність зовсім не тримає температуру, її ледь вистачить, щоб не розморозилася система. Крім того, котельні фактично не забезпечили паливними брикетами. Тому топили тут по годинах…
«Е-е-ех, це вам не газ, він на автоматиці тримає. Головне поглядати на температуру, як сильний мороз — додавати. І жодних проблем. Та ми одним котлом увесь район опалювали», —говорять кочегари.

Новообрана влада заявила: газові котли попередники списали й здали на металобрухт із порушенням процедури. І звернулася до поліції. Як повідомили в ГУНП в Херсонській області, наразі відкрите кримінальне провадження за ст. 356 ККУ «Самоуправство». Триває слідство. Та це городян не зігріє, без тепла опинилися понад 650 квартир! В Олешківській міській раді дають зрозуміти: з опаленням  газом поставлено жирну крапку. Мільйонів на відшкодування боргу НАК «Нафтогазу» немає ані в місцевому бюджеті, ані в обласному. Одним із виходів із ситуації може бути перехід на твердопаливне опалення, з потужними котлами.
«Зараз ведемо переговори щодо придбання такого оснащення третіми особами. Потрібно розуміти, яка потужність котлів на сьогоднішній день необхідна. Крім того, треба зробити проект котельні, яку з новими котлами запустили з порушеннями. Це займе певний час. Процедуру порушувати ми не можемо», — розповідає заступник міського голови Сергій Єложенко.
Як так вийшло, що хоч і старі, але надійні газові котли пішли на лом, «Новий день» намагався з’ясувати безпосередньо в КП «Олешки-сервіс». Але коментувати скандальну ситуацію виявилося нікому. Єдина співробітниця, яка перебувала на місці, сказала, що директор на виїзді. Додзвонитися йому не вдалося…

Тим часом міська комісія ТЕБ та НС прийняла рішення про те, щоб рекомендувати міській раді оголосити в Олешках надзвичайну ситуацію місцевого масштабу.

За таких умов до вирішення проблеми, вже як ліквідації наслідків НС, зможе долучитися обласна рада, виділивши кошти з бюджету. Але, знову ж таки, кому їх виділяти, підприємству-банкруту?
Марина САВЧЕНКО
Новый день Полина Светлова