В Україні почали вручати повістки “хитрими“ способами та блокувати картки

5 месяцев назад 0

ТЦК мають виконувати мобілізаційний план, тому можуть вручити повістку військовозобов'язаним чоловікам у будь-якому місці. З'явилися нестандартні методи оповіщення українців про необхідність стати на військовий облік. Розглянемо головні з них і дізнаємося, чи є вони законними.

Дію воєнного стану та мобілізацію продовжили в Україні до 13 травня. Відомо, що до військкомату зобов'язані прийти всі чоловіки віком від 18 до 60 років. Юристи розповіли, які засоби впливу використовують військкоми щодо громадян, які не поспішають приєднуватися до захисту Батьківщини.

Адвокат юридичної компанії Riyako & Partners Микола Максимов повідомив, що у його практиці був випадок, коли повістку вручили студенту. Молодий чоловік розраховував на відстрочку від служби через навчання. Він не був у ТЦК особисто, а надіслав лист із запитом, який проігнорували. Після звернення до суду юнак на першому ж засіданні отримав повістку.

Другий спосіб — залишити повістку військовозобов'язаному у дверях квартири або передати через сусідів. За словами правозахисника, ці методи можна віднести до психологічного тиску, тому що вони не є законними.

Ще один варіант – повідомлення нібито від газової служби чи обленерго. Співробітники ТЦК анонсують перевірку обладнання у квартирі, призначають дату візиту та приходять з повісткою у вказаний час.

Правоохоронці іноді вдаються до перевірки сумок серед пасажирів метро, які здаються їм підозрілими. Однак у кімнаті поліції на них чекають представники ТЦК з повістками.

Військовозобов'язаним чоловікам також надсилають повістки поштою. Вони одержують повідомлення, в якому є інформація про рекомендований лист, який видадуть лише після підпису. Однак насправді йдеться саме про порядок денний.

"Проблема в тому, що у військкомат має повернутися корінець з підписом одержувача. А якщо людина побачить, хто відправник, вона не підписуватиме" , — пояснив Максимов.
Юрист Олег Леонтьєв запевнив, що хитрощі, до яких вдаються співробітники військкоматів, не мають правової сили. Такі дії можна оскаржити у суді. Повістка вважається врученою лише після того, як чоловік за неї розписався.

Нагадаємо, що неявка на порядку денному призводить до адміністративної відповідальності – штрафу. Державна виконавча служба може заблокувати рахунки чоловіка

У військовозобов'язаного є десять днів, щоб оскаржити постанову військкомату:

"Виходить наступна історія: повістку наклеїли на двері, людина її проігнорувала, через три тижні їй заблокували банківську картку. У результаті вона з'ясовує, що військкомат через Держвиконавчу службу наклав штраф — 1700 грн. Як тільки людина сплатить штраф — картку розблокують. Але оскільки мова йдеться про адміністративну відповідальність, вона захоче звернутися до суду" .
Вказано, що ТЦК мають через суд довести свою правоту. При цьому рішення буде прийнято на користь військовозобов'язаного, якщо він доведе, що не розписувався за отримання повістки.