В Україні суттєво зросла вартість комуналки

3 месяца назад 0

В Україні діє мораторій на підвищення вартості найбільш витратних комунальних послуг. Однак, незважаючи на це, вартість комуналки за рік істотно зросла. Здебільшого на загальний показник вплинуло підвищення вартості електроенергії.

Про це свідчать дані Держстату.

З лютого 2023 року по лютий 2024 року вартість комуналки в Україні загалом зросла на 12,7%. Водночас за окремими статтями витрати стали істотно вищими, а за деякими навіть, навпаки, трохи скоротилися.

Зростання витрат відбулося за такими статтями:

  • вартість електроенергії — на 69,7%. Вона-то найбільше і потягнула комуналку вгору;
  • прибирання сміття — на 4,5%;
  • послуги з управління багатоквартирними будинками — 4,2%;
  • утримання та ремонт житла — 3%.

Водночас дві послуги стали дешевшими:

  • водопостачання — на 0,8%;
  • каналізація — на 0,5%.

Як видно, зниження за цими двома статтями можна вважати символічним.

При цьому найбільш витратні статті — вартість тепла, гарячої води і газу — поки захищені мораторієм. Закон забороняє їх підвищувати до закінчення війни.

Як можуть змінитися тарифи на комуналку вже найближчим часом Статті, захищені мораторієм ( тарифи на тепло і гарячу воду ), залишаться незмінними. До речі, уряд продовжив для підприємств теплової комунальної енергетики дію пільгових тарифів на газ, які дозволяють їм не підвищувати ціни на свої послуги.

Тарифи на холодну воду та каналізацію , ймовірно, у багатьох містах зростуть уже з 1 квітня. Їх підвищуватимуть у два етапи: з 1 квітня і з 1 липня. При цьому в середньому за ці два етапи вони стануть вищими майже на 28%.

Тарифи на електроенергію і газ до кінця опалювального сезону (до 1 травня) точно не підвищуватимуть. У цьому запевнили в Міненерго. Однак після закінчення опалювального сезону все можливо. Поки що чиновники не кажуть ні "так", ні "ні". Однак із кулуарів Кабміну раз у раз лунають чутки, що тему підвищення тарифів на енергоносії все ж таки там порушували, і вже не раз. Але поки що остаточного варіанту немає.