В Україні вже за 3-4 місяці почнуться затримки виплати зарплати, — Несходовський

5 месяцев назад 0

Без фінансової допомоги західних партнерів в Україні вже за 3-4 місяці почнуться затримки зарплати. Крім цього, бюджетна криза охопить усю соціальну сферу, і уряду доведеться вживати вкрай непопулярних заходів.

Про це попередив в ефірі КИЇВ24 керівник аналітичного напряму мережі "АНТС", економіст Ілля Несходовський.

За словами Несходовського, український бюджет вже сьогодні відчуває велику нестачу коштів. Точні розміри фінансової дірки знають в уряді, але воліють цієї інформації не виносити на загал. Однак, навіть за тією інформацією, що доступна, можна припустити, що дефіцит бюджету на сьогодні становить 15-20 мільярдів доларів.

"На сьогодні дірка, непокритий бюджетний дефіцит у нас від 15 до 20 млрд доларів. Бо повну інформацію Мінфін не розкриває. Ми можемо оцінювати лише за офіційними повідомленнями. Це фактично половина всього нашого невійськового бюджету. Це серйозний виклик. Яким чином ми будемо покривати ці видатки, питання відкрите" , — каже економіст.
На сьогодні є рішення ЄС про виділення Україні 50 млрд євро упродовж кількох років. Але цих грошей замало, та й їх ще треба отримати. Крім того, "зависла у повітрі" 60-мільярдна допомога від США. Та навіть якщо американський Конгрес нарешті вирішить це питання позитивно, то українська влада не зможе спрямувати ці гроші на соціальні видатки. Американці поставили таку умову.

Єдиний на сьогодні вихід для України – шукати фінансових запозичень на зовнішньому ринку. Але країні, яка знаходиться у стані війни та ще й при цьому вже має велетенську суму боргів, дають неохоче. Або якщо дають, то під якісь стовідсоткові гарантії. А їх уже, мабуть, пообіцяли попереднім кредиторам. Зараз в Україні працює місія МВФ, яка має визначитись із наступним фінансовим траншем для нашої країни. Банкіри з МВФ також хочуть мати гарантії, що гроші їм повернуть.

А тим часом, через брак коштів, Україна стоїть на порозі масштабної бюджетної кризи, яка може вилитись у масові затримки зарплат, пенсій та інших соцвипат. Крім того, уряду доведеться скорочувати соціальні видатки, де тільки можна.

"Треба розуміти, що Україна стоїть на порозі серйозної бюджетної кризи. Ми поки що до неї не готові. Якщо ще 3-4 місяці не буде бюджетної підтримки, будуть затримки заробітної плати, скорочення фінансувань по всіх статтях видатків. Це для нас є серйозним викликом" , — констатував Несходовський.