В Україні змусять вийти на роботу пенсіонерів і домогосподарок

8 месяцев назад 0

В Україні близько 20% дорослого населення ніде офіційно не працює. При цьому роботодавці не можуть знайти фахівців навіть за високу зарплату. Війна, міграція населення та мобілізація кардинально змінили ринок праці.

Про це розповів голова комітету Верховної Ради з фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

За словами Гетманцева, зараз на ринку праці дуже гостро відчувається дефіцит кваліфікованих фахівців. Причому, як у сфері розумової, так і у сфері фізичної праці. На такий дисбаланс робочої сили найбільш відчутно вплинули два фактори:

  • колосальна міграція населення;
  • масштабна мобілізація.

Міграція. Нею охоплено близько 10 мільйонів громадян. Близько 6 мільйонів українців опинилися за кордоном. Причому багато з них — працівники інтелектуальної сфери з високою кваліфікацією: інженери, науковці, працівники сфери освіти, фінансисти, маркетологи.

При цьому більшість внутрішніх мігрантів — це переважно люди, які до війни займалися фізичною працею на великих підприємствах сходу України. Багато з них мають професії металургів або суміжні спеціальності. Через це вони не можуть знайти собі застосування в центрі та на заході країни. Тому половина внутрішніх мігрантів на сьогодні залишається без роботи.

Мобілізація. Цей фактор вплинув на ринок праці як безпосередньо, так і опосередковано. Багатьох цінних фахівців мобілізували. На підприємствах утворилося безліч вакансій, які н і ким заповнити, адже хорошого фахівця потрібно готувати роками.

Крім того, багато чоловіків самі "пішли в підпілля", побоюючись мобілізації. Хтось із них знайшов собі віддалену роботу. Когось тимчасово утримують матері та дружини. А комусь усе ж вдалося, умовно кажучи, переплисти Тису.

"Знайти кваліфікованого фахівця на пристойну зарплату стає дедалі важче. При цьому реальне безробіття, за оцінками НБУ, становить 19%. Це, перш за все, структурна проблема, з якою стикається ринок праці. Велика частина структурного безробіття, як і складнощі з пошуком персоналу — це про негативні структурні зміни в економіці" , — зазначає Гетманцев.
Як наситити ринок праці в Україні Ринок праці сьогодні має дуже великі проблеми. Однак їх можна і потрібно вирішувати. Хоча за один місяць чи навіть рік із цим не впоратися, визнає Гетманцев.

Для цього потрібно буде працювати за такими напрямами:

  • перекваліфікація та перенавчання громадян;
  • надання грантів на власну справу;
  • надання стимулів для працевлаштування ВПО;
  • повернення до активності економічної діяльності пенсіонерів, ветеранів та жінок, які займаються домашнім господарством.

До речі, вже зараз у багатьох містах жінка-водій міського транспорту або жінка-верстатниця на заводі стали буденним явищем. Крім того, на багатьох робочих місцях, які не потребують великого фізичного навантаження, з'явилося більше працівників зрілого віку (у кол-центрах, ЦНАПах, у поштових відділеннях). Ринок праці мимоволі позбувається сексизму та ейджизму. Війна за пару років зробила те, що не могли зробити за 30 років українські соціологи.