Вчити мову, шукати житло та роботу. Які зміни чекають на українців у Європі з 1 червня

2 года назад 0

Європа починає потроху повертатися до колишнього життя і поступово змінює умови перебування біженців із України. Адже життя у безкоштовних готелях та грошова допомога у сотні євро не можуть продовжуватися вічно.

Незважаючи на гучні заголовки деяких ЗМІ, нічого особливо жорсткого до українців не застосовується. Європа намагається стимулювати наших співгромадян вчити мову, шукати роботу, та й взагалі інтегруватися у нове суспільство і спробувати почати знову жити самотужки, як ми всі це робили до війни.

Безкоштовний проїзд скасовується Почнемо з того, що з 1 червня у низці країн ЄС скасують безкоштовний проїзд для українців. На сьогодні у списку 5 країн – Польща, Швейцарія, Німеччина, Болгарія та Чехія, але, можливо, незабаром перелік розшириться.

Деякі країни пропонують ті чи інші альтернативи. Наприклад, у Польщі з 1 червня пасажири-українці матимуть можливість безкоштовно переміщатися між містами Хелм, Дорогуськ, Люблін, Хрубешів, Перемишль, Загуж, Ярослав та Жешув. Крім того, Польща залишає безкоштовний проїзд у поїздах 2-го класу TLK та IC для жінок, дітей віком до 18 років, чоловіків віком від 60 років та інвалідів.

Чехія як альтернативу безкоштовному проїзду пропонує проїзний на громадський транспорт за 7 євро.

У Німеччині біженці з України на загальних підставах матимуть змогу користуватися єдиним квитком 9-Euro-Ticket, який дає право на проїзд у міському транспорті та регіональних поїздах. Також в українців залишиться право на одну поїздку у вагоні 2-го класу потягів далекого прямування з безкоштовним квитком helpukraine.

Виселення з готелів Моя подруга на початку березня виїхала з дітьми із України до Словенії. Там її поселили на базі відпочинку у дуже мальовничому місці, але одразу попередили: це лише до кінця весни. 1 червня стартує курортний сезон, тому до цієї дати дуже бажано знайти інше місце та з'їхати.

На державному рівні Словенія поки що не оголошувала про виселення з готелів, але це вже питання часу. Власники готелів у курортних місцях справедливо вважають, що вже допомогли українцям і тепер хочуть почати заробляти.

Про те, що українцям, які набули статусу тимчасового захисту, доведеться покинути готелі 1 червня, вже оголосила Болгарія. До початку сезону наші співгромадяни мають або переїхати в інше місце, або оплачувати своє проживання. Тим, хто не зможе знайти нове місце проживання, будуть запропоновані номери на державних та відомчих базах відпочинку та санаторіях, менш задіяних в індустрії туризму та відпочинку.

Змінити адресу доведеться і тим, хто увесь цей час мешкав на узбережжі Іспанії. Причина та ж – початок літнього туристичного сезону. Іспанська комісія з допомоги біженцям (CEAR) та організації українців каталонського, валенсійського та андалузького узбережжя підтверджують, що переселення українців із прибережних готелів углиб країни вже почалося.

Не лише права, але й обов'язки Умови отримання допомоги з 1 червня у багатьох країнах змінюються. Зокрема, про те, що з 1 червня українцям працездатного віку для отримання допомоги треба буде реєструватися в місцевому центрі зайнятості, оголосила влада Німеччини. Щоб отримувати виплати, працездатним українцям треба буде зареєструватися у Jobcenter як претендентам на роботу.

В інших країнах офіційних заяв щодо цього не було, але у місцевих соцслужбах українців попереджають, що з 1 червня все буде інакше.

— Я не планувала реєструватися у центрі зайнятості, але у соцслужбі сказали, що тепер це обов'язково, — розповідає Юлія, яка набула статусу тимчасового захисту в Естонії. – І попередили: незважаючи на те що нові правила набудуть чинності з 1 червня, буде краще, якщо я зареєструюсь у T??tukassa завчасно.

Крім того, як повідомили нашій співрозмовниці у соцслужбі, з 1 червня для всіх одержувачів допомоги у країні вивчення естонської стане обов'язковим.

Чи можна відмовитися від вивчення мови чи постановки на облік у центрі зайнятості? Так, можна. Але, найімовірніше, це вважатиметься порушенням умов видачі допомоги нарівні, наприклад, з відмовою від навчання чи запропонованої роботи. І виплату грошей припинять.

Платитимуть більше, але не всім З 1 червня Німеччина досить суттєво підвищує соціальні виплати біженцям із України. Наприклад, виплата самотній дорослій людині або «першому дорослому» в сім'ї зростає з 376 до 449 євро, а виплата «другому дорослому» — з 330 до 404 євро. Тобто якщо раніше сім'я з двох дорослих отримувала 706 євро на місяць, то тепер ця сума зросте до 853 євро.

Також Німеччина першою із країн ЄС оголосила про те, що для отримання допомоги лише однієї реєстрації буде недостатньо. Не виключено, що незабаром так вчинять й інші країни.

Тепер українці в Німеччині матимуть право на соціальну допомогу лише у тому випадку, якщо вони повністю вичерпали власні резерви. Вони зобов'язані будуть задекларувати всі свої доходи та певне майно — наприклад, автомобіль та готівку.

Водночас новини, які останній місяць наполегливо розганялися у соцмережах щодо того, що влада Німеччини «фільтруватиме» українських біженців, перевіряючи їхні рахунки та майно, найімовірніше, є великим перебільшенням, щоб не сказати фейком. Офіційних підтверджень таких намірів поки що немає.

Проте основна думка Європи загалом зрозуміла: працездатні люди повинні забезпечувати (або хоча б спробувати забезпечувати) себе самі. Ці правила існують у всьому світі, і нічого несподіваного і трагічного в цьому немає.