Війна руйнує місцеві бюджети громад Херсонщини – експерти U-LEAD

4 месяца назад 0

Експерти Програми "U-LEAD з Європою" проаналізували бюджети 49 громад Херсонської області за І півріччя та побачили, що вони мобілізували до загального фонду 1,144 млрд грн податкових і неподаткових надходжень та доходів від операцій з капіталом — на 32,9% менше, ніж за відповідний період 2022 року.
Про це повідомила радниця з питань місцевих фінансів та муніципальних послуг регіонального офісу "U-LEAD з Європою" у Херсонській області Іванна Кузь, передає із посиланням на .

При цьому податків до місцевих бюджетів надійшло 1,139 млрд грн, що на 38,5% менше, ніж у 1 півріччі 2022 року. А неподаткових надходжень 3,9 млн грн, що на 86,8% менше.

“Таке зниження неподаткових надходжень, які складаються з доходів від власності та підприємницької діяльності, адміністративних зборів та платежів, доходів від некомерційної господарської діяльності та інших надходжень, пояснюється окупацією, відсутністю можливості працювати і постійними обстрілами. Місцевий бізнес переважно релокований, а той, що залишається, перебуває у надскладних умовах. Також на загальну економічну ситуацію негативно впливає евакуація жителів громад до інших більш безпечних регіонів України” , — зазначила Кузь.

Проте у деяких громадах спостерігається позитивна динаміка щодо виконання місцевого бюджету. Наприклад, у Кочубеївській сільській громаді за податковими надходженнями простежується приріст на 69,5%, або 2,3 млн грн. Експертка U-LEAD пояснює це збільшенням надходжень ПДФО. А за неподатковими надходженнями приріст до відповідного періоду минулого року склав 13,5%, приріст досягнуто завдяки надходженням у вигляді адміністративних штрафів та інших санкцій.

Також значного приросту за податковими надходженнями досягнув бюджет Чорнобаївської селищної громади. Приріст за податковими надходженнями порівняно із відповідним періодом 2022 року склав 145,8%, або 44,5 млн грн. Таке збільшення надходжень також пов'язане зі збільшенням ПДФО, грошових винагород та інших виплат, що сплачується податковими агентами, які за 6 місяців 2023 року склали 68 млн грн, що на 51 млн грн більше, ніж за 6 місяців 2022 року.
“Усі інші бюджети громад Херсонщини зазнають спаду як за податковими, так і за неподатковими надходженнями. При цьому громади наполегливо працюють над виконанням місцевих бюджетів, долучаючись до навчальних програм та консультацій, які проводить Програма U-LEAD. Вони отримують постійну підтримку щодо змін в законодавстві, що надзвичайно допомагає їм у виконанні поставлених завдань у такий нелегкий час”, — підкреслила керівниця регіонального офісу U-LEAD у Херсонській області .

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян та розширює можливості громад.