«Вода знищила майже все». Херсонець щодня приходить до свого будинку, який був затоплений після підриву Каховської ГЕС

2 недели назад 0

Херсонець Володимир Грудковський щодня приходить до своєї оселі, яка була затоплена після підриву військовими РФ Каховської ГЕС. Вода знищила майже все майно, змила всю городину, дерева, квіти. Господар не полишає свою домівку, висадив розсаду і чекає на новий врожай. Володимир Грудковський розповів Суспільному, як йому вдалось врятуватись від затоплення і як минув рік після російського теракту.

Рік тому будинок херсонця Володимира Грудковського опинився під шестиметровою товщею води. Зранку 6 червня йому зателефонувала дружина і повідомила, що російські військові підірвали Каховську ГЕС і що пік затоплення очікують об 11 годині. Цінні речі та документи він підняв на горище.

Його будинок розташований за п’ятиметровим насипом з залізничною колією, тому не думав, що рівень буде вищим. Володимир Грудковський показує на картину, яка збереглась після підтоплення, 24 травня 2024 року. Суспільне Херсон
"Думав, що не буде стільки води. На горищі в мене диван. Ліг, заснув, прокинувся, відкриваю люк, а там – холодильник приплив. У сусіда будинку не було видно, все під водою. У дерев — тільки верхів’я, парканів не було. Тут я швидко вискочив у вікно і поплив. Течія така страшна. І це було таке болото, всі туалети піднялись. Доплив до кутка, дивлюсь: стоять люди біля магазину, кажуть, що дядько Вова приплив. Мені 73 роки, але я доплив", — розповів чоловік.

Спершу ночував у сусіда. Коли повернулась дружина, яка гостювала у доньки, їх поселили в одній з міських лікарень. У закладі, каже Володимир, відзначили своє "золоте" весілля. Вода спала лише за два тижні, і тоді зміг потрапити додому. Одна з кімнат у затопленому внаслідок повені будинку херсонця, 24 травня 2024 року. Суспільне Херсон
"У будинок неможливо було зайти. Все було завалено. На подвір’ї опинились пів чийогось будинку, бочки, цегла з пінобетону. В будинку все перевертом. Наче біля паркану утворився якийсь вир і все перемісив вщент",  — сказав Володимир Грудковський.

Штучна повінь знищила город, не витримала затоплення і стара груша. Вода принесла насіння верби, кілька молодих деревець ростуть посеред цьогорічної розсади.

"Який в мене город тут був — картоплі три відра насадив, 400 кущів помідор, 500 тюльпанів, 400 нарцисів. 7 червня вже нічого не було. Ось почав висаджувати. Трохи сонця і вода. Тут двічі копнув – і буде вода", — каже Володимир та вказав на грядки з редискою та помідорами.

Володимиру вдалось врятувати після затоплення твердопаливний котел. У будинку нема електрики, тож топив дровами та сушив стіни. Наразі нічого зробити неможливо, продовжив Володимир, бо армія РФ постійно обстрілює місто з тимчасово окупованого лівобережжя Дніпра. В його будинок вже тричі влучили.

"Думаю, ось приїдемо, обробимо приміщення, почнемо ремонтувати. А потім, а як розбомблять — то що робити. Навпроти – два "прильоти". І ще поруч тричі були влучання. Я рами вже двічі вставляв, а потім – вже перестав це робити", — розповів житель Херсона. Херсонець Володимир Грудковський стоїть на городі, який був підтоплений, 24 травня 2024 року. Суспільне Херсон
Зараз родина мешкає в гуртожитку. Щодня Володимир приходить додому, садить город, годує кількох бездомних собак.

"Гроші від ООН отримали, ВПО то дають, то не дають. Гуманітарну допомогу отримуємо, хліб привозять, з цим усе нормально. Потовстішав на 10 кг. Хочеться, щоб не стріляли. Дуже хочеться жити без пострілів. І все буде добре", — сказав Володимир.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС ​Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів Херсонщини. Більшість з них — на лівобережжі.

Внаслідок підриву Каховської ГЕС було затоплено 620 квадратних кілометрів територій у чотирьох областях: Херсонській, Миколаївській, Запорізькій та Дніпропетровській. Від затоплення постраждали сто тисяч жителів цих областей.

Наразі відомо про 32 загиблих, 28 постраждалих та 39 зниклих безвісти на правобережжі Херсонщини внаслідок російського теракту на Каховській ГЕС. Збитки, які завдала Україні РФ, приблизно становлять 1,5 мільярда доларів США.

Унаслідок руйнації греблі Каховської ГЕС і повеней на лівобережжі Херсонщини загинули сотні людей, що набагато більше, ніж та кількість, про яку заявила підконтрольна Росії окупаційна влада, йдеться в розслідуванні АР.​