У Херсоні до Міжнародного жіночого дня відкрили виставку про суфражизм і фемінізм

3 года назад 0

Суть Міжнародного жіночого дня — не отримання жінками від чоловіків квітів, подарунків і шаблонних побажань «бути такими ж гарними», а боротьба за права жінок. Про це у Херсоні нагадали на відкритті тематичної виставки «В очікуванні прав», організованої за ініціативи феміністичної організації «Інша».

Кураторка виставки, херсонська художниця Анья Кисла, наголошує: це, в першу чергу, просвітницький захід, не художній. Її експонати — репродукції плакатів, фотографії. І вони розповідають про історію жіночого руху, про те, як трансформувалося в Україні святкування Міжнародного жіночого дня. Також художниця, щоб показати значення фемінізму в історії людства, зробила стилізований сувій. На ньому надруковані понад три тисячі імен і прізвищ відомих людей, які зробили значний внесок у рух за права жінок.

«Сьогодні мені б хотілося показати Восьме березня із різних сторін: із історичної точки зору, з точки зору суспільної і паралельно показати, що ми усі разом ідемо до однієї ідеї» , — каже Анья Кисла на відкритті виставки.
«За допомогою листівок та усього іншого, свято набувало іншого значення: як раз того значення, від якого ми зараз намагаємося відійти. Що це — свято краси, жіночності, материнства і так далі. Тобто під цими гаслами видозмінювалося саме поняття — чому жінки виходять в цей день. У цей день можна вийти і сказати відверто про те, що тобі не подобається, про те, що ти хочеш змінити».
Керівник громадської організації «Інша» Марина Усманова на відкритті виставки нагадала, що сьогодні у Херсоні проходить ювілейний, п’ятий марш за права жінок. Марина згадує своє здивування, коли кілька років тому на перший марш вийшло набагато більше людей, ніж вона очікувала:

«Тоді це здавалося чимось зовсім незбагненним. Звідки в Херсоні стільки жінок, які вийдуть за свої права? Нам здавалося, що ми вийдемо у кількості п’яти-десяти людей. Але — ні. Перший марш пройшов по-дорослому. Він вдався, він пройшов, і це нас дуже надихнуло. А зараз більше десяти громадських організацій беруть участь у підготовці маршу». Фото: В’ячеслав ГусаковСеред відвідувачів виставки — як жінки, так і чоловіки. На думку відвідувачів, виставка вийшла і цікавою, і корисною — для розуміння істинної сутності Міжнародного жіночого дня.

«Це — оригінальна ідея — зробити таку перекличку з минулим, зокрема, — з суфражизмом. Щоб ми зараз змогли багато чого переоцінити і зрозуміти» , — каже глядачка виставки Анастасія Кіріченко.
Такої ж думки дотримується і ще одна відвідувачка, Світлана Грегорянц:

«Виставка дуже сучасна. Є ретроспектива від історії до теперішнього часу. Більше показана історія суфражизму. Усе дуже зрозуміло і дуже добре».
Чоловікам виставка теж сподобалася. На думку херсонця Родіона Красновида, який прийшов на цю виставку, вона для організаторів вирішує одразу кілька питань:

«Виставка інформативна. Вона, на мій погляд, стосується в першу чергу тих людей, які намагаються цю проблему для себе дослідити та прийняти рішення. Також ця виставка — інструмент, за допомогою якого можна зібратися та поспілкуватися з можливою цільовою аудиторією і дати можливість для самовираження людям, які шукають платформу для спільнодумців». Виставка «В очікуванні прав» проведена у рамках реалізації громадської ініціативи «Фемінтервенції-2021». За словами херсонських фем-активісток, вони не обмежуватимуться лише заходами до Міжнародного жіночого дня. У планах на найближче майбутнє — лекції і кінопокази для широкої публіки, а також тренінги для небайдужих: так ініціатори воліють привернути увагу суспільства і до жіночого руху, і до проблем жінок в цілому.

В’ячеслав Гусаков,  Громадське радіо