У Херсоні румунським журналістам розповіли про доступність української освіти

2 года назад 0

Вчора, 2 серпня, представники Херсонського державного університету провели пресконференцію для румунських журналістів. Темою заходу стало питання перебігу роботи освітніх центрів «Крим-Україна» та «Донбас-Україна», доступність здобуття вищої освіти молоддю з тимчасово окупованих територій України в нашому університеті.
Херсонський державний університет на пресконференції представляли ректор ХДУ Олександр Співаковський, проректорка з інноваційної, міжнародної, інвестиційної діяльності та науково-педагогічної роботи Наталія Кушнір, керівниця освітніх центрів «Крим-Україна» та «Донбас-Україна» Тетяна Казакова.
Іноземних журналістів цікавили питання, що стосуються процедури вступу абітурієнтів з ТОТ до українських університетів, доступність та безперешкодність здобуття освіти, можливість працевлаштування по завершенню навчання, робота університету у напрямку адаптації вступників з тимчасово окупованих територій, боротьба з фейками навколо навчання в українських вишах. А також проблема, з якою стикаються більшість вступників – перешкоди під час проходження адміністративного кордону.
Ректор ХДУ Олександр Співаковський зазначив, що на сьогодні в університеті навчається 57 студентів з тимчасово окупованих територій. Цьогоріч 10 здобувачів вищої освіти з ТОТ отримали дипломи СВО «бакалавр», 5 з них – подали документи для вступу на СВО «магістр». За словами Олександра Співаковського, заклад робить все можливе для того, аби діти з Криму та Донбасу мали такі ж права та можливості як і всі.
«Ми активно залучаємо їх до всіх університетських заходів, вони мають можливість проживати в гуртожитках, безперешкодно користуватися інфраструктурою університету. Ми створюємо всі необхідні умови задля того, аби молодь з тимчасово окупованих територій мала можливість отримати якісну вищу освіту на території України», – запевнив ректор.
У 2016 році на базі Херсонського державного університету було створено освітній центр «Крим-Україна», у 2020 – «Донбас-Україна». За час існування освітніх центрів зафіксовано 654 звернення, студентами нашого освітнього закладу стали (в межах 20% та 10% квоти-2 місць державного замовлення) 69 осіб.
Не менш важливим фактом, який засвідчує безперешкодність та доступність української освіти для вступників з ТОТ є зміни, внесені до закону України у 2017 році «Про вищу освіту» щодо забезпечення права на здобуття вищої освіти осіб, місцем проживання яких є тимчасово окуповані території України. Одним із авторів Закону є ректор ХДУ Олександр Співаковський, народний депутат України VIII скликання. Згідно зі змінами, розмір квоти для прийому осіб з ТОТ до вищих освітніх закладів, розташованих на території Запорізької, Миколаївської та Херсонської областей, встановлюється у розмірі 1 тисяча місць державного замовлення.
Крім того, цьогоріч Міністерство освіти та науки України запустило пілотний проєкт спеціальних підготовчих курсів для вступників з ТОТ. Так, ХДУ став одним із 9 ЗВО України, де можна пройти курси.
Представники нашого університету наголосили, що за програмою спрощеного вступу абітурієнти з тимчасово окупованих територій мають змогу вступати на всі факультети, що представлені у Херсонському державному університеті. Серед спеціальностей, що користуються найбільшим попитом – філологія (англійська мова та література) історія та археологія, фінанси, банківська справа та страхування.
Зазначимо, що зустріч організована Радою зовнішньої політики «Українська призма» в рамках ініціативи щодо об’єктивного інформування світової спільноти про перебіг реформ в Україні, пов’язаних з європейською та євроатлантичною інтеграцією, а також про дії українського уряду та громадського суспільства у напрямку деокупації Донбасу та Криму.
Пресцентр ХДУ