У Херсоні школярка стала членкинею американської академії наук

3 года назад 0

Херсонська 10-класниця Дарія Лук'яненко досліджує властивості пекінської капусти. Дівчина співпрацює з міжнародною науковою лабораторією та стала членкинею Нью-Йоркської академії наук. Суспільне побувало 20 жовтня на полі, де Дарія проводить свої дослідження.
На полі поблизу селища Вільна Україна на семи гектарах висаджена пекінська капуста. Дарія розпочала дослідження на цій ділянці на початку літа. Це — друге поле в Україні, де використовується імпульсне зрошення, що дозволяє підтримувати рівномірний рівень вологи у ґрунті, розповідає головний агроном Олексій Сергійкін.
" Це — перше поле на Херсонщині, що має імпульсний полив. Вода подається імпульсами приблизно кожні 2 хвилини. У нас тут усюди датчики, виходить повністю автоматизоване зрошення. Співпрацювали з Дарією з моменту появи перших паростків, робили відмітки на окремих ділянках до самого збору врожаю. Експеримент досі триває. Другий врожай будемо збирати десь через тиждень ", — каже Олексій Сергійкін.
Дарія розповіла, що вивчає внутрішній некроз пекінської капусти. Це досить дорога культура. Дівчина проводить на полі багато часу, буває, що приїжджає сюди тричі на тиждень з Херсона. Капуста майже дозріла і скоро її потрібно буде збирати
" Я прокидалася о 5 ранку багато разів, ми їхали і в дощ, і в спеку. Комарі нас з’їдали, і згоріла я тут ", — розповіла дівчина.

Свої дослідження Дарія проводить у лабораторії. Говорить, що від початку експерименту хотіла більше практики.
" Вже кілька років я займаюся біологією, брала участь у предметних олімпіадах. Доходила до національного рівня. Також я є членкинею Нью-Йоркської академії наук. Але теоретичні дослідження та вирішення завдань, які хтось вигадав для мене, мені цього недостатньо стало ", — каже Дарія.
Дівчина говорить, що пошук інформації був складним, довелося опрацювати багато наукової літератури англійською мовою. Під час експерименту Дарія веде відеощоденник теж англійською, бо хоче продовжувати цю тему після захисту наукової роботи на міжнародному рівні.
" Перед тим, як розпочати експеримент, треба дуже детально дослідити. Ось цим я займалася дуже-дуже багато часу. І дізналася, що питання внутрішнього некрозу пекінської капусти взагалі недосліджена тема не тільки у нас, в Україні, але й у світі ", — говорить Дарія.
У своїх дослідженнях дівчина співпрацює з херсонськими вишами, а її науковий керівник у практичній частині – Вадим Дудка, засновник міжнародної компанії, що супроводжує сільськогосподарські проєкти у різних країнах. Чоловік говорить, погодився допомогти Дарії у її дослідженнях, оскільки результати експерименту будуть цінними для фермерів і їх можна буде використати практично.
" Економічний ефект також важливий, але і це важливо і для країни в цілому. Ми повинні бути конкурентоспроможною, і наша продукція має бути гарної якості і низької собівартості. і один із інструментів — такі дослідження ", — каже Вадим Дудка.
Пекінська капуста наразі дозріває. За кілька тижнів експеримент завершиться, а свою наукову роботу Дарія захищатиме наступного року.
Суспільне Херсон