У Херсоні вину за знищене майно скинули не на ворога, а на бізнес

6 дней назад 0

Відповідальність за наявність у місті зруйнованих та пошкоджених тимчасових споруд та об’єктів благоустрою влада  вирішила покласти не на країну-агресора, а на місцевих підприємців…

Розпорядженням начальника Херсонської міської військової адміністрації Романа Мрочка затверджено «Програму із демонтажу (знесення) незаконно встановлених, знищених, пошкоджених тимчасових споруд, елементів благоустрою та самовільно розміщених об’єктів на території Херсонської міської територіальної громади на 2024 рік». Наче й гарний документ, який сприяє наведенню ладу в Херсоні, але окремі моменти викликають, м’яко кажучи, здивування.

Програма, зі змістом якої можна ознайомитися на  міськради, розрахована на рік і передбачає фінансування в 300 тис. гривень з бюджету громади та інших джерел. Виконавець – інспекція по контролю за благоустроєм Херсонської міської ради. Серед цілей – покращити естетичний стан території громади, забезпечити дотримання нормативних актів, не допустити самовільного розташування, а також наявності знищених, пошкоджених тимчасових споруд, елементів благоустрою та самовільно встановлених об’єктів.

«Диявол» криється саме в останньому формулюванні, де самовільні, тобто незаконні об’єкти ставлять поряд із пошкодженими та знищеними внаслідок обстрілів. Наче власники винні в тому, що окупант з лівого берега знищує місто.
Далі – більше. Відповідальність за наявність у місті зруйнованих та пошкоджених тимчасових споруд та об’єктів благоустрою лягає не на країну-агресора, а знову ж таки на власників. Підприємці й так втратили бізнес та майно через війну, а рідна херсонська влада ще й покладає на них обов’язок все прибрати. А якщо ні, немає можливості, сил, ресурсів, то змусить відшкодовувати витрати підрядників, які наведуть лад.

Виходить, мало херсонському бізнесу випробувань, якщо влада навіть у таких речах не готова підставити плече. Якби йшлося про самовільно встановлений кіоск чи якийсь вагончик, то витрати б лягли лише на бюджет. А якщо є господар законно встановленого, але розбомбленого майна, то доведеться платити за його прибирання. Такий підхід аж ніяк не свідчить про підтримку підприємців. Навіть навпаки.

Невже не можна бюджету взяти на себе витрати, пов’язані з наведенням порядку після обстрілів, дивуються співрозмовники «Гривни», які ознайомилися зі змістом Програми. А вже потім намагатися разом із власниками відшкодовувати збитки з країни-агресора. І чи не варто все ж таки індивідуально підходити до документів: якщо до війни все було законно, а зараз немає можливості через форс-мажор продовжити працювати, то не чіпати майно?


Такий вигляд має знесене ринкове містечко «Кристал» у Херсоні. Березень 2024 р. Фото з архіву «Гривни» А ще згадалася історія, як у центрі міста у травні 2023 року за декілька днів знесли ціле ринкове містечко «Кристал», щоб вивільнити вулицю. Тоді пустили під бульдозер як згорілі бутики, так і цілком нормальні, де зберігався товар, майно власників, були встановлені кондиціонери. Влада назвала цю акцію боротьбою з незаконними ринками та наведенням порядку у місті, обіцяла продовження, але на тому все й зупинилося. На знесення чужого майна влада кошти знайшла.

Напевно, варто все ж таки підтримати херсонській бізнес, який у судах доводить своє право не платити  та несе шалені збитки через обстріли…

На головній світлині: знищена вогнем споруда на Бериславському шосе в Херсоні. Квітень 2024 р. Фото з архіву «Гривни»