Українці отримують різні пенсії за однакових показників: названо причину
10 месяцев назад 0
Українці з однаковими заробітними платами та стажем можуть отримувати зовсім різні пенсії, причому іноді розмір відрізняється більш ніж суттєво. Стало відомо, чому так відбувається.
Ситуацію роз'яснив фахівець з пенсійних питань Сергій Коробкін. Він повідомив, що для розрахунку виплати потрібно помножити стаж на зарплату. Так можна визначити основний розмір пенсії без урахування надбавок. А точніше — потрібно середню зарплату помножити на коефіцієнт стажу.
Щоб визначити його за формулою, потрібно взяти всі місяці стажу та розділити їх на 1200. Наприклад, при 30-річному стажі пенсія становитиме 30% від заробітної плати, яку отримував громадянин, за 40 років – 40%, за 20 років – 20% та і т.д.
Самостійно складно розрахувати зарплату, можна скористатися пенсійним калькулятором на сайті ПФУ. Враховуються два показники – середня зарплата за останні три роки до звернення за пенсією, а також індивідуальний коефіцієнт зарплати. Українцям, які вирушали на заслужений відпочинок у 2023 році, враховували заробітну плату за 2020-2022 роки.
Якщо громадянин давно став пенсіонером, то йому рахують стару середню зарплату. Після будь-якої індексації людям, які виходили на пенсію до 2017 року, враховували середню зарплату українців – 7400 грн.
"Я багато разів розповідав, що є несправедливість у тому, що різна пенсія за однакових показників. Тобто однаковий стаж, однакова начебто зарплата була. Але якщо люди вийшли на пенсію у різні роки, то буде велика різниця у пенсії" , – пояснив аналітик.
Коробкін також пояснив, як визначити індивідуальний коефіцієнт заробітної плати. Потрібно взяти зарплату українця більш ніж за 20 років та розділити її на всі роки страхового стажу. Якщо вона була середня, коефіцієнт дорівнюватиме 1. Якщо зарплата вища за середню, тоді більша, а якщо нижча – менша за 1. Потім усі коефіцієнти плюсуються і визначається середнє значення.
Після індивідуальний коефіцієнт зарплати потрібно помножити на середню зарплату по країні за останні три роки і на коефіцієнт стажу. Це буде основним розміром пенсії.
Якщо виходить пенсія нижча за мінімальну, її підвищать до прожиткового мінімуму. Також передбачені надбавки за вік, стаж та особливі заслуги. Зокрема, можливі надбавки для почесних донорів України та догляд за малолітніми дітьми.