Українцям компенсуватимуть 100% доходу, але є нюанс: у Мінсоцполітики розповіли, як пройде реформа соцстрахування

4 часа назад 0

Українцям гарантуватимуть  100-відсоткову компенсацію доходу в разі повної втрати працездатності. Однак держава поки не може забезпечувати будь-який розмір попереднього заробітку, тому передбачено обмеження до 10 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність. Нові правила у реформі соцстрахування передбачають також підвищення максимальних виплат  до 40 тисяч гривень із 2025 року.
Про це розповіла перша заступниця міністра соціальної політики України Дарія Марчак у коментарі . Мета реформи – гарантувати українцям фінансову стабільність у разі втрати працездатності. Виплати будуть  спрямовані на відновлення доходу, який людина отримувала до страхового випадку:

  • якщо після реабілітації людина повертається до своєї роботи й отримує свій звичний дохід, система виконує свою функцію;
  • у випадках, коли функціональні обмеження організму впливають на здатність заробляти так само, як раніше, держава компенсуватиме втрачений дохід;
  • у разі повної втрати працездатності держава гарантує 100-відсоткову компенсацію доходу.

За словами Марчак, нові правила, прописані у законопроєкті №12209, підготовленому до другого читання, враховують особливості нинішніх економічних реалій. А саме:

  • гарантія компенсації доходу: людина, яка повністю втратила працездатність, отримає повну компенсацію доходу, який мала до страхового випадку;
  • обмеження виплат: максимальна виплата наразі обмежена 10 прожитковими мінімумами (23 610 грн на 2024 рік);
  • підвищення лімітів виплат: для нещасних випадків на роботі ліміт виплат пропонується підвищити з чотирьох мінімальних заробітних плат (32 тис. грн) до п’яти (40 тис. грн) у 2025 році.

Марчак пояснила, що головним завданням держави є допомога людям у відновленні після страхового випадку. Якщо особа повертається до роботи – це  ідеальний результат реабілітації.  Якщо ж людина стикається з функціональними обмеженнями, які впливають на її дохід, держава компенсує різницю.

У разі повної втрати здатності до самозабезпечення  виплати покриватимуть весь дохід, який особа отримувала до події. Це дозволить уникнути соціального зубожіння і гарантує фінансову стабільність постраждалим.

Попри прогресивний підхід до компенсацій, є певні економічні обмеження. Держава поки  не може дозволити собі виплачувати будь-який розмір попереднього заробітку без ліміту. Саме тому максимальні виплати обмежено:

  • для осіб, які повністю втратили працездатність, це 10 прожиткових мінімумів (23 610 грн);
  • для нещасних випадків на роботі – 5 мінімальних зарплат із 2025 року.

Ця реформа гарантує захист доходів українців, які постраждали через нещасний випадок чи інші страхові події. Нові правила дозволяють людям зберігати фінансову стабільність й отримувати належну підтримку в разі складних життєвих ситуацій.