Українцям уже перерахували плату за доставку газу, на черзі – тариф на воду: скільки платитимемо

4 недели назад 0

В Україні з 1 січня перерахували абонплату на газ, при цьому рішення підвищити тариф на воду відклали. Причина: члени профільної комісії "заплуталися" у документах. Водночас план переглянути вартість комунальної послуги зберігся. Про те, які комунальні тарифи та чому змінилися, – читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Абонплату на газ перерахували: кого і як зачепить нововведення
Українці цілий рік сплачують фіксовану суму за доставку газу (т.зв. абонплата). Ця сума залежить від двох показників: тарифу тієї компанії, яка займається розподілом газу, а також кількості газу, який ви використали з жовтня 2021-го до жовтня 2022-го.

З 1 січня всім споживачам прийдуть оновлені суми у платіжках. Для одних доставка подорожчає, інші платитимуть менше. Наприклад, як розповів OBOZREVATEL мешканець Київської області Олександр, із нового року  розмір плати за доставку блакитного палива виріс для нього вдвічі: з 46,79 до 108,1 грн.
"У грудні платив абонплату 46,7 грн. А в січні прийшла вже платіжка зі 108,1 грн. У два рази подорожчала доставка для мене. У мене газовий котел, але я в багатоквартирному будинку живу. Минулої зими всі сусіди були на місці, опалювали квартири – і в мене тепліше було. А цього року вони роз'їхалися, у сусідніх квартирах холодно, і мені тепер доводиться топити сильніше", – розповідає Олександр.

Як порахувати плату за доставку? Газова компанія для розрахунку плати за доставку зважає на те, скільки кубометрів ви використали з жовтня позаминулого року до жовтня минулого року. Отриману суму ділять на 12 та множать на тариф. Наприклад, у Київській області діє тариф 1,788 за кубометр. Якщо з жовтня 2020-го по жовтень 2021-го ви використовували 500 кубометрів, то щомісяця вам доводилося платити за 41,6 кубометра. Це 74,5 грн на місяць.

Якщо, припустімо, минулого опалювального сезону ви почали більше газу використовувати, і замість 500 кубометрів використали 700, щомісяця потрібно буде платити за 58,3 кубометра, тож щомісячна плата становитиме вже 104 грн.

За що взагалі потрібно платити? В Україні в результаті реформи ринку газу розділили функції продажу та доставки газу. Завдяки цьому споживач може обирати, у кого купувати газ (будь-який продавець має доступ до інфраструктури). Однак утримання газової мережі, обслуговування, ремонти, розрахунок обсягів споживання – за це потрібно платити. Українці платили за це й раніше, але тоді продавець і доставляв газ, вибору, у кого купувати блакитне паливо, не було, а сама доставка входила до загального тарифу.

"За основу береться обсяг споживання газу протягом "газового року". Це проміжок часу з початку жовтня до кінця вересня. Сума кубів газу, спожитого за рік, множиться на тариф на доставку. Результат ділиться на 12 рівних платежів, які виплачуються щомісяця протягом року" , – пояснили у пресслужбі Регіональної газової компанії.

Незабаром можуть перерахувати тарифи на воду: рішення відклали
Наприкінці 2022-го Нацкомісія з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) ухвалила рішення підвищити тарифи на воду. Але невдовзі голова комісії Костянтин Ущаповський рішення скасував. Причина – виявилося, що через велику кількість правок, повітряні тривоги та плутанину не всі члени НКРЕКП зрозуміли, за що вони проголосували.

"З'ясувалося, що у зв'язку з великою кількістю зауважень та пропозицій до проєкту рішень, тривалим їхнім обговоренням, початком повітряної тривоги, рішення, які були запропоновані для голосування, члени комісії зрозуміли по-різному і, відповідно, голосували за різні проєкти", – заявив він.

Проте від ідеї підвищувати вартість води ніхто не відмовлявся. Комісія має повторно розглянути проєкт і цього разу уважніше поставитися до вивчення документів. Нагадаємо, що у скасованій редакції передбачалося два етапи підвищення цін на воду. Другий мав відбутися у липні поточного року.

Причини: знизилися обсяги споживання, збільшились витрати на електричну енергію, а саме (на прикладі Вінниці):

  • на 13,05% зросли витрати на централізоване водопостачання;
  • на 12,77% – на централізоване водовідведення.

Збільшення відбулося за рахунок зростання вартості електричної енергії, що передається на 1 класі напруги, на 16,56% та електричної енергії, що передається на 2 класі напруги, на 16,46%. Крім того, збільшилися витрати і на оплату праці (на 28,7-19,32%).

Хороша новина: тариф на газ, електроенергію та опалення не переглядатимуть щонайменше до кінця опалювального сезону, а в кращому разі – до закінчення воєнного стану.


Подписывайтесь на "Новости Херсонщины" в Telegram!
Каждый день мы составляем рейтинг самых читаемых новостей для тех, у кого нет времени читать всё подряд.