Загальна мобілізація 2023: які є повістки та хто має право їх вручати

1 год назад 0

Які бувають повістки — види документів Вручення повістки не завжди означає, що людину відразу відправлять на навчання чи на фронт. Це насамперед робиться, аби уточнити облікові дані. Згідно з українським законодавством є 4 види повісток. 

  • Повістка для уточнення облікових даних

Таку повістку призовнику вручають, щоб уточнити відомості про його особу, сімейний стан, місце роботи та інше. Результат такої перевірки може бути різний: за певних умов людину можуть звільнити від служби в армії або ж дати відстрочку від призову на строкову військову службу.

  • Повістка для проходження медкомісії

Ця повістка зобов’язує призовника пройти медичне обстеження. Після нього видають документ з висновком військово-лікарської комісії, де вказують, придатна чи непридатна людина до військової служби.

  • Повістка-призов до ЗСУ

Така повістка — це виклик до військкомату для призову на військову службу. У документі вказують термін, у який потрібно з’явитися, та перераховані речі, які потрібно взяти із собою. Це паспорт, військовий квиток (тимчасове посвідчення) або посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників), а також обліково-послужна картка та мобілізаційне розпорядження (при наявності).

Повістки для призову  можуть вручатися навіть без попереднього медогляду, але медкомісія має бути проведена обов’язково. 

  • Мобілізаційне розпорядження

Таку повістку вручають, якщо людина пройшла медичну комісію і визнана придатною для військової служби. У документі зазначають, що треба обов’язково з’явитися у визначений призовний пункт впродовж 24 годин після оголошення мобілізації.

Також з січня 2023 року почали видавати повістки нового зразка. Вони відрізняються тим, що замість військкоматів у них вказані територіальні центри. Також збільшилася кількість документів, які треба принести: крім паспорта, військового квитка та прописного потрібен також ідентифікаційний номер. Ще один пункт повістки нового зразка — військовозобов’язаний нестиме відповідальність, якщо не з’явиться без поважної причини.

Де та хто має право вручати повістку  У законі не вказано, де саме потрібно вручати повістку. Тож цей документ можуть видати  в будь-якому місці, яке не заборонене законодавством України — наприклад, можуть вручити повістки на вулиці, на роботі, вдома. Але приводити людину до військкомату силоміць — заборонено.

Нагадаємо, що повістку можуть вручати:

  • працівники органів місцевого самоврядування;  
  • керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності;
  • посадові особи військового комісаріату та ТЦКСП — територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
  • керівники ЖЕКу, ОСББ.

Щоб вручити повістку, спочатку встановлюють особу, якій вона вручається. Тож у воєнний час потрібно завжди мати при собі документи та надавати їх для перевірки уповноваженим особам. На підставі посвідчення особи й виписується повістка. 

Повістка повинна бути вручена  особисто в руки — під розпис отримувача. Якщо в повістці є помилки, то можна у присутності свідків відмовитись від її отримання або оскаржити в суді. 

Неявка у військкомат — які є покарання за ігнорування повістки Покарання за ігнорування повістки може бути адміністративним або кримінальним. За ігнорування першого або другого виду повістки застосовується адміністративна відповідальність — від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо проігнорувати повістку третього чи четвертого виду, настає кримінальна відповідальність — обмеження волі до 3 років, або позбавлення волі від 3 до 5 років.