ЗСУ не отримують 100-тисячні виплати за бойові завдання у Херсоні та частині лівобережжя області — офіцер

9 месяцев назад 0

Збройні сили України не отримують 100-тисячні виплати за бойові завдання у Херсоні та частині лівобережжя області, адже цю територію вже не визнано зоною бойових дій.

Про це нам у коментарі розповів офіцер ЗСУ Андрій Підлісний, підрозділи якого працюють на цих територіях.
Він пояснив, що щомісяця з'являється наказ, який визначає зони ведення бойових дій. Якщо військові виконують там бойові завдання, то це є підставою виплат 100 тисяч гривень. У січні у черговому наказі зоною бойових дій вказали лише кілька районів Херсонської області, які розташовані на лівому березі Херсонщини — там українські військові перебувати і так не могли, стверджує Підлісний.
За його словами, у той період бойові дії здебільшого відбувалися на островах між лівим і правим берегами Дніпра — у так званих плавнях. Відтак військова частина надсилала роз'яснення, де дійсно проходить лінія зіткнення:  «Надсилались докази того, що противник там дійсно є, його знищили (є фото і відеофіксація). У нас тоді теж були поранені і, на жаль, загиблі»
Офіцер розповідає, що у середині чи на початку другої половини січня від командування прийшли роз’яснення, де додали ці острови. Проте тоді бойові дії вже перейшли на лівий берег Дніпра. А втім, у наказі так і не визнали зоною бойових дій прибережжя лівого берега Дніпра.
«Тобто все, що розташоване навпроти Херсона на лівому березі, саме прибережна смуга, де проводяться бойові дії, — це все не входить в ті громади, які вони приписали» , — пояснює офіцер.
Також немає додаткових роз'яснень про можливі відхилення від районів, вказаних у наказі, каже офіцер.  «Тобто умовно визначається район ведення бойових дій, і від нього на глибину командно-спостережного пункту батальйону — це все зона бойових дій. Таких роз’яснень офіційно не приходило» , — стверджує Підлісний.
Військовий розповідає, що хоча зараз лінії зіткнення безпосередньо в Херсоні немає, але там працюють артилерія, медевакуація, безпілотники, зв’язок тощо.
«Херсон теж страждає від постійних, часто хаотичних, обстрілів. Тому тут є проблема. Перше, це визнання Херсона зоною бойових дій, а також лівого берега — що це також зона бойових дій. Станом на зараз цього немає, і ми не маємо підстав (для нарахування виплат — ред) . У нас були втрати як в самому Херсоні, так і на лівому березі Дніпра, де проходить лінія бойового зіткнення і де зараз працюють мої підрозділи» , — пояснює Підлісний. 
Він додає, що військовим у Херсоні бойових 100-тисячних виплат не нараховували з січня, адже для цього немає офіційних підстав.
«Ті військовослужбовці, які перебувають на лівому березі Дніпра, не можуть отримати статус навіть учасника бойових дій, бо вони (офіційно — ред). не перебувають в районах бойових дій» , — стверджує офіцер.
За його словами, керівництво батальйону зверталося безпосередньо до керівництва оперативного угруповання військ «Херсон» за роз’ясненнями. Там про ситуацію знають, але не реагують, запевняє Підлісний. Від додає, що бійці розуміють, що є такий порядок виплат, і діють згідно із ним, але невдоволення зростає. 
Що каже командування ЗСУ?
Ми намагалися отримати коментар від керівниці об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня Наталії Гуменюк, однак вона спрямувала нас до Генштабу ЗСУ та Міноборони. У Генштабі відповіли, що у випадках незгоди із визначенням зон бойових дій військові мають звертатися до вищого командування по своїй ієрархії й писати рапорти.
Зазначимо, що журналісти BBC раніше також  Генштабу ЗСУ, який свідчить про те, що українське командування не визнає зонами бойових дій низку територій, де бойові дії фактично відбуваються. Це може вплинути й на виплати військовослужбовцям, які там перебувають.
Зміна виплат військовим
1 лютого 2023 року почав діяти  додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Сил оборони України та співробітникам системи МВС. Виплати залежатимуть від того, чи перебуває військовий у тилу або безпосередньо в зоні проведення бойових дій.
Виплати додаткової винагороди у 100 тисяч гривень військовослужбовцям, які беруть участь у бойових діях безпосередньо на лінії зіткнення, не зміняться. Також для низки військових збережуть премії у 30 тисяч гривень.
Проте премії не виплачуватимуть військовослужбовцям, які проходять службу у військових частинах та підрозділах, що не входять до складу угруповань Сил оборони або резерву Головнокомандувача ЗСУ і перебувають поза межами районів ведення бойових дій. Це можуть бути навчальні центри, органи військового управління, тилові бази тощо.
Проте такі військові отримуватимуть мінімальне грошове забезпечення. Мінімальний його рівень для ЗСУ, Нацгвардії та Держприкордонслужби становитиме не менше ніж 20 100 гривень. А для ДСНС та поліцейських Нацполіції — щонайменше 17 тисяч гривень. Детальніше