Херсонські медики відбувають до Києва для навчання з COVID-вакцинації

8 месяцев назад 0

З 1 березня на Херсонщині розпочнеться перший етап вакцинації від COVID-19. Де і як відбуватиметься щеплення, для кого воно призначене, про яку вакцину йдеться – про все це й не тільки розповіли в Департаменті здоров’я Херсонської ОДА.

Наразі у світі розробляється понад 230 продуктів вакцин від коронавірусу. 170 з них перебувають у стадії преклінічних досліджень, 60 — у стадії клінічних досліджень. І лише 10 препаратів є ліцензованими. Через високий рівень смертності внаслідок коронавірусу рішення про вакцинацію населення вже прийняла влада у 92 країнах. До широкомасштабної кампанії щеплення приєднується й Україна. За даними МОЗ, вакцинації потребують 20—24% населення. Це група ризику, яка не застрахована від ускладнень та летальних випадків внаслідок захворювання на COVID-19. Вже відомо, що вакцину Україні  купувати не доведеться, принаймні в найближчі півроку. Перші 117 тисяч доз в якості гуманітарної допомоги нам надає Всесвітня організація здоров’я. Стратегічним партнером проекту виступає ЮНІСЕФ. Йдеться про препарат бельгійського виробництва під назвою Pfizer.

— Маємо чітко розуміти, що вакцинація — це не панацея від хвороб, але це один із тих допоміжних заходів, досить потужних, який нам дасть можливість зменшити вірогідність самого зараження коронавірусом. А якщо вже він і потрапить до організму, можна перенести це в більш легкій формі й мінімізувати наслідки, які ми бачимо сьогодні. Крім смертності, це інвалідизація, оскільки дана хвороба впливає на судини, головний мозок, внутрішні органи. Відтак, вакцинація необхідна для отримання колективного імунітету, — говорить директор департаменту здоров’я ОДА Віктор Короленко.

Як запевняють у департаменті, прийняти вакцину для Херсонщини не проблема, адже щороку в області проводять планові щеплення від грипу та ГРВІ. Разом з тим, тут визнають, що «протиковідна» кампанія буде складнішою і вимагає неухильного дотримання низки вимог. По-перше, вакцина транспортується і зберігається за температури -7 С. Не лише медзаклади регіону, а й в цілому вітчизняна система охорони здоров’я не мають оснащення, щоб доставити даний препарат. Тому цим займатиметься приватна логіст-компанія, яка вже виграла тендер. Дози для щеплення привозитимуть на базу спецмедпостачання. Відповідно до спеціального протоколу, протягом 3 годин вакцина розморожується до +2-+8 градусів. За підтримання даного температурного режиму вона може зберігатися максимум 5 днів. У даному проміжку часу її й слід використати. Вакцина розфасована у флакони, в кожному з яких 6 доз. До нього додається розчинник, а також один шприц для розведення та ще 6 безпосередньо для вакцинації. Відкритою вакцина може зберігатися не більше 6 годин. З урахуванням кількості доз у флаконі щодня в області розраховують робити 96 або 102 ін’єкції. Щепленням займатимуться дві мобільні бригади. У кожну входять по 5 осіб (лікар, три медсестри та водій). Їх забезпечать протишоковими аптечками та сумками-холодильниками.

Члени мобільних бригад вакцинуються першими. Взагалі перший етап щеплення охопить медиків «ковідних» стаціонарів, таких на Херсонщині 11, персонал швидкої допомоги та диспетчери 103, фахівців лабораторій, де робиться аналіз на COVID-19. Як пояснюють чиновники від медицини, вакцинація безкоштовна і суто добровільна, примушувати до неї нікого не будуть. Наразі в області формують списки медпрацівників, котрі бажають щеплюватися. Сама процедура вакцинації для кожної людини передбачає два етапи з розривом у 21—28 днів. Йдеться про укол, який робиться внутрішньом’язово у плече. Після маніпуляції пацієнт залишається на місці не менше півгодини, за його станом спостерігатимуть медики. Чи є протипоказання у щеплення, і для кого воно становить небезпеку?

— По-перше, нагадую, що вакцинація — справа добровільна. По-друге, якщо вже перехворіли на COVID-19 або маєте відповідні титри, це неважливо. Зате в разі відтермінування процедури на півроку втратиться можливість щеплюватися саме вакциною Pfizer. А яка буде наступна вакцина, невідомо. Протипоказання до щеплення — звісно ж, гострий фібрильний стан, тобто ГРВІ на момент вакцинації. Не слід робити це особам, котрі мали курси лікування антитілами від коронавірусу, потрібне відтермінування до 90 днів. Але в нас таких немає. При імунодефіцитному стані, гемофілії — вакцинація суто за бажанням. Від COVID-19 не щеплюються діти, вакцина тільки для дорослих, — розповіла заступниця директора департаменту здоров’я ОДА Ліна Бондарева.

Мобільні бригади працюватимуть відповідно до затвердженого графіку, щодня їм видаватиметься певна кількість доз. Використання вакцини суворо контролюватиметься через електронну базу. Хід щеплення контролюватиме Центр охорони здоров’я. Наразі ж члени мобільних бригад, а також фахівці, які контролюватимуть роботу холодильного оснащення та медики, які відповідатимуть за формування щоденної потреби вакцини для області, відбули на навчання до Києва. Такі тренінги проходитимуть перед кожною хвилею вакцинації. У другу хвилю увійде пересічне населення. Це будуть представники старшого покоління, яким вже за 80 років.

Марина САВЧЕНКО.


Подписывайтесь на "Новости Херсонщины" в Telegram!
Каждый день мы составляем рейтинг самых читаемых новостей для тех, у кого нет времени читать всё подряд.