Відмова від вакцинації в самоа призвела до масової трагедії

5 лет назад 0

На Самоа вирує потужний спалах кору. Це країна у південно-західній частині Тихого океану в Полінезії з населенням близько 197 тисяч людей. Про спалах було оголошено в середині жовтня цього року.

Щоби протидіяти поширенню хвороби місцева влада закрила школи, заборонила проводити масові заходи та розпочала кампанію по вакцинації проти кору. Із середини листопада оголошено надзвичайний стан, і було вакциновано понад 58 тисяч людей. Але спалах не зупиняється.

Станом на 2 грудня уряд Самоа повідомив про 3881 випадок кору, з них 153 за останню добу. До цього часу зафіксовано 55 смертей, 50(!) з них — діти віком до чотирьох років.

Що спричинило такий потужний спалах кору в країні? Рівень охоплення вакцинацією суттєво впав за останні роки. До прикладу, першу дозу вакцини проти кору у 2018 році отримали лише 31% дітей. Це значно нижчі показники, ніж у попередні роки та у порівнянні з деякими сусідніми країнами.

Ситуація з довірою до вакцин вкрай погіршилася, коли у липні 2018 року двоє немовлят померли після щеплень вакциною КПК (проти кору, паротиту та краснухи). Під час розслідування цих кейсів було встановлено, що діти померли не через якість вакцин, а лікарську недбалість, яку допустили дві медпрацівниці під час підготовки до щеплень.

Виявилося, що вакцини для ін’єкції було приготовано неправильно, відповідно дітям ввели небезпечну речовину. Замість рідини для ін’єкцій, вакцину змішали з міорелаксантом, у якого вийшов термін придатності. Одна з медсестер намагалася приховати цю помилку, забравши пусту пляшечку від релаксанта додому. Але обидвом медсестрам не вдалося уникнути покарання — вони визнали свою вину і були засуджені до п’яти років ув’язнення.

Попри те, що інформацію про смерті пов’язані з вакцинами було спростовано і доведено, що це трапилося через медичну помилку, а не безпосередньо вакцини, відновити рівень довіри до вакцинації та в цілому до системи охорони здоров’я буде вкрай складно.

Звісно, цю ситуацію не оминули увагою противники вакцин. Вони активно почали роздмухувати антивакцинаторські настрої в медіа та соціальних мережах, свідомо не розповідаючи про лікарську помилку. При цьому вони поширюють нісенітниці про альтернативні методи захисту проти кору, такі як вітамін А чи використання лужної води, а масові заходи по імунізації населення порівнюють з нацизмом у Німеччині.

Як наслідок цієї ситуації — країна опинилася у складному епідемічному стані, померли десятки людей, серед яких здебільшого діти, та критично зменшився рівень охоплення вакцинацією.

В Україні також триває спалах кору. За даними Центр громадського здоров’я України, з літа 2017 року на кір захворіли понад 115 тисяч людей, 41 померло. Таку ситуацію з кором маємо зокрема через недовіру до вакцинації та поширення неправдивої інформації про безпечність і якість вакцин.

Сьогодні вкрай важливо поширювати правдиву інформацію з перевірених джерел та вмикати критичне мислення, коли йдеться про вакцинацію. Адже вчасне щеплення проти кору — єдина можливість захиститися від хвороби та уникнути можливих ускладнень.

Наразі усі регіони забезпечені вакцинами КПК (проти кору, паротиту і краснухи) виробництва Бельгії та США. За Календарем профілактичних щеплень, діти отримують першу дозу в 12 місяців, другу — в 6 років.

Якщо ви вже дорослі і не мали щеплення проти кору, зверніться до свого сімейного лікаря. Будь-які вікові обмеження для вакцинації скасовані — зробити щеплення безоплатно можуть і діти, і дорослі будь-якого віку.

Пам‘ятайте, вакцинація є єдиним надійним засобом захисту від смертельно небезпечних хвороб. Зараз немає жодних причин, щоби не робити щеплення. Не відкладайте вакцинацію.