«Знайшли у собі сили говорити» — в Києві показали фільм про полонених

2 года назад 0

Фото надані Каріною Дорошенко

Прем’єра кінокартини про проблему незаконного ув’язнення "Крихка Свобода"

5 колишніх полонених стали героями фільму "Крихка Свобода". Прем'єра кінокартини про проблему незаконного ув'язнення відбулася 10 жовтня в кінотеатрі Жовтень.

Кінематографісти об'єднання Вавилон'13 та студії DocNoteFilms, спільно з правозахисниками Східноукраїнського центру громадських ініціатив (СЦГІ) створили 35-хвилинну документальну картину про долі чоловіків і жінок, які були ув'язнені в підвалі приміщення колишньої Луганської ОДА, одразу ж після окупації регіону. Про це пище Gazeta.ua.

На прем'єру прийшли кінематографісти, правозахисники, а головне – прийшли самі герої фільму. 5 колишніх полонених таки вийшли на сцену, щоби глядач остаточно зрозумів, що все на екрані – не вигадка.

"Людей, які пережили незаконне ув'язнення, зазнали різних форм насильства, дуже непросто переконати розказати про біль побаченого і пережитого. Переважно єдине, що ми можемо запропонувати "в обмін" на історію цих людей — це наші власні слова про важливість документування злочинів. Я говорю про необхідність збереження історичної пам'яті, про потребу притягнення злочинців до відповідальності, про те, що майбутнє примирення не відбудеться без встановлення правди", — каже Володимир Щербаченко,правозахисник Східноукраїнського центру громадських ініціатив. Саме документатори Центру виступили консультантами змісту фільму та допомогли з пошуком героїв.

Режисер Костянтин Кляцкін по-особливому підійшов до сюжетного вирішення. За словами режисера, "кіно було приводом поговорити про болючу тему, яка майже не підіймається". Для нього була важливою проблема незаконного ув'язнення ще й тому, що його колегу Олега Сенцова так само незаконно утримують у тюрмі. З кожною хвилиною фільму глядач все більше дізнавався про те, про що публічно майже не говорять. І лише відведений в бік погляд людини, яка пережила полон, говорив про все.

  Прем'єра кінокартини пройшла в кінотеатрі "Жовтень" в Києві 10 жовтня

Після закінчення фільму в залі запанувала кілька тиша і глядачам було важко висловити свої враження, поділитися думками. І лише коли герої фільму вийшли на сцену, майже двісті глядачів, які були в залі, аплодували стоячи.

"Звісно, ті, хто вчиняли злочини, мають понести відповідальність, згідно закону. А от питання до тих, хто мовчав, інакше", — каже одна з героїнь Вікторія Кононова. – "Запевняю вас, якщо певний вплив буде застосовано до цієї аудиторії, то розділяться тут приблизно так само, як на сході. Така ж кількість буде тих, хто мовчатиме, приблизно така ж кількість писатиме доноси на свого сусіда, приблизно така ж кількість піде в конвой у підвал. Тому перш ніж застосовувати якісь міри, робити висновки поза законом, подумайте про це".

Виступ колишніх бранців після прем'єри фільму "Крихка Свобода"

Над фільмом працювали: режисер фільму — Костянтин Кляцкін, оператор-постановник — Павло Липа, композитор — Роман Вишневський, звукорежисер — Василь Явтушенко, виконавчий продюсер — Сергій Малярчук, художник — Ласло Алмаші, дизайнер анімації — Сергій Григор'єв, пошук героїв та змістовне консультування — Володимир Щербаченко, Ганна Янова.

Документальний фільм "Крихка Свобода" доступний до показів у різних містах України. У вільному доступі можна буде побачити фільм після участі в кінофестивалях. А всі деталі і новини про фільм можна знайти на сторінці у фейсбуці "Крихка Свобода".


Подписывайтесь на "Новости Херсонщины" в Telegram!
Каждый день мы составляем рейтинг самых читаемых новостей для тех, у кого нет времени читать всё подряд.