Експерт розповів, як роботодавці знущаються з нелегальних працівників

6 лет назад 0

Уряд Польщі взявся за боротьбу з нелегальною трудовою міграцією через зростання кількості людей, які їдуть у країну на заробітки.

Про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповів президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

— Тільки українців у Польщі зараз працює понад мільйона осіб. Тому і випадків з нелегалами реєструється більше. Деякі компанії чи самі трудові мігранти часто-густо використовують польську робочу візу, аби працювати в інших країнах ЄС – Чехії, Словаччині, Німеччині. Але це незаконно, — розповідає Василь Воскобойник.

— Як перевірити, фірма уклала справжній контракт чи фіктивний?

— Щоб підтвердити факт легальної праці, український трудовий мігрант повинен отримати від роботодавця "освядчення" з вказаними даними про роботодавця, місце роботи та трудовий договір або цивільно-правову угоду про виконання праці ("умова о праці" чи "умова зліцення"). Якщо роботодавець надав тільки один з цих документів, то, вірогідно, Вас обманюють.

Українцям невигідно нелегально працювати у Польщі. Однак вони звикли так працювати в Україні і думають, що це вигідніше. Теоретично їм можуть запропонувати варіант, коли за нелегальну роботу вони отримають більше грошей, ніж за легальну. Але без страховки, у разі отримання травми чи хвороби, вони заплатять все зароблене за медичні послуги

— Відомо, скільки нелегальних українців працює у Польщі?

— Ми не знаємо, скільки українців у Польщі працює нелегально, бо вони про це нікому не розповідають. Але знаємо з інформації польського уряду, що понад 300 тисяч українців платять внески до фонду соціального страхування країни. Порівняно з минулим роком, кількість українців, які роблять страхові внески, зросла одразу на 78 відсотків. Так, за підсумками третього кварталу 2017 року, внески до системи соціального страхування зробили 307,8 тисяч українців, в аналогічний період 2016 року цей показник складав 172 тисячі осіб. Тобто бачимо дуже серйозне зростання кількості тих, хто розуміє переваги офіційного працевлаштування.

— 62 українця, яких нещодавно депортували з Польщі, — це багато?

— 62 затримані людини – це зовсім небагато. Можна сміливо констатувати, що нелегальних трудових мігрантів з України у Польщі і інших країнах ЄС сотні тисяч.

— Українцям вигідно працювати нелегально? Чому?

— Українцям невигідно працювати нелегально, але вони звикли так працювати в Україні і думають, що це вигідніше. Теоретично їм можуть запропонувати варіант, коли за нелегальну роботу вони отримають більше грошей, ніж за легальну. Але без страховки, у разі отримання травми чи хвороби, вони заплатять все зароблене за медичні послуги. А ще вірогідніше – будуть "оштрафовані" роботодавцем, який на свій розсуд вирішить, скільки їм платити грошей і чи взагалі платити. Тому тільки легальна робота згідно з контрактом дає українцю ті самі права, що і громадянинові країни, де він працює.

— Що загрожує нелегальним робітникам у Польщі?

— Якщо українці будуть викриті у Польщі, як нелегальні мігранти, їх чекатиме депортація. Також отримають заборону на в'їзд до країн Шенгенської зони на певний час (від одного до п'яти років), залежно від того, чи це перше правопорушення людини у ЄС, чи ні.