У Херсоні відбувся «круглий стіл» щодо запобігання дискримінації та злочинам на ґрунті ненависті у регіоні.

2 года назад 0

18 грудня 2017 року у м. Херсон відбувся круглий стіл зі зміцнення діалогу між громадянським суспільством, громадськими організаціями, органами місцевого самоврядування та Національною поліцією у питаннях запобігання дискримінації та злочинам на ґрунті ненависті у регіоні. Захід було організовано зусиллями двох громадських організацій: Правозахисним ЛГБТ Центром "Наш Світ" та Асоціацією ЛГБТ "ЛІГА". У заході взяли участь представники громадських організацій регіону, органів місцевого самоврядування, підрозділів Національної поліції, регіональний координатор Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, спостерігачі ОБСЄ та журналісти.

"У період з початку 2014-го по вересень 2016-го років в Україні зафіксовано 167 випадків злочинів та інцидентів проти ЛГБТ. Сплеск злочинів на ґрунті ненависті по відношенню до представників ЛГБТ-спільноти стався після Революції Гідності. Якраз тоді істотно посилилися ультраправі націоналістичні організації. Одним з побічних ефектів цього стало насильство по відношенню до ЛГБТ, до яких націоналісти ставляться різко негативно" , — зазначив на початку заходу експерт Центру "Наш світ" Олександр Зінченков.

У Херсонській області ситуація відносно благополучна. Однак є і проблеми. За словами активісток Херсонської феміністичної ЛГБТ інклюзивної організації «Інша», представники правоохоронних органів роблять все можливе для того, щоб напади на представників ЛГБТ-спільноти кваліфікувалися в кримінальних справах як хуліганство, нанесення тілесних ушкоджень, але тільки не як злочини, вчинені на ґрунті ненависті. Також херсонські активістки відзначали, що при подачі заяв про вчинені в регіоні злочини, які можна кваліфікувати як злочини на ґрунті гомофобії та трансфобії, стикалися з відвертими порушеннями працівниками правоохоронних органів етичних норм.

"Одного разу в черговій частині Херсонського облуправління поліції, коли я, як громадська активістка, була присутня під час подачі такої заяви одним з постраждалих, поліцейські не соромлячись, відпускали знущальні жарти. І мені вони в дуже безтактною формі задавали питання про особисте життя" , – розповіла Наталія Блок. Також вона зазначила, що чимало жертв злочинів, скоєних на ґрунті ненависті, бояться звертатися в правоохоронні органи, бажаючи не допустити витоку особистої інформації – перш за все йдеться про сексуальну орієнтації або ґендерну ідентичність, бо це може ще більше погіршити їхню ситуацію.

Співробітники поліції, які брали участь в заході визнали, що підготовка їх колег нерідко дуже погана в плані психологічних і етичних аспектів роботи з жертвами злочинів, скоєних на ґрунті ненависті. Зокрема співробітник Слідчого управління ГУНП в Херсонській обл. Артур Пайлеванян, говорячи про небажання кваліфікувати напади на представників ЛГБТ-спільноти як злочини на ґрунті ненависті, зазначив, що його колеги часто роблять це, оскільки в Україні вкрай недосконале відповідне законодавство, і тому в процесі розгляду справ про злочини ненависті в судах виникає чимало проблем з доказовою базою.

Директор Херсонського обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Дмитро Муценко зазначив:"Якщо ми разом подолаємо цю ненависть, що роз'єднує наше суспільство, не тільки представники уразливих груп, зокрема ЛГБТ, отримають більш психологічно комфортні умови життя. Усе суспільство буде у виграші, геть усі будуть почувати себе більш впевнено. Злочини ненависті направлені насправді проти всього суспільства, а не тільки проти якихось окремих груп". Під час подальшої дискусії усі присутні погодились с тим, що дуже велика роль в справі боротьби зі злочинами ненависті належить освіті, вихованню нового толерантного покоління громадян країни.

Як зазначив, підбиваючи підсумки круглого столу, О. Зінченков, головним в протидії злочинам ненависті, повинна стати невідворотності покарання, щоб не породити вкрай негативну тенденцію, коли безкарність в окремих випадках стає приводом для масштабного цькування представників певних спільнот.

Прес-служба ГО Центр «Наш світ»