Ціни на пальне уже ніщо не загальмує: з’явилися невідворотні причини

1 месяц назад 0

В Україні стрімко зростають ціни на пальне. Лише за останній місяць середня вартість літру бензину та дизпалива на АЗС зросла на 1,5 гривні. Але це ще не межа. Ціни на пальне зростатимуть і надалі. Адже на сьогодні не видно жодного чинника, який міг би їх загальмувати.

Про те, що відбувається на ринку пального, розповів minfin.

Лише за кілька днів, з 12 по 15 квітня, ціни на пальне зросли до таких показників:

  • бензину марки А-92 —  до 51,46 грн/л;
  • бензину А-95 – до 54,44 грн/л;
  • дизпалива – до 54,64 грн/л.

Різке подорожчання пального почалося в березні. Тоді дві великі мережі, WOG та OKKO, відразу підняли планку цін на 2 гривні. Услід за ними почали підвищувати ціни й інші АЗС.

Що впливає на вартість пальногоВ Україні вартість пального нині суттєво  залежить від регіону . На сході країни воно значно дорожче, ніж на заході. Адже його завозять до нас саме через західний кордон із Польщею.

Крім того, є ще й спільний чинник для всієї країни –  зростання курсу долара . Лише за тиждень "американець" зріс у ціні на 20 копійок.

За курсом НБУ він сьогодні становить 39,60 грн. Однак подекуди його вже продають дорожче 40 гривень. А оскільки все паливо Україна імпортує, то вартість пального намертво "прив'язана" до курсу долара. Підвищення курсу на одну гривню неминуче призводить до подорожчання пального на 50-60 копійок.

Ще один чинник –  зростання котирувань нафти на світовому ринку. Це вже від України не залежить або майже не залежить. Вартість нафти стрибнула вгору на тлі загострення конфлікту між Ізраїлем та Іраном.

Вартість пального також тягне вгору стрімке  зростання промислового виробництва у Китаї . Так, лише за січень-лютий обсяг промислового виробництва в Китаї зріс на 7%. І звісно, що за цих умов Піднебесна потребує дедалі більше пального.

Вартість нафтопродуктів прямує вгору ще й через  скорочення пропозиції на ринку . Почасти так сталося через атаки дронів на російські НПЗ, а також через скорочення світового експорту із Саудівської Аравії, які відбувається у рамках домовленостей ОПЕК.

Так, зараз за барель нафти вже треба віддати 90 доларів, і ціна навіть не думає зупинятися. Отже, якщо вона зросте до 100 доларів, то в Україні вартість літра пального зросте ще щонайменше на 5 гривень.