У Чорнобильську зону туристи приїжджають на відпустку

5 лет назад 0

Минулого року зону відчуження в Україні офіційно відвідали 70 тис. туристів. Із них дві третини — іноземці.

Про це Gazeta.ua розповів Сергій Мирний , засновник туристичного центру "ЧорнобильТУР".

— Чи багато залишилося небезпечних місць у Чорнобильській зоні?

Українська зона охоплює 2600 квадратних кілометрів. На більшій частині рівень радіації вже повернувся до нормальних показників. Є зона, яка досі має доволі високий рівень забруднення, безпосередньо біля місця вибуху Чорнобильської АЕС. Але порівняно із першими днями аварії рівень радіації зменшився в тисячі разів. Майже немає небезпеки при короткотерміновому відвідуванні — 3-4 дні. Звичайно, за умови дотримання правил поведінки в зоні та гігієни.

— Зараз безліч тварин живуть у зоні відчуження, деякі туди навіть приходять з інших місць. Чим це пояснюється?

Раніше там жили близько чверті мільйона людей. Вони їздили машинами на роботу, розвивали промисловість, сільське господарство. Тиск на природу цих людей був значно більший, ніж теперішній можливий негативний вплив малих доз радіації. Зараз у зоні є рідкісні види тварин. Багато лосів, кабанів, з'явилися ведмеді.

Сергій Мирний проводить тури зоною відчуження

— У Білорусі недавно відкрили туристичні маршрути у зоні відчуження. Наскільки добре у нас розвинена туристична складова?

Білоруська Чорнобильська зона простягається на 2100 квадратних кілометрів. Там зробили заповідник 33 роки тому. У нас — у березні 2017-го. Але туризм ми змогли розвинути більше. Лукашенко звертався на консультацію до нас, бо побачив, як добре все працює. Їздили туди, щоб допомогти місцевим із налагодженням.

В Україні спочатку робили лише одноденні тури, але люди просили дво-, триденні, щоб із ночівлею. Зараз приїздять у відпустку на тиждень. Збільшуємо кількість маршрутів і місць для відвідування. Туристам даємо найновішу інформацію про зону відчуження, облаштовуємо подорож із комфортом. Люди отримують багато емоцій, їдуть щасливими.

— Як можна використовувати цю територію? Є плани на державному рівні?

Центральну частину зони ніколи не зможуть заселити люди. На периферійній частині можуть жити науковці, робітники зони, які працюють вахтовим способом, та туристи. Але інфраструктура повністю втрачена, тому доведеться все будувати з нуля.

Зараз держава не має жодних планів на зону відчуження. Лише створили Чорнобильський біосферний заповідник. Після Майдану влада стала більше підтримувати туризм, бо зрозуміла його значення для економіки та іміджу країни. Запровадили електронний квиток на відвідування, покращили інфраструктуру. Зараз можна вкладати гроші, зароблені на туризмі, в розвиток зони.