«Редакція» і її герої: чи побачить світ повнометражку з Херсонщини

2 года назад 0

У Бухаресті відкрилася виставка HERE.NOW "Тут. Зараз". Цього року організатори хотіли підтримати народ України. Серед шести запрошених українських митців Дар'я Аверченко та Роман Бондарчук, які торік знімали на Херсонщині повнометражний художній фільм "Редакція". Про долю проєкту та участь у виставці Дар'я Аверченко більше розказала Суспільному.

"Я пам’ятаю той жовтень дуже добре. Ми були виснажені, але щасливі. Нині мені здається, що відчуття й можливсть щастя поверне тільки наша перемога і звільнена Херсонщина", — так згадує продюсерка Дар'я Аверченко зйомки повнометражного фільму "Редакція" у Херсоні та області.

За її словами, лишилося дозняти епілог фільму. Через брак фінансування митці не змогли зробити цього одразу.

"Планували в березні дозняти фінальний епізод з висадкою лісу. Однак війна повністю перекреслила наш попередній план і попередній фінал фільму. Наразі наші ліси заміновані, а команді фільму частково пішла до армії, частина приєдналася до волонтерів. І ми тепер хочемо зняти інший епілог. Коли війна закінчиться, одразу візьмемося до роботи. 21 травня будемо презентувати фільм на Каннському фестивалі в індустрійній секції "work in progress" (проекти у виробництві). Хочемо таким чином привернути увагу до фільму і знайти партнерів, щоб завершити роботу,"- говорить Дар'я Аверченко.

Продюсерка евакуювала своїх трьох дітей з Києва і приїхала до Бухаресту на запрошення подруги-документалістки Іліани Станкулеску. Тут почала виступати на показах українських фільмів, запрошували показувати "Вулкан", Українських шерифів", щоб говорити про ситуацію на Батьківщині. Дар'ю Аверченко та Романа Бондарчука знайшли куратори галереї "Сцена 9", які зробили виставку українських митців з різних сфер. Таким чином вони хотіли поговорити про відчуття війни в Україні, про її близькість тут в Румунії, каже жінка.

"Нам було важливо розповісти про рідну Херсонщину, окуповану орками. В історії, які доходять з її лівобережної частини важко повірити, неможливо прийняти і до кінця перевірити. Хлопці з Олешок надіслали відео у телеграм-канал нашої знімальної групи. Вони проїхалися еко-поселенням "Чайка", в якому ми знімали кульмінаційний епізод Редакція. Там було з десяток картинних хат з очеретяними дахами, сцена для виступів, їдальня. Після приходу росіян — вціліли дві пічки, туалет і чорний кіт. На великому екрані — наші екранні герої на порозі хаосу. На меншому — хаос, який відбувається з нами тут і зараз", — говорить Дар'я.

Головні і другорядні ролі у фільмі "Редакція" зіграли херсонці:

"Ми підтримуємо зв’язок з нашими героями документальних фільмів, нашою кінокомандою, частина з них лишилася на тимчасово окупованій Херсонщині. Дуже переживаємо і робимо все можливе, щоб вони відчували нашу підтримку, не тільки на словах. Ми плануємо завершити "Редакцію". Також взялися організовувати проект "Енциклопедія війни" — архіву про свідчення воєнних злочинів, а також просто відеощоденники війни", — розповіла Дар'я Аверченко.

Документальні фільми "Вулкан", "Українські шерифи", також відзняті Романом Бондарчуком і Дар'єю Аверченко, митці покажуть за кордоном, організовуючи кампанії зі збору грошової допомоги Україні. Виставка HERE.NOW у Бухаресті триватиме до 9 травня, повідомила мисткиня.

Всі фото: Дар'я Аверченко