ЛікНеп депутатської звітності — від «Політичної Херсонщини»

6 лет назад 0

Закінчується другий рік повноважень Херсонської міської ради. Отже, політологи та експерти КВУ і "Політичної Херсонщини" вирішили привернути увагу до пробем звітності, розповісти про поширені помилки і розповісти, як їх подолати.

Що говорить закон про депутатські звіти

Згідно зі ст. 16 Закону України «Про статус депутата місцевих рад» «Звіти депутата місцевої ради перед виборцями та зустрічі з ними»:

1. Періодичність звіту не рідше одного разу на рік. Можна й частіше, було б бажання депутата або виборців.

2. Рада визначає  орієнтовні  строки  проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями та вирішує інші питання з організації зустрічей, передбачаючи у тому числі необхідні витрати у місцевому бюджеті.

3. Депутат місцевої ради не пізніш як за сім днів  повідомляє виборців  про  час  і  місце проведення звіту через місцеві засоби масової інформації або в інший спосіб.

4. Звіт проходить публічно перед виборцями або об’єднаннями громадян.

5. Форма звіту визначається законом та повинна містити відомості  про діяльність депутата у раді та в її органах,  до яких його обрано,  а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами  рішення,  про  хід  їх виконання,  про особисту участь в обговоренні,  прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.

6. Депутат місцевої ради інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення його  звіту,  зауважень  і  пропозицій, висловлених  виборцями  на адресу ради та її органів,  а також про доручення,  дані  депутатові  у  зв'язку   з   його депутатською діяльністю.

7. Звіти і  зустрічі  депутатів  місцевої  ради  з  виборцями висвітлюються засобами масової інформації.

Як має організовуватися та відбуватися звітування. Особливості рішень

20 жовтня 2016 року сесія Херсонської міської ради ухвалила рішення «Про організацію проведення звітів депутатів міської ради VІІ скликання перед виборцями про депутатську діяльність», в якій визначила граничні терміни звітування —  завершити не пізніше 15 грудня та зобов’язала депутатів подавати інформацію про час та місце проведення звітів до відділу забезпечення депутатської діяльності міської ради не пізніше, як за 10 днів до дня проведення звітів. На відміну від подібних рішень за минулі роки у цьому рішенні був відсутній важливий пункт – проінформувати раду про результати звіту. Наприклад, у рішенні про організацію звітування у 2013 році зазначалося, що депутати повинні були до 27 грудня 2013 року поінформувати відділ забезпечення депутатської діяльності  міської ради  про результати звітів. У рішенні ради 2016 року про організацію звітів не була зазначена дата до якої депутати повинні надати свої звіти раді. Ймовірно, тому й через вісім місяців після завершення звітної кампанії звіти сорока двох депутатів так й не появилися на офіційному сайті ради. 

 

Про час та місце своїх звітів повідомили не всі депутати

Станом на 20 грудня 2016 р,  через п’ять днів після задекларованого дня завершення звітування, не повідомили про свої місця звітів п’ять депутатів зі фракції «Опозиційного блоку» (Олексій Заболотний, Артем Кіяновський, Станіслав Лисюк, Сергій Собчук та Єгор Устинов) й по одному депутату з фракцій Радикальної партії Олега Ляшка (Олександр Васильєв) та «Нашого краю» (Володимир Сальдо). 

Після того, як факт ігнорування своїми обов’язками цими депутатами став широко обговорюватися,  на офіційному сайті Херсонської міської ради з’явилися відомості про час та місце звітів двох депутатів: Олександра Васильєва та Олексія Заболотного. 

 

Проінформували про результати своїх звітів — одиниці

Станом на 20 серпня на офіційному сайті була оприлюднена  інформація про звіт лише 12 з 54 депутатів. Тобто, лише кожен п’ятий обранець надав письмові звіти для оприлюднення.

Якщо подивитися з партійної точки зору, то частково надали свої звіти депутати  лише чотирьох з восьми партій, що пройшли до міської ради. Це партійні представники «Самопомочі», Блоку Петра Порошенка «Солідарність», Радикальної партії Олега Ляшка та «Нашого краю».

Хотілося б назвати  тих депутатів, які виконали норму закону та надали інформацію про свої звіти:

П’ять з семи депутатів, які були обрані по спискам «Об’єднання «Самопоміч»: Дмитрієв Андрій Миколайович, Чемерис Михайло Васильович, Токарев Ігор Миколайович, Рубан Руслан Іванович, Сух Валентин Васильович.

Три з одинадцяти депутатів, які були обрані по спискам Блоку Петра Порошенка «Солідарність»: Урсуленко Олена Борисівна, Линецький Михайло Валерійович, Ремига Леонід Тимофійович.

Два депутати з трьох, які були обрані по спискам Радикальної партії Олега Ляшка: Білоковиленко Сергій Павлович, Д’якова Оксана Володимирівна.

Один депутат з дев’яти з партії «Наш край» Грек Ігор Антонович. Один позафракційний депутат, який йшов на вибори по спискам «Опозиційного блоку» — Яременко В’ячеслав Васильович.

Повністю відсутні на сайті інформації про звіти депутатів з чотирьох фракцій: «Батьківщини», «УКРОПу», «Опозиційного блоку» та ВО «Свободи» .

А що у депутатських звітах?

Надану депутатами інформацію можна розділити на чотири типи.

1. Власне звіти про діяльність депутата за перший рік своїх повноважень, які повністю або частково відповідають вимогам Закону «Про статус депутатів місцевих рад». Це  звіти Андрія Дмитрієва, Михайла Чемериса («Самопоміч»), Леоніда Ремиги (Блок Петра Порошенка «Солідарність»), Сергія Білоковиленка (Радикальна партія Олега Ляшка). Оксана Д’якова із Радикальної партії Олега Ляшка надала детальну інформацію про хід звітування перед виборцями, про питання виборців, про свою роботу в окрузі та на виконання доручень виборців. Цей звіт ілюстрували фотографії заходу. Власне, це не текст звіту депутата, а інформування про те, як цей звіт відбувався із частковим використанням інформації із річного звіту.

До цієї групи можна віднести нестандартну форму звітування Михайла Линецького (Блок Петра Порошенка «Солідарність»).   Михайло Валерійович  надав посилання на сайт організації, яку представляє депутат, й де була вміщена детальна стаття із висвітлення ходу зустрічі депутата із своїми виборцями. Автор статті широко  використовував текст звіту депутата. Таким чином ми можемо побачити не лише інформацію з річного звіту, а й інформаційний ресурс, де ця інформація була оприлюднена.

2.  Коротка інформація про хід самого звіту із перерахуванням доручень та пропозицій виборців:  Ігор Грек («Наш край»), Олена Урсуленко (Блок Петра Порошенка «Солідарність»),  Валентин Сух («Самопоміч»). Валентин Васильович також надав фотографії із свого заходу. Зазначимо, що під час самого заходу депутат розповсюджував письмовий звіт про виконання власної передвиборчої програми. Фактично, ці депутати виконали вимогу Закону та поінформували раду про хід звіту та доручення виборців, детально розписавши й саму зустріч, й доручення виборців.

3. Малоінформативна формальна коротка інформація про хід звітування: Ігор Токарєв («Самопоміч), В’ячеслав Яременко (позафракційний).

4. До цієї групи ми віднесли звіт Руслана Рубана (ВО «Самопоміч»). Це – відеосюжет про зустріч Руслана Івановича  із виборцями. У ході сюжету розповідалася про хід звітування депутата, наводилися окремі відомості, а також посадові особи та виборці говорили про своє позитивне ставлення до депутата.

Висновок: шість з 12 звітів депутатів повністю або частково відповідає формі, яку вимагає закон. Інші шестеро депутатів виконали вимогу Закону інформування про хід своїх звітів без оприлюднення самих річних звітів. Таку ситуацію можна назвати провалом депутатської звітної кампанії 2016 року.

 

Рекомендації напередодні звітної кампанії 2017 року

1. Нагадати депутатам, що згідно минулорічного рішення сесії міської ради, яке депутати вважають чинним й для цієї звітної кампанії, що кожному депутату необхідно проінформувати за десять днів відділ по роботі із депутатами про дату, час та місце проведення звіту. Щоб на офіційному сайті вчасно появилася інформація про проведення звіту.

2. Оприлюднювати інформацію про проведення депутатських звітів на офіційному сайті та в місцевій пресі із дотриманням норм Закону (не пізніш ніж за сім днів до звітів).

3. Організувати висвітлення звітування депутатів у місцевих ЗМІ.

4. Провести навчання з депутатами та розповісти про форму та зміст звіту перед виборцями.

5. Оприлюднити звіти всіх депутатів із дотриманням вимог на офіційному сайті міської ради та інформування про хід звіту та наданих депутату доручень виборців.

6. З боку секретаря міської ради та регламентної депутатської комісії організувати, згідно рішення сесії, належний контроль за звітною кампанією депутатів

автор Дементій Бєлий
подається скорочено, повна версія ТУТ


Подписывайтесь на "Новости Херсонщины" в Telegram!
Каждый день мы составляем рейтинг самых читаемых новостей для тех, у кого нет времени читать всё подряд.