Російська пропаганда просуває в соцмережах антиукраїнські наративи, використовуючи образ “невдячних” біженців

3 недели назад 0

Громадська організація CAT-UA оприлюднила результати дослідження “Стратегії поширення російської пропаганди і дезінформації”, у межах якого дослідила пропагандистські кампанії, які поширювали за допомогою соцмереж, з початку повномасштабної війни й до 31 серпня 2023 року. Серед іншого дослідження підтвердило, що росіяни проводили інформаційно-психологічну спецоперацію, спрямовану на дискредитацію та дегуманізацію українських біженців.

Про це  в CAT-UA.

Так, дослідники обрали шість наративів, які створювала та поширювала Росія з початку повномасштабного вторгнення. Йдеться про такі:

  • заперечення злочинів росіян у Бучі;
  • негатив про українських біженців та внутрішньо переміщених осіб;
  • фейки про продаж українських дітей;
  • повідомлення про знищення західної зброї в Україні;
  • брехня про перепродаж цієї зброї Україною;
  • вигадка про хворобу  Володимира Зеленського .

Через систему моніторингу YouScan вдалося зібрати всі публікації на ці теми – пости, коментарі та репости, які були оприлюднені в публічному доступі на платформах “Фейсбук”, “Інстаграм”, “Твіттер”, “Ютуб”, “Телеграм”, “ВКонтакті”, “Тікток” та “Однокласники”. Дописи були як українською, так і російською мовою. Загальна кількість проаналізованих повідомлень – 8,2 мільйона.

Дослідники побачили, що росіяни будують пропаганду насамперед на негативних емоціях, а найчастіше – на гніві щодо українців або щодо західних партнерів.

“Серед типових підходів росіян – змішування правди та брехні в одному повідомленні. Боти в соціальних мережах переважно працюють за допомогою репостів, а не коментарів: адже коментарі переважно використовувалися на західних платформах” , – пояснюють у CAT-UA.

Пропагандисти мають декілька каналів поширення інформації: “офіційна” вертикаль, яка зазвичай поширює наймасштабніші й перевірені меседжі, “воєнна” вертикаль, групи каналів, які працюють в інших країнах, зокрема в Україні, а також боти-сміттярки, які поширюють найнеймовірніші повідомлення.

Тож результати дослідження свідчать про те, що теми “викрадення українських дітей західними педофілами”, перепродаж і знищення зброї партнерів, а також новини про Зеленського, який нібито хворіє або має наркотичну залежність, мали стійку популярність упродовж усього проаналізованого періоду.

Тоді як теми, що стосувалися українських біженців та внутрішньо переміщених осіб, торгівлі українськими дітьми, у російській пропаганді використовувалися для просування інших наративів для різних авдиторій.

“У першій з названих тем, наприклад, для Росії показували, що їхня держава дбає про біженців; для України – агітували їхати до Росії, а не до Європи, налаштовували на злиденне життя в ЄС; для західних країн – розсварювали місцевих мешканців з українцями, а також переконували, що настала гуманітарна криза .

Наявність суперечливих меседжів тут пояснюється не бажанням створити хаос, а націлянням на різні авдиторії. Так само по-різному для різних авдиторій залучалися спікери та емоції, а також платформи соціальних мереж (наприклад, для українців у Польщі – фейсбук, а для українців, що можуть виїхати до РФ, – мережі, заборонені в Україні: однокласники та вконтакті)” , – додали в дослідженні.

Нагадаємо, що російська пропаганда використовує ютуб як майданчик для розпалювання ненависті та поширення дезінформації, а також поширює ідею геноциду українського народу, транслює расистські висловлювання та вихваляє російських воєнних злочинців. 

Риторику, спрямовану проти українського народу та розпалювання ненависті до громадян Європи та США, транслює, зокрема канал “Звезда”. Так, ведучі програми “Здравствуйте, товарищи!”  Ольга Бєлова та  Михайло Шахназаров , які перебувають під санкціями в Україні, розкритикували відео нової передвиборчої кампанії президента США  Джо Байдена за те, що в ньому знялися представники різних рас.